
Otrovna riba viđena u Jadranskom moru, njen ugriz može da ubije čoveka: "Pazite se, izgleda bezopasno"
Naučnici upozoravaju da je opasna riba napuhača viđena na više lokacija u Evropi. Njihov ugriz je veoma opasan i može biti smrtonosan za čoveka.
Napuhača se obično nastanjuje u tropskim vodama, ali se u poslednje vreme pojavljuje u Mediteranu i Jadranskom moru.
Riba može biti teška i do sedam kilograma i kada je vidite deluje potpuno bezazleno.
"Sve veće prisustvo ove ribe u primorskim gradovima ugrožava turizam, posebno one oblasti koje posećuju plivači", navodi se u publikaciji naučnika Nevene Iveše i Mire Buršić.
Ova riba je poznata po svom agresivnom ponašanju.
"Zabeleženi su slučajevi ugriza koji su izazvali značajne povrede. U nekim slučajevima su ljudima amputirani prsti nakon ujeda. Njeno meso i organi sadrže moćni neurotoksin koji može da bude fatalan ukoliko se konzumira", navode naučnici.
Važno je ne dirati je jer, nakon otrovne zlatne žabe iz Amazone, ova riba glasi kao druga najotrovnija životinja na svetu.
"Cela je životinja otrovna. I meso i koža. Pogotovo koža jer ona nema ljuske, i samim time, kao i druge ribe koje ih nemaju, izlučuje mnogo sluzi za odbranu i osmoregulaciju. I samim time, otrov se nalazi i u sluzi, a najviše otrova nalazi se u unutrašnjim organima i u jetri. Protivotrov još uvek ne postoji. To je jedan živčani otrov koji blokira živčane impulse i samim time kod čoveka može doći do blokade vitalnih funkcija i do smrti. Trovanje se odvija u nekoliko faza, a prvi simptomi već se pojavljuju u razmaku od 10 do 45 minuta nakon izlaganja otrovu", objašnjava Iveša.
Nakon prethodno uzetih biometrijskih mera i uzoraka sadržaja želuca, a pre uzimanja uzoraka spoljnog tkiva - gonada, pod mikroskopom su pregledali čime se riba nedavno hranila.
A iako još uvek nije invazivna vrsta u našem ekosistemu, zabrinjavajuće je to što njeni zubi, dva straštena gore i dolje, mogu pregristi i metal.
Upravo zbog toga, u zemljama gde je postala invazivna, ribari imaju problema jer im uništava ribarske alate i ulov.
"U tim područjima ova vrsta čini pet posto ukupnog ulova u malom obalnom ribolovu, a nema nikakvu tržišnu vrednost i zabranjeno ju je konzumirati na području Еvropske unije. A s obzirom na to da je, još dodatno, i otrovna, ribari moraju posebno da paze da s njome u kontakt ne dođu ni oni ni njihova druga lovina, jer se taj tetrodotoksin može preneti sluznicama i na druge organizme", govori Iveša.
Dodaje da ljudi pri rukovanju s njima obavezno moraju nositi zaštitne rukavice i paziti da ne dotaknu sluznice poput usta i očiju.
(Telegraf.rs)
Video: Pogledajte snimak poplava u Šapcu: Reka se izlila iz korita
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.