Američka neonacistička teroristička grupa deli ciljeve sa Kremljom: Lider Baze je utočište našao u Rusiji

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 1

Američka neonacistička teroristička grupa, čiji je lider pobegao u egzil u Rusiju, poziva na ciljana ubistva i napade na ključnu infrastrukturu Ukrajine u pokušaju da destabilizuje zemlju dok se intenziviraju razgovori o prekidu sukoba sa Kremljom.

Grupa čiji je naziv "The Base" (Baza), koja ima mrežu ćelija širom sveta, osnovana je 2018. godine i postala je predmet detaljne istrage FBI, koja je dovela do nekoliko hapšenja i međunarodnog označavanja grupe kao terorističke organizacije.

Sada, sa povlačenjem FBI iz istraga o krajnjoj desnici pod administracijom Donalda Trampa, Baza, koja je ostala bez nadzora, pokušava da izvozi nasilje u inostranstvo, preneo je The Guardian.

Ovo je prvi put da se Baza otvoreno udružuje sa širim geopolitičkim ciljevima Kremlja, što stručnjaci smatraju naglim promenama, koje ukazuju na verovatnu umešanost grupe u ruske sabotaže i propagandne operacije, koje se trenutno sprovode širom Evrope.

Osnivač i lider Baze, Rinaldo Nazaro, dezerter iz Amerike koji je radio sa američkim specijalnim snagama tokom rata protiv terorizma, a sada živi u Sankt Peterburgu, godinama je bio sumnjiv kao mogući ruski obaveštajni agent. Čak su i članovi Baze sumnjali da je on špijun i postajali su oprezni zbog izvora njegovih finansijskih sredstava.

"S obzirom na veze Rusije sa vođstvom Baze, uključujući pružanje utočišta njenom lideru Rinaldu Nazaru, postoji velika verovatnoća da bi ovo mogla biti ruska obaveštajna operacija", rekao je Kolin Klark, stručnjak za geopolitiku i direktor istraživanja u Soufan centru.

"Podrška i usmeravanje nasilnih nedržavnih učesnika aktera, uključujući rasno i etnički motivisane nasilne ekstremiste, samo je još jedan alat u hibridnom ratovanju Kremlja, i jedan koji je Moskva više puta pokazala da je spremna koristiti", dodao je on.

Na Telegramu, Baza nudi novčanu nagradu za volontere i regrute koji će izvoditi napade na "električne energetske stanice, vojna i policijska vozila, vojno i policijsko osoblje, vladine zgrade, ukrajinske političare", naročito u Kijevu i drugim gradovima Ukrajine.

Baza je prethodno pokazala da može da obezbedi finansiranje putem kriptovaluta i navodno iz Nazarovih vlastitih nepoznatih izvora.

"Ostatak ukrajinskih vlasti shvata svoju slabost, mi to takođe shvatamo. Sada je vreme", navodi se u poruci.

Plan je otkriven na internetu prošle nedelje i podržava širu inicijativu za stvaranje bele nacionalističke enklave u Zakarpatskoj oblasti Ukrajine, nešto što Baza opisuje kao "brdovito planinsko područje koje predstavlja multiplikator snage za nekonvencionalnu paravojnu silu".

Uz nekoliko objava postavljeno je i oko 50 video snimaka, počevši od kraja marta, snimljenih pomoću automatske aplikacije za geotagovanje. Video snimci uglavnom prikazuju navodne članove grupe koji hvataju simboliku ukrajinske ćelije Baze na raznim zidovima u urbanim područjima, prvi setovi snimaka su u Kijevu i u luci Odesa na Crnom moru.

Nedavni set snimaka, sadrži osam iz južnog grada Mikolajeva i deset iz Harkova, grada u blizini fronta, gde ukrajinska obaveštajna služba posebno pazi na ruske sabotere.

"Finansijska nagrada za uspešnu akciju je moguća", stoji u natpisu uz objavu iz Harkova. Ambicije Baze u Ukrajini su u skladu sa glavnim stavovima Kremlja od početka njihove pune invazije na Ukrajinu. Bacanje senke na vladu predsednika Volodimira Zelenskog, koji je i sam Jevrejin, predstavljajući je kao neku vrstu novog Trećeg Rajha.

Rusija dugo pokušava da predstavi Ukrajinu kao bastion krajnje desnice uprkos tome što je prihvatiha Nazara i koristi neonacističke milicije zajedno sa svojom vojskom i stvara saveze sa evropskim fašistima.

Koliko je stvarna prisutnost Baze u Ukrajini trenutno, ostaje nejasno i malo je verovatno da će biti značajna. Ukrajinske bezbednosne službe su 2019. deportovale jednog od članova Baze zbog njegovih neonacističkih aktivnosti i pokušaja da se priključi ukrajinskoj vojsci. Iako su pokušavali i neuspešno, retko se dešava da krajnje desničarske grupe iz SAD zaista ostvaruju uticaj u Ukrajini.

Nazaro je više puta tvrdio da nije povezan ni sa jednom obaveštajnom agencijom, a čak je imao neobičan nastup na ruskoj državnoj televiziji 2020. godine, gde je izjavio novinaru da "nikada nije imao kontakt sa ruskim bezbednosnim službama".

Međutim, zanimljivo je da su postovi koji pozivaju na napade na Ukrajinu prvi put pojavljeni na VK nalogu Baze, koji se hostuje u Rusiji i kojim upravlja Nazaro. Glavni e-mail za regrutaciju je takođe Mail.ru adresa, provajder e-pošte, koji je poznat kao saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina.

Optužnica protiv Nazara nije poignuta, ali je on bio predmet istrage FBI i jedan zvaničnik američke vlade ga je nazvao "materijalom za ministarstvo pravde".

"Mislim da to znači da Nazaro ostaje pod kontrolom ruske obaveštajne službe“, rekao je Klark o Nazarovom poslednjem potezu u Ukrajini.

"Rusija voli da sakuplja ove vrste 'korisnih idiota' koje može koristiti za obavljanje prljavih poslova. Nazaro jednostavno mora da radi ono što ruska obaveštajna služba od njega zahteva, jer ima vrlo ograničene opcije s obzirom na njegovu ulogu kao vođe transnacionalne neonacističke organizacije".

Sam Nazaro je preko Telegrama poručio da ukrajinske operacije Bazee "nisu vođene od strane ruske vlade", niti on ima bilo kakvu povezanost sa njom.

"Nikada nisam imao kontakt sa bezbednosnim službama Rusije", dodao je on.

Ovo nije prvi put da se Baza, koja je nedavno napravila napredak u obnavljanju svog američkog članstva, počela pojavljivati u Evropi. Prošle godine, njeni članovi su uhapšeni u Belgiji, Holandiji i Italiji, gde su vlasti sprovele akciju protiv ćelija grupe, za koje su rekle da imaju veze sa mrežom ruskih ekstremnih desničara koji regrutuju preko Telegrama.

"Dok neonacistički ekstremisti često preuveličavaju svoj domet, ne može se poreći ponovno oživljavanje Baze", rekao je Stiven Rai, analitičar Instituta za strateški dijalog, koji prati globalni ekstremizam za organizaciju, koja je nadgledala i koja je uočila objave Baze u Ukrajini na internetu.

Rai je istakao da Baza "ne blefira" i da se od 2023. pojavljivala u skoro 10 zemalja, uključujući i u februaru kada je britanska policija za borbu protiv terorizma uhapsila 15-godišnjeg dečaka zbog planiranja napada na sinagoge.

"Operacije Baze u Ukrajini moraju se shvatiti ozbiljno. S obzirom na to da su oni u više navrata demonstrirali sposobnost da privuku nove regrute koji potom nastavljaju da planiraju akte katastrofalnog nasilja", zeključuje Rai.

(Telegraf.r)

Video: Važna informacija za roditelje: Promene oko male mature

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA