Ruski dron nadletao Italiju, posebno je alarmantna lokacija na kojoj su ga presreli: "Ovo je mogući terorizam"

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Kabinet javnog tužioca u Milanu otvorio je krivični postupak protiv nepoznatih osoba koje sumnjiči za političku i vojnu špijunažu, pojačanu "mogućim terorističkim delovanjem", nakon što je dron ruske proizvodnje šest puta u pet dana nadletao Zajednički istraživački centar Evropske komisije (JRC) u gradu Ispra na jezeru Mađore.

Prema pisanju Sky Newsa, radi se o zoni zabrane leta, a bespilotnu letelicu je presreo sistem za detekciju radiofrekvencija. Direktnih očevidaca nije bilo. Izvori iz istrage otkrili su da su zabeležene frekvencije povezane s uređajem ruske proizvodnje, ali da se ne radi o dronovima koji su dizajnirani za daleke prelete. To znači da je dronovima bilo upravljano s male udaljenosti od mesta preleta, maksimalno nekoliko desetina kilometara.

JRC je treća najveća lokacija Evropske komisije nakon Brisela i Luksemburga te jedan od vodećih evropskih kampusa s brojnim laboratorijima i jedinstvenom istraživačkom infrastrukturom.

Milansko tužilaštvo sada od ENAV-a, italijanskog pružatelja usluga u vazdunom saobraćaju i Italijanskog ratnog vazduhoplovstva, traži dokaze o prisutnosti drona. Otkrivene frekvencije i pridruženi softver, piše Sky, teoretski mogu dovesti i do uređaja drugog proizvođača od onog za koji se trenutno pretpostavlja. Bezbednosni detektor centra koji je presreo dron već je na analizi, a saslušavaju se i funkcioneri koji bi mogli da imaju saznanja o incidentu.

U Italiji je za krivično delo političke i vojne špijunaže zaprećena zatvorska kazna od najmanje 15 godina, a ako je delo počinjeno u interesu države koja je u ratu s Italijom, kazna može biti doživotni zatvor.

Zabrinjavajuća je činjenica, piše Sky, da se incident dogodio na području na kojem se osim JRC-a nalaze i fabrike Leonarda, industrijske kompanije nacionalne obrane, a 60-ak kilometara dalje, u mestu Solbiate Olona, smešten je operativni štab zapovedništva NATO-a. Takođe, u gradu Pavia, južno od Milana, postoji istraživački centar s laboratorijom za primenjenu nuklearnu energiju.

Istraga je posebno usmerna na područje Varesea jer tamo, prema pisanju italijanskih medija, ima proruski nastrojenih ljudi koji su svoje stavove već iznosili na javnim skupovima. Slučaj koordiniraju tužioci Alesandro Gobis i zamenik antiterorističkog poola Eugenio Fusko.

(Telegraf.rs)

Video: Požar u Zagrebu: Snimci sa lica mesta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Z

    1. april 2025 | 19:11

    Daj nesto oko Pljevalja hahahaha zadnja rupa na svirali:)

  • Neko iz mase

    2. april 2025 | 00:22

    Zašto odmah mora biti ruski dron može bilo čiji a može biti i preprodan. Mogu ga drugi koristiti na štetu pomenutih koje gluposti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA