
Ruska Crnomorska flota smišlja kako da se odbrani od smrtonosnih ukrajinskih dronova: "Nije tako jednostavno"
Komandant ukrajinskih pomorskih snaga rekao je da je Rusija naučila kako da se suprotstavi morskim bespilotnim letelicama koje su osakatile Crnomorsku flotu i da Kijev mora brzo da se unapređuje da bi održao svoju pomorsku prednost.
"Ono što ste uradili juče više neće važiti sutra", rekao je viceadmiral Oleksij Neižpapa u intervjuu za Radio Sloboda objavljenom u subotu.
"Bilo je vreme kada smo mogli mirno da uđemo u Sevastopoljski zaliv sa bespilotnim letelicama. Sada, nije tako jednostavno", dodao je on.
Crnomorska flota ima slojeviti sistem odbrane
Neižpapa je rekao da je rešenje Crnomorske flote "slojeviti odbrambeni sistem" koji kombinuje mogućnosti otkrivanja i borbe protiv bespilotnih letelica.
"Počinje sa višestepenim sistemom za detekciju. Zone dugog, srednjeg i kratkog dometa za otkrivanje naših bespilotnih sistema. Onda dolazi njihov postupak za njihovo uništavanje", istakao je on.
On je rekao da je Ukrajina odgovorila postavljanjem sistema protivvazdušne odbrane na svoje bespilotne letelice kako bi se suprotstavila kinetičkoj pretnji. Mnoga ukrajinska površinska plovila bez posade su prvobitno bila dizajnirana da pojure svoje mete i eksplodiraju.
Tehnologija je preokrenula prednost Moskve u Crnom moru - Kijev nema formalnu mornaricu, dok je Rusija rasporedila desetine naoružanih plovila u pomorskom regionu. Ipak, kombinacijom morskih bespilotnih letelica i raketnih udara dugog dometa, Ukrajina je potopila četvrtinu ruske pomorske imovine u toj oblasti, kako se procenjuje, uključujući i krstaricu Moskva, potisnuvši većinu flote sa Krima.

Kasnije se pokazalo da su morski dronovi možda ranjivi na pretnje iz vazduha kao što su helikopteri sa mitraljezima. Tako je Ukrajina počela da oprema neke od svojih bespilotnih letelica, kao što je eksplodirajući morski dron Magura V5, sa sovjetskom protivvazdušnom raketom R-73 "SeeDragon". U decembru je saopšteno da je jedna od njenih bespilotnih letelica prvi put oborila ruski helikopter Mi-8 u Crnom moru.
"Sada počinjemo da potiskujemo neprijatelja iz vazduha iznad mora, ne dozvoljavajući im da unište naše morske dronove iz vazduha", rekao je Neižpapa.
On je dodao da je to konstantno takmičenje i ko god da je u prednosti imaće uspeha.
Viceadmiral je rekao da ukrajinske pomorske bespilotne letelice sada nose "različite vrste naoružanja" kako bi proširile svoje odbrambene sposobnosti. Ali on je svestan da je rat naterao Rusiju da takođe ceni fleksibilnost i brzo donošenje odluka.
Moskva pokušava da napravi sopstvene morske dronove, rekao je on.
"Bilo je nekoliko manje ili više uspešnih upotreba i oni rade na tome", rekao je Neižpapa.
Bela kuća je krajem marta saopštila da su se Ukrajina i Rusija tokom pregovora u Saudijskoj Arabiji dogovorile o prekidu vatre u Crnom moru. Trampova administracija saopštila je da je to potez kojim bi se vratio pristup vitalnim putevima transporta za globalnu industriju žitarica.
Ali Rusija je od tada rekla da, iako podržava primirje u principu, Kremlj ima "čitav niz pitanja" na koja mora da se odgovori pre nego što primirje stupi na snagu.
Ukrajina i Rusija su se takođe složile prošlog meseca da zaustave napade na energetsku infrastrukturu, ali su od tada razmenjivale optužbe da je druga strana prekršila sporazum.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: "Ovo je 5 zahteva od kojih nikada nećemo odustati"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crni
Ništa od toga ,svakako ih Ukrajna rastura ko beba zvečku
Podelite komentar