
Alarm u Evropi: Ekstremna desnica u ovoj zemlji regrutuje dečake stare 10 godina, poznato i kako to rade
Vozeći se zapadnom Švedskom, kroz borove šume ispunjene znakovima upozorenja na losove, Lars Stierneluf kaže da je primetio zabrinjavajući novi trend među dečacima. Od inauguracije Donalda Trampa u januaru, nakon kojeg je glavni savetnik američkog predsednika i najbogatiji čovek na svetu, Ilon Mask, dao dva fašistička pozdrava, došlo je do porasta korišćenja nacističkog pozdrava među decom u školama u Varmlandu.
"Ne rade to kao neki omaž Hitleru, oni rade to jer je Mask to uradio", kaže sociolog koji se bavi suzbijanjem nasilnog ekstremizma u okrugu gde je pre 100 godina osnovana Švedska nacistička partija.
Dodaje da postoji "mnogo pažnje oko Maskovog pozdrava", koji neki dečaci smatraju "pomalo kul".
Dok on kaže da je broj dece koja se ovako ponaša mali, to je dokaz potrebe za ranom intervencijom kada je reč o regrutovanju mladih dečaka u ekstremističke desničarske grupe.
"To je nasilna poruka, i može biti vrlo ozbiljno ako ih privuče. Definitivno treba ozbiljno da se shvati", kaže sociolog za Guardian.
Ekstremizam desnice dugo je prisutan u Švedskoj, ali – kao i u drugim delovima Evrope i SAD-a – poslednjih nekoliko godina došlo je do dramatične promene u dominantnim grupama, njihovoj strukturi, aktivnostima i regrutovanju.
Broj aktivnih grupa u švedskoj ekstremnoj desnici dostigao je najviši nivo od 2008. godine, prema novom izveštaju Expo-a, švedskog instituta za antirasizam. Nakon nekoliko godina opadanja, prošle godine zabeležen je porast broja grupa koje "privlače novu generaciju mladih muškaraca koji su izgubili veru u demokratiju". Nasilje, kako se izveštava, igra sve važniju ulogu – "i u retorici i u stvarnim aktima nasilja".
Najveća švedska neo-nacistička grupa, Pokret nordijskog otpora (poznat u Švedskoj kao Nordiska motståndsrörelsen, ili NMR), nije više snaga kakva je bila. Njene aktivnosti su bile ozbiljno pogođene činjenicom da su je SAD prošle godine označile kao terorističku grupu, što je značilo da su zamrzli imovinu američkih korena i da joj je blokiran pristup američkom finansijskom sistemu. Takođe je bila pogođena promenama u liderstvu i ima poteškoća u regrutovanju mladih muškaraca unutar članstva koje stari.
Ali u njenoj senci pojavilo se mnoštvo novih, manjih, agilnijih i, za mnoge, nevidljivijih grupa koje koriste rasističke meme i nasilne video-snimke kako bi privukle nove članove na platformama poput TikToka, pre nego što razgovor pređe na druge, privatne platforme.
Među najuspešnijim je Aktivklubb Sverige, koji deluje kao krovna organizacija u Švedskoj za pet manjih grupa širom zemlje, uključujući White Boys Stockholm. Domaća grupa Gym XIV, koja se fokusira na fizičko vežbanje i pripremu za nasilje, takođe je odigrala ključnu ulogu u razvoju švedskog pokreta aktivnih klubova. Aktivklubb i Gym XIV su razvili opsežnu međunarodnu mrežu povezanosti širom Evrope i SAD – Aktivklubb je deo međunarodne mreže Active Club koju je 2020. godine osnovao američki ekstremista desnice Robert Rundo.
Stiernelf, koji radi za Agera Varmland, grupu koja pomaže ljudima da napuste nasilni ekstremizam, kaže da je jedna od najznačajnijih promena to kako je starost onih koji su uvučeni opala. Neki od dečaka koji se regrutuju, kaže, sada imaju samo 10 godina. Druga značajna promena je profil tipova ljudi koji su privučeni.
"Pre deset do 15 godina, radilo se o snažnim, izražajnim momcima koji su želeli da budu viđeni. Danas je reč o mladim, ranjivim momcima koji često provode vreme na mreži i možda im nedostaje društveni kontakt. To je veoma velika razlika", kaže Stiernel.
Ova promena, dodaje on, takođe je očigledna u tipovima muškaraca „usamljenih glumaca“ uključenih u akte terora i masovnog nasilja. U februaru je naoružani napadač ubio 10 ljudi, od kojih je većina bila imigrantskog porekla, u obrazovnom centru u Erebru pre nego što se ubio. Iako motiv napadača nije poznat, on je bio „klasični usamljeni glumac“, kaže Stiernelf.
Porast članstva nasilnih ekstremno desničarskih grupa ne dešava se u vakuumu. Krajnje desničarske Švedske demokrate osvojile su drugi najviši broj poslaničkih mesta na opštim izborima 2022. godine nakon što su za rastući kriminal bandi okrivile imigraciju. Njihov lider, Džimi Akeson, takođe je govorio u prilog folkutbyte, teoriji zavere krajnje desnice o "velikoj zameni".
Deje je relativno mala zajednica sa samo nekoliko hiljada stanovnika u Vermlandu, ali je poslednjih godina postala centar aktivnosti krajnje desnice. S pogledom na reku, među drvenim kućama ofarbanim u tradicionalne boje i iznad auto-radionice, nalazi se švedski štab belih supremacista Hamerskinsa. Ova američka nacistička grupa je zabranjena u Nemačkoj, ali je u Dejeu naišla na „napeto prihvatanje“ od strane zajednice, kaže Stiernelf.
Iako je članstvo grupe relativno malo – procenjuje se na osam do deset ljudi, uglavnom muškaraca u 40-im i 50-im godinama – ovo mesto je postalo tačka susreta za druge ekstremno desničarske grupe, uključujući NMR, kao i međunarodno hodočašće za grupe kao što su Proud Boys, koji su posetili prošlog leta.
U centru Deje, blizu prodavnice i zajedničkog fudbalskog igrališta koje koriste lokalna deca, nalazi se mesto na kojem se do nedavno nalazio klub Gym XIV. Dok ga nisu srušile lokalne vlasti, korišćen je oko godinu i po dana, kaže Stiernelf, a spolja je bio vidljiv borilački kavez.
Gde se grupa sada nalazi, nije poznato, ali se veruje da je relativno blizu. Ovi klubovi fokusiraju se na nasilje – obuku za ono što tvrde da je predstojeći rasni rat.
"To su mladi beli muškarci. Mnogo pričaju o ‘belom genocidu’, ‘beli životi su važni’. Vide pretnju za moć belog čoveka“, kaže on.
Uzori uključuju ličnosti iz manosfere poput Endrjua Tejta i Markusa Folina, švedskog belog nacionaliste i YouTubera poznatog kao „zlatni“, čiji Instagram profil je prepun slika bodybuildinga.
Osim rasizma, mržnja u ovim ekstremno desničarskim grupama takođe je usmerena na LGBTQ+ osobe i žene.
Porodični životi onih koji su regrutovani su „veoma mešoviti“, kaže on. Ali zaštitni znak za ranjivost je kod onih koji su izopšteni i koji ne osećaju da pripadaju.
Trampova ponovna izborna kampanja podržala je ekstremnu desnicu u Švedskoj, kaže Stiernelf, čak i među onima koji nisu otvorene pristalice Trampa, jer postoji osećaj da "imamo lidera u Beloj kući koji podržava našu stvar".
U kancelariji Expo-a u Stokholmu, istraživač Džonathan Leman kaže da ekstremne desničarske grupe „osećaju da su sada bliže mainstreamu“ – delimično zbog Trampa.
"Prethodna administracija je gledala na svetski pokret ekstremne desnice kao na pretnju", ističe.
Trampova administracija, kaže on, "šalje suprotne signale", s obzirom na javnu podršku Maska ekstremnim desničarskim grupama i "izražavanje podrške osnovnoj ideologiji ekstremne desnice". NMR, dodaje on, čak je izrazio nadu da bi njihov "američki teroristički status" mogao biti ukinut.
U svom poslednjem godišnjem izveštaju, švedska sigurnosna služba Säpo prikazuje zabrinjavajuću sliku o tome kako se preklapanje aktivnih klubova i online radikalizacije može rezultirati porastom nasilja u budućnosti.
Upozorili su da terorističke grupe koriste digitalne platforme i online igrališta da dođu do mlađih ciljnih grupa kako bi ih radikalizovale i mobilisale ubrzanim tempom.
"Sigurnosna služba se bavi slučajevima koji uključuju decu koja još nisu ni u adolescenciji“, kaže izveštaj, uz napomenu da su mladi "često privučeni nasiljem kao ideologijom".
"Pored onlajn problema, aktivni klubovi unutar desničarskog ekstremizma takođe su rastući fenomen u Evropi koji prvenstveno privlači mlađe ljude“, dodaje se.
Nasilni ekstremizam, anti-establišment pokreti i teorije zavere prepliću se na način koji rizikuje da učini ideološki motivisano nasilje učestalijim, upozorava izveštaj.
"Povećana polarizacija u Švedskoj mogla bi značiti povećanu prihvaćenost pretnji, mržnje i nasilja, dok stvara plodno tlo za nasilni ekstremizam", ističe se.
Bivši član desničarskih ekstremističkih grupa u Švedskoj tokom desetogodišnjeg perioda, koji je za Observer govorio pod uslovom anonimnosti, uključio se pre nego što je napunio 13 godina. Potpuno je napustio pokret pre nekoliko godina, ali je inicijalno bio privučen "bliskom zajednicom".
"Bilo je kul", rekao je.
Pokret se dramatično promenio poslednjih godina, istakao je, od toga da je bio relativno otvoren prema javnosti do toga da je postao tajnovitiji.
"Danas je pokret vrlo fluidan, nije tako otvoren, ali ima puno propagande na mreži. Veoma je organizovan, veoma je čvrst i povezan. Ali spolja se ima mnogo manje uvida u to kako funkcioniše, kako reaguje i ko su akteri“, naveo je izvor.
(Telegraf.rs)
Video: Hapšenje u udruženju Golub
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.