EP usvojio rezolucije o zajedničkoj spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Poslanici Evropskog parlamenta (EP) usvojili su danas dve rezolucije o zajedničkoj spoljnoj, bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU, u kojima su pozvali EU da značajno poveća i ubrza podršku Ukrajini i proširi prisustvo na Bliskom istoku.

Oni su u rezolucijama, koje nisu pravno obavezujuće, istakli da je nastavak saradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama važniji nego ikad i poručili da je potrebna bliska koordinacija u oblasti odvraćanja i saradnje između EU i NATO.

Kako se navodi u saopštenju Evropskog parlamenta, poslanici su izrazili želju da EU odlučno odgovori na rat u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku i povratak takozvane politike "velikih sila".

Istovremeno su naglasili da bi EU trebalo značajno da poveća i ubrza podršku Ukrajini, stavi tu zemlju u poziciju snage i odvrati "svaku dalju agresiju Rusije nakon potencijalnog sporazuma o prekidu vatre".

Evropski parlament prvo je danas, sa 378 glasova za, 188 protiv i 105 uzdržanih, usvojio izveštaj o sprovođenju zajedničke spoljne i bezbednosne politike (ZSBP) EU predsednika Odbora EP za spoljne poslove Dejvida Mekalistera.

Mekalister je na konferenciji za novinare u Strazburu, nakon usvajanja izveštaja, rekao da se njime naglašava važnost dijaloga, reformi i potpunog usklađivanja spoljne politike Zapadnog Balkana, uključujući sa sankcijama EU.

U rezoluciji, koju Odbor EP priprema svake godine kao odgovor na izveštaj visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i koja treba da posluži kao vodič za prioritete nove Komisije i nove visoke predstavnice EU, pozdravlja se "uspešan nastavak dijaloga" o zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici između EU i partnera na Zapadnom Balkanu i važnost ovih partnerstava za mir i bezbednost.

U rezoluciji se ponavlja i stav da Srbja, kako bi napredovala u evrointegracijama, treba se uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije, kao i da napreduje u reformama vezanim za EU.

U dokumentu se vlasti u Srbiji pozivaju da "obezbede konstruktivan i inkluzivan dijalog u celom političkom spektru".

Navodi se da je "pravilno funkcionisanje demokratskih institucija u srži procesa pristupanja Srbije EU i metodologije pristupanja EU".

Što se tiče dijaloga Beograda i Prištine, izražava se žaljenje zbog nedostatka napretka u primeni puta ka normalizaciji odnosa i poziva na ulaganje napora i posvećivanje kapaciteta dijalogu koji se vodi uz posredovanje EU.

Visoka predstavnica EU poziva se da iskoristi novi mandat Komisije kako bi se prevazišao zastoj i dao novi podsticaj dijalogu, kao i da osmisli novi, inovativan i uravnotežen pristup u posredovanju između dve strane, dok se EP obavezuje da će blisko sarađivati specijalnim izaslanikom EU za dijalog.

Evropski parlament danas je, sa 399 glasova za, 198 protiv i 71 uzdržanim, usvojio i rezoluciju o zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici (ZBOP) izvestioca u Odboru EP za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Nikolasa Paskuaal De La Partea, u kojoj su izrazili duboku zabrinutost zbog "očigledne promene u stavu SAD" prema ratu u Ukrajini.

Oni su snažno osudili sve pokušaje da se ukrajinsko rukovodstvo uceni da se, kako su naveli, "preda ruskom agresoru sa jedinim ciljem objavljivanja mirovnog sporazuma".

Istovremeno su naveli da mogući mirovni sporazum, koji poštuje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, treba da bude praćen čvrstim i kredibilnim bezbednosnim garancijama "u cilju odvraćanja buduće ruske agresije".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Val Kilmer je umro, a izbegavao je da se leči

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA