Danijela nakon 30 godina bekstva pred sudom: Članica Crvene armije živela pod lažnim imenom, ovako je "pala"

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Danijela Klete (66) odlučila je da se brani sama. Poslednjoj nemačkoj teroristkinji, bivšoj članici levičarske frakcije Crvene armije (RAF), sudi se za učestvovanje u nizu pljački, a čeka je i suđenje za tri bombaška napada bez ljudskih žrtava.

Više od 30 godina policija nije uspela da je nađe, a ona je živela u berlinskom Kreuzbergu, objavljivala selfije na Fejsbuku, plesala brazilske plesove i putovala u Francusku i Brazil sa svojom plesnom grupom. S lažnim pasošima odlazila je na letovanja, putovala je u Portugal, Južnoafričku Republiku, Mozambik, održavala širok krug poznanstava. Godinama je bila najtraženija žena u Nemačkoj, a koristila je ukupno 20 lažnih identiteta, piše Der Spiegel.

Danijela Klete smatra se pripadnicom treće generacije Rotte Armee Fraktion (RAF), levičarske terorističke organizacije odgovorne za niz atentata na bankare i biznismene. Treća generacija formirana je osamdesetih i smatra se odgovornom za više ubistvava, među ostalim za ubistvo Detleva Karstena Rohvedera, šefa Treuhanda, zapadnonemačke agencije za privatizaciju preduzeća bivšeg DDR-a, te predsednika Uprave Deutsche Banka Alfreda Herausena. U bekstvu je od kraja 1989.

Danijeli Klete sudi se za pokušaj ubistva i 13 slučajeva pljačke. Prema optužnici, ona je od 1999. do 2016. zajedno s Burkhardom Garvegom (56) i Ernst-Volkerom Staubom (70) pljačkala supermarkete i blindirana vozila. Obojica su u bekstvu, a policija godinama nudi 150.000 evra za informaciju koja može dovesti do hapšenja. Tužioci tvrde da su tim pljačkama osigurali 2.763.590 evra i time finansirali život u podzemlju. Tužilaštvo smatra da je Danijela Klete u gotovo svim pljačkama vozila automobil kojim bi njena dva druga bežala s mesta zločina, nakon što su vatrenim oružjem pretili blagajnicama ili vozačima blindiranih vozila koja su prevozila novac. Za pokušaj ubistva optužena je jer su u jednoj pljački pucali prema suvozačevim vratima blindiranog vozila za prevoz novca. Niko nije povređen.

Daniela Klette, Nemačka Foto: RONNY HARTMANN / AFP / Profimedia

Klete je u ženskom zatvoru Vesta kod Bremena. Nakon gotovo šest meseci pritvora, u avgustu je napisala izjavu koju su objavili mediji.

"Tvrde da smo bili spremni ubijati ljude da bismo prikupili novac i preživeli u ilegali", napisala je u saopštenju povodom optužbi tužilaštva. "Za ljude iz istorije revolucionarne levice u SR Nemačkoj to nikada ne bi bila opcija, borili smo se upravo za slobodu i svet bez pohlepe za novcem, bez izrabljivanja i bilo kakvog oblika ugnjetavanja", napisala je u izjavi.

Optužnica ima čak 696 stranica. Sudi joj se u Celeu, gradu u Donjoj Saksoniji, 120 kilometara od Hamburga. Nakon ovog suđenja, čeka je još jedno: za tri napada u kojima je navodno učestvovala kao pripadnica RAF-a: za oružani napad 1990. na nekadašnji tehnološki centar Deutsche Banka, za napad na američku ambasadu u Bad Godesbergu 1991. te za bombaški napad na zatvor Weiterstadt u izgradnji dve godine kasnije. U tim napadima niko nije povređen. Za te slučajeve još se vodi istraga.

Daniela Klette, Nemačka Foto: RONNY HARTMANN / AFP / Profimedia

Kad je otkrivena, policija je u pretrazi njenog stana od 40 kvadrata pronašla oko 239.000 evra u gotovini i 1,2 kilograma zlata, kalašnjikov i drugo oružje, lisice, perike, planove gradova s označenim mestima napada. Na suđenju bi se trebalo rasvetliti kakav je to život Danijela Klete vodila u srcu Berlina, u tradicionalno alternativnoj, levičarskoj četvrti, piše Der Spiegel - bez zdravstvenog osiguranja i bez računa u banci. Smatra se da je 20 godina živela u Kreuzbergu. Predstavljala se kao Klaudija.

Policija je godinama nudila 150.000 evra za informaciju koja bi mogla dovesti do hapšenja Danijele Klete, Ernst-Volkera Stauba i Burkharda Garvega. Za Klete se beg završio 26. februara 2024. u stanu u Sebastianstraße. Policija je pokucala na vrata stana. Identifikovana je uz pomoć otisaka prstiju. Uspela je mobilnim da upozori Garvega, koji je sa svojim psom živeo u obližnjem naselju autoprikolica.

S Garvegom je neko vreme bila u vezi, ispričala je jedna prijateljica novinarima, dok je nije ostavio radi druge. Po drugoj verziji, Garvegova devojka Jule bila je jako ljubomorna na Klaudiju, s kojom je Garveg ostao u komunikaciji. "Klaudija" je imala dugogodišnje veze, s jednim Afrikancem, s Brazilcem Raulom. Živeli su zajedno u stanu u Sebastianstraße.

Daniela Klette hapšenje Nemačka Foto: Tanjug/AP

Susedi su rekli da je tu živela godinama, ljubazna i distancirana. Deci iz susjedstva davala je instrukcije iz matematike i nemačkog, često besplatno, pomagala je turskim gastarbajterima u pisanju podnesaka vlastima, piše britanski The Guardian. Na Fejsbuku je uglavnom reklamirala svoj klub capoeire, objavljivala je fotografije biljaka, šuma, jezera, pisao je berlinski taz. Nastupala je sa svojim plesnim klubom, u leto 2018. snimljena je na skupu u berlinskom Neuköllnu, a 2011. je plesala na godišnjem Karnevalu kultura u Berlinu. Fotografija njenog nasmejanog lica, dok oko nje lete konfete, poslužila je novinarima istraživačkog portala Bellingcat da joj uđu u trag uz pomoć softvera za prepoznavanje internetskih fotografija. Dva meseca kasnije policija joj je pokucala na vrata.

Rođena je u Karlsruheu, majka joj je bila tubarka, a otac trgovački putnik. Danijela Klete rano se politički angažovala, kao deo levičarskog pokreta mladih sedamdesetih.

RAF, poznat i po nazivu Baader-Meinhof prema osnivačima Andreasu Baderu i Ulrike Meinhof, smatra se odgovornim za niz bombaških napada, otmica i ubistava u Zapadnoj Nemačkoj 1970-ih i 1980-ih. Njihovi članovi terete se za 30 ubistava i ranjavanje 200 ljudi, piše Jutarnji.

Treća generacija se raspala 1998., a Klete i njena dva muška saučesnika otišli su u ilegalu. U RAF se verovatno uključila kroz organizaciju solidarnosti sa zatvorenim pripadnicima RAF-a, a Stauba i Garvega upoznala je sedamdesetih u Hamburgu.

(Telegraf.rs)

Video: Sneg na Čukarici kad mu vreme nije: 7. je april, a on veje i veje...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA