
Stravične procene: Strahuje se da bi u razornom zemljotresu u Mjanmaru moglo biti 100.000 mrtvih
U razornom potresu koji je pogodio jutros Mjanmar stradalo je najmanje desetoro ljudi, a stravične procene su da bi moglo biti i do 100.000 žrtava.
Američki geološki institut (USGS) prognozirao je verovatne gubitke između 10.000 i 100.000 neposredno nakon zemljotresa jačine 7,7 stepeni Rihterove skale u blizini Mandalaja, drugog po veličini grada u Mjanmaru.
Zemljotres je napravio štetu i na Tajlandu, gde je došlo do rušenja solitera u izgradnji. Tom prilikom stradale u tri osobe, dok je više od 50 ostalo zatrpano pod ruševina. I na pojedinim snimcima koji su nastali u Kini vidi se da je tokom potresa padala fasada sa objekata.
Potres je registrovan plitko, na dubini od 10 kilometara, a 12 minuta nakon razornog, usledio je novi potres, jačine 6,4 stepena po Rihteru.
Snaga podrhtavanja dovela je do urušavanja džamije u gradu Mandaleju, blizu epicentra zemljotresa, a za najmanje deset vernika se navodi da su poginuli.
Zvaničnici glavne bolnice u glavnom gradu Mjanmara Najpiidou proglasili su je "područjem masovnih žrtava", a očekuje se da će broj mrtvih u zemlji porasti zbog rušenja zgrada.
Zemljotres je pogodio Mjanmar dok je zemlja zahvaćena građanskim ratom. U opštoj bolnici sa 1.000 kreveta u glavnom gradu zemlje, brojni povređeni su lečeni ispred odeljenja hitne pomoći – neki su se previjali od bolova, dok su drugi nepomično ležali dok su rođaci pokušavali da im pomognu.
U Mandaleju, drugom najvećem gradu u zemlji, zemljotres je oštetio deo bivše kraljevske palate i nekoliko zgrada. Iako je ovo područje sklono zemljotresima, ono je generalno slabo naseljeno, a većina kuća su prizemne građevine.
U regionu Sagaing, jugozapadno od Mandaleja, srušen je 90-godišnji most, a oštećeni su i delovi auto-puta koji povezuje Mandalaj i najveći grad Mjanmara, Jangon.
U Nejpjidou, zemljotres je oštetio verske svetilišta, pri čemu su delovi konstrukcija pali na tlo, a stradao je i određeni broj kuća.
(Telegraf.rs)
Video: Završena blokada Gazele u smeru ka NBG, blokirala mala grupa srednjoškolaca u blokadi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Prle
Cuj strucna procena od 10000 do 100000...pa mogu i ja tako proceniti
Podelite komentar
Fico
Sve je ovo posledica naseg greha, kazu da se deca tamo prodaju za 20€... Kad onaj odozgo zvizne, bice ovoga jos..
Podelite komentar