Za ovu ženu kažu da je poremećena, da laže, mulja i veruje u sulude teorije, ali Tramp je obožava

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 8 min.
  • 1

U pitoresknom ansamblu Trampovih pristalica iz Republikanske stranke jedno se ime naročito izdvaja po sumanutosti: Mardžori Tejlor Grin. Ova 51-godišnjakinja iz Džordžije izabrana je u Kongres 2020. godine, a reizabrana 2022. i 2024., na radost desnog krila GOP-a i na užas ostatka Amerike, uključujući i delove njene partije.

Ukratko: ne postoji teorija zavere koju ova ekstremno desna političarka nije prihvatila i širila. U njenoj viziji sveta Demokratsku stranku čini hrpa radikalnih komunista, belci su žrtve genocida, napad na Pentagon od 11. septembra nije se dogodio, a školske pucnjave širom Amerike inscenirali su demokrati kako bi postrožili zakone o oružju.

A sve je to tek mali deo sopstvene imaginacije koju je ova žena konstruisala kako bi sebe i svoje glasače uverila da jedino MAGA ideologija može spasiti Ameriku od tih bezbožnih, krvožednih i pedofilskih marksista koji u njenom umu kontrolišu Demokratsku stranku.

Sve do 2016. Grin je bila apolitična, toliko da na ranijim izborima nije ni glasala. Dotad je pokušavala ostvariti karijeru poslovne žene, pa je do 2011. bila financijska direktorka očeve firme Tejlor Komršal, kada je počela da se bavi KrosFitom, popularnom varijantom fitnessa: 2012. se zapošljava kao trenerica u teretani u gradiću Alphareti na severu Džordžije, a 2013. otvara i svoju teretanu.

Iz tog je posla izašla 2017., kako bi se ozbiljnije posvetila politici. Što bi se reklo: mali gubitak za američku industriju fitnesa, ali veliki za američko društvo.

Izmaštane zavere

Te 2017. Grin počinje da piše za veb-stranicu Amerikan Trut Sikers, koja je objavljivala raznorazne teorije zavere. Tu se buduća zastupnica iskazala kao vrlo marljiv saradnik, objavivši čak 59 članaka o svim mogućim izmaštanim zaverama.

- Napisala je dugačke postove kojima je nedostajalo logike ili strukture; možda je najozloglašeniji bio esej iz 2018. koji je sugerisao da su nedavne šumske požare uzrokovali svemirski laseri u vlasništvu porodice Rotsčild - navodi Enciklopedija Britanika.

Tokom 2018. i 2019. Grin je glavna funkcionerka konzervativne grupe Femili  Amerika Prodžekt. Kao moderator njihove Fejsbuk grupe, aminovala je ne samo brojne teorije zavjere (od optužbi da elite Demokratske stranke vode satanistički lanac trgovine decom za seks, do toga da je Džordže Soros "bivši nacistički milijarder" koji finansira i "poseduje većinu članova Kongresa"), već i pretnje smrću istaknutim demokratima, uključujući Baraka Obamu, Hilari Klinton i Nanci Pelosi.

Grin se 2018. iskazala i kao beli suprematist, šireći video "Otvorena vrata: Prisilni kolektivni suicid europskih nacija", koji promoviše antisemitsku teoriju zavere o genocidu nad belcima, po kojoj cionisti preplavljuju Evropu migrantima kako bi zamenili domaće belačko stanovništvo. U drugom videu Grin kaže: "Najviše zlostavljana grupa ljudi u Sjedinjenim Državama danas su beli muškarci."

Jednu od najluđih teorija zavere promovisala je u februaru 2019., kada je u intervjuu za Independent sugerisala da je tadašnja liberalna sudija Vrhovnog suda SAD-a Rut Bader Ginzburg već dugo mrtva, rekavši da je u javnim nastupima menja dvojnica. Prema ovoj teoriji zavere, demokrati već godinama dvojnicom prikrivaju Ginzburginu smrt kako bi tokom Truampovog predsedničkog mandata mogli da zadrže njeno mesto u Vrhovnom sudu, piše Slobodna Dalmacija.

U stvarnosti, Ginsburg je umrla godinu i pol nakon tog intervjua, u septembru 2020., a Trump je za njenu nasljednicu imenovao konzervativnu sudiju Ejmi Koni Baret. 

Puškom na socijaliste

Krajem 2019. Grin se kandidovala za republikansku zastupnicu u Džordžiji, a takmičila se pod sloganom "Spasite Ameriku, zaustavite socijalizam!" Fejsbuk joj je na proleće 2020. uklonio predizborni video, u kojem Grin drži pušku u stilu AR-15 i upozorava Antifa organizacije da se "drže podalje od severozapadne Džordžije".

Nakon što je u prvom krugu stranačkih predizbora u junu 2020. završila prva, Tramp je na Tviteru napisao "Veliki pobednik". A nakon što je u avgustu pobedila i u drugom krugu, Tramp ju je nazvao "budućom republikanskom zvezdom".

U septembtu 2020. Grin se ponovo suočila s Fejsbukovom zabranom, nakon što je postavila mim u kojem opet drži pušku u stilu AR-15, ali sada pored kolaža slika triju zastupnica Demokratske stranke iz njenog socijalističkog krila: Aleksandrije Okasio-Kortez, Ilan Omar i Raside Tlaib. Ispod je napisala kako je vreme da "jaki konzervativni hršćani krenu u napad na te socijaliste koji žele da rasparčaju našu zemlju".

Kad joj je Fejsbuk sutradan izbrisao mim zbog "kršenja pravila o podsticanju nasilja", Grin je tvrdila da demokrate pokušavaju da je "kenseluju". Kako bilo, na opštim izborima dobila je 74 posto glasova i postala zastupnica 14. kongresnog okruga Džordžije.

Trećeg januara 2021., na polaganju zakletve, u Kongresu se pojavila s crnom maskom s natpisom "Trsmp je pobedio", iako je Tramp dva meseca ranije izgubio izbore od Džoa Bajdena. Tri dana kasnije gomila Trampovih pristalica, uverenih u izbornu prevaru, nasilno je upala u Kapitol, pokušavajući da sprečiti službenu potvrdu glasova elektorskog glasanja.

- Demokrate se moraju smatrati odgovornima za političko nasilje inspirirano njihovom retorikom - napisala je potom Grin na Tviteru, na što ju je demokratski zastupnik Dćejson Krov nazvao "moralno bankrotiranom", "izopačenom" i "iskreno opasnom".

Komunističko preuzimanje Amerike

Kao rasna desničarka, Grin se protivi pobačaju, teoriji evolucije, LGBT pravima i borbi protiv klimatskih promena (u aprilu 2023. napisala je da su klimatske promene "prevara", a da su fosilna goriva "prirodna i neverovatna"), ali zato podržava teoriju da Demokratska stranka kontroliše vremenske prilike i njima manipuliše.

Tako je lani u oktobru – mesec dana uoči izbora u SAD-u - nakon što je uragan Helena prouzrokovao veliku materijalnu štetu u više američkih država, Grin je objavila da "karta razorenih područjaa s preklapajućom izbornom kartom po političkim strankama pokazuje kako bi posledice uragana mogle da utiču na izbore". Pritom je pokazala republikanski nastrojena područja pogođena uraganom, uz opasku: "Da, oni mogu kontrolisati vreme... Smešno je da iko laže i tvrdi da to nije moguće."

U novembru 2021. Grin se obrušila na Bajdenov Zakon o ulaganjima u infrastrukturu, nazvavši ga "komunističkim preuzimanjem Amerike". Tada je rekla da je svaki republikanac koji podrži taj zakon "izdajnik naše stranke, izdajnik njenih glasača i izdajnik naših donatora". A nakon što je 13 republikanskih zastupnika glasalo za zakon, Grin je objavila telefonske brojeve njihovih kancelarija. Jedan od njih, zastupnik Fred Apton iz Mičigena, kasnije će izjaviti da je tih dana "primio preko 1000 poziva, uključujući pretnje smrću".

Grine je posebno ludovala za vreme pandemije COVID-19, kada se protivila bilo kakvim merama i bilo kakvom obliku obaveznog nošenja maski, obaveznog vakcinisanja ili karantina. Planove demokratske administracije o vakcinaciji građana nazvala je "Bajdenovim žigom za zveri": ta referenca na Knjigu Otkrovenja deo je desničarske teorije zavere da je vakcinisanje jednako zakletvi na vernost Vragu. Takođe, te planove o masovnom vakcinisanju građana proglasila je "korporacijskim komunizmom".

Dakako, to joj nije smetalo da – kako su američki mediji otkrili u decembru 2021. godine – posjeduje deonice tri velika proizvođača vakcina protiv COVID-19, sa po najmanje 15.000 dolara dionica u  Fajzeru i Džonson & Džonsonu te najmanje 1000 dolara dionica u AstraZeneci.

Ne voli Jevreje, Kineze i muslimane

Tokom cele pandemije Grin je odbijala da nosi masku u Kongresu. Zbog toga je samo u razdoblju od maja do kraja oktobra 2021. kažnjena čak 20 puta, te je ukupno morala da plati 48.000 dolara.

Pritom je zahtev Nensi Pelosi da članovi Zastupničkog doma nastave da nose maske dok svi ne dokažu da su vakcinisani uporedila s progonom Jevreja u Drugom svetskom ratu, rekavši da taj zahtev predstavlja "tačno [istu] vrstu zlostavljanja" kao kada su Jevreji "stavljani u vozove i odvođeni u gasne komore u nacističkoj Nemačkoj" tokom Holokausta.

Ti su njeni komentari izazvali brojne kritike, uključujući od jevrejske zajednice, pa se čak i Grin, nakon privatne posete Muzeju holokausta u Vašingtonu, morala se javno izviniti za te izjave.

No, na njenoj meti nisu samo Jevreji. U julu 2021. izjavila je da bi iz Amerike izbacila svakog Kineza koji je lojalan Komunističkoj partiji Kine, a poseban "merak" ima na dve spomenute socijalističke zastupnice, Ilan Omar i Rasidu Tlaib, koje su poreklom iz muslimanskih zemalja: Omar iz Somalije, Tlaib iz Palestine.

Tako je u avgustu 2020. rekla da je izbor Omar i Tlaib u Zastupnički dom deo "islamske invazije na našu vladu". Godinu potom nazvala ih je pristalicama "terorizma" i "Hamasa" koji "ne pripadaju Kongresu", a u oktobru 2023. sponzorisala je rezoluciju kojom se Rasida Tlaib osuđuje zbog navodne "antisemitske aktivnosti" i "simpatiziranja" Hamasa.

Kakva ideološka zbrka vlada u glavi ove MAGA gospođe, najbolje pokazuju analogije koje koristi kada opisuje pokret Blek Lajvs Medr. U septembru 2020. nazvala ga je "radikalnom marksističkom grupom", da bi ga već u aprilu 2021. uporedila sa Ku Kluks Klanom. Kako je moguće da neko u isto vreme bude marksista i rasista – odnosno da neko istovremeno progoni kapitaliste i crnce - zna samo neiscrpna mašta Mardžori Tejlor Grine.

Buduća predsednica

Ova republikanka sebe opisuje kao "ponosnu hršćansku nacionalistkinju". To joj, međutim, nije smetalo da u aprilu 2022. napadne Konferenciju katoličkih biskupa SAD-a, optužujući ih da svojim radom sa imigrantima i izbeglicama "uništavaju" Ameriku, tvrdivši da Sotona "kontroliše Crkvu".

- Grine ima istoriju vređanja Afroamerikanaca i Jevreja, tako da je netrpeljivost nešto što je očito usađeno u nju - reagovao je predsednik Katoličke lige Bil Donohu, nazvavši Grin "sramotom" američkog Kongresa.

A u Kongresu njene izjave već godinama osuđuju demokrati, ali i brojni i republikanci. U februaru 2021. tadašnji vođa republikanske manjine u Senatu Mitč MekKonel u izjavi za D Hil napao je "ludake laže i teorija zavere" kao "rak za Republikansku stranku", otvoreno aludirajući na Grin. Godinu kasnije MekKonel je kritizirao Grine zbog učestvovanja na konferenciji belih nacionalista, rekavši da u stranci nema mesta za "bele rasiste ili antisemitizam".

Republikanski senator Mit Romni iz Utaha, nekadašnji kandidat Republikanske stranke za predsednika SAD-a (na izborima 2012. godine, kada je poražen od Obame), izjavio je u februaru 2021. povodom rasprave o Grin da "veliki šator Republikanske stranke nije dovoljno velik da primi i konzervativce i ludake". A današnji državni tajnik SAD-a Marko Rubio rekao je tada, komentirišući izjave Grinove o "insceniranim školskim pucnjavama", da je svako ko to tvrdi "ili poremećen ili sadista".

Ukratko: s obzirom na aktualnu političku i društvenu klimu u SAD-u, gospođa Grin ispunjava sve preduslove da u bliskoj budućnosti postane prva predsednica Amerike.

(Telegraf.rs)

Video: Izjava Sterlinga Brauna pred meč Partizan - Alba

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nebojša

    6. april 2025 | 15:44

    Razlika izmedju teorije zavere i stvarnosti je samo u danima, mesecima i godinama. Sve su se pokazale kao tacne, pocev od COVID, predstavljenog na Olimpijskim igrama u Lonfonu pa nadalje... Termin teorija zavere je prbi put upotrebljen nakon ubistva Kenedija. Ali uvek postoje placenicki mediji koji ce se ismejavati, placeni od DUBOKE DRZAVE

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA