Evo šta se trenutno dešava u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije i zbog čega je to važno?

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Ruske trupe su blizu izbacivanja ukrajinskih snaga iz njihovog uporišta u ruskoj Kurskoj oblasti, gde su prošlog avgusta zauzele deo teritorije i držale ga više od sedam meseci uprkos žestokim borbama. Šta se tamo trenutno dešava i zašto je to važno u aktuelnoj situaciji, otkriva Reuters u izveštaju koji prenosimo.

Gde se nalazi Kursk i šta se tamo događa?

Kursk je oblast u zapadnoj Rusiji koja se graniči sa ukrajinskom Sumskim regionom. Prošle godine 6. avgusta Ukrajina je izvela jedno od najvećih iznenađenja od početka ruske invazije u februaru 2022. godine kada su njene trupe prešle granicu i zauzele deo teritorije koji je, prema ukrajinskim tvrdnjama, na vrhuncu iznosio površinu od 1.376 kvadratnih kilometara i obuhvatao oko 100 gradova, naselja i sela.

Od tada su ruske snage pojačane vojnicima iz Severne Koreje, saveznika Moskve, povratile skoro 90 odsto te teritorije. Predsednik Vladimir Putin posetio je Kursk u sredu, što se tumači kao znak samopouzdanja da je Rusija blizu potpunog ponovnog zauzimanja regiona, te je svom glavnom komandantu naredio da što pre završi posao.

Ukrajinski vrhovni komandant Oleksandr Sirski izjavio je u sredu da će ukrajinske trupe nastaviti operacije u Kursku onoliko dugo koliko bude potrebno i da se borbe nastavljaju u i oko grada Sudže, za koji je Rusija juče saopštila da je pod njenom kontrolom.

Šta je ofanziva u Kursku značila za Ukrajinu?

Teritorija koju je Ukrajina zauzela predstavlja mali deo ukupne površine koju je Rusija okupirala u Ukrajini od 2014. godine, što sada iznosi oko petine ukrajinske teritorije. Međutim, ova operacija donela je Ukrajini najveće teritorijalne dobitke od kraja 2022. godine i pružila značajan moralni podstrek - Nakon dve i po godine odbrane od ruske invazije, Ukrajina je iznenadila svog neprijatelja pokretanjem sopstvene ofanzive.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski govorio je o "obnavljanju pravde", prebacivanju rata na rusku teritoriju i ismevanju Putinovih pokušaja da postavi "crvene linije" kako bi obeshrabrio protivnike. Ukrajina se nadala da će ova operacija usporiti napredovanje Rusije u istočnoj Ukrajini tako što će je primorati da prebaci trupe na odbranu Kurska -  što se, međutim, nije dogodilo, jer su rusko napredovanje na istoku samo ubrzalo.

Zelenski je takođe video Kursk kao pregovarački adut, tvrdeći još prošlog meseca da bi ta teritorija potencijalno mogla biti korišćena u razmeni za ukrajinske oblasti pod ruskom kontrolom.

Kako je Rusija reagovala i preokrenula tok događaja?

Prva invazija na rusku teritoriju od Drugog svetskog rata predstavljala je veliku sramotu za Putina, koji sebe vidi kao naslednika istorijski uspešnih ruskih vojskovođa. On je umanjio vojni značaj ovog upada, koji je Rusija u početku okarakterisala kao "terorističku" operaciju, i odbio da se obaveže na vremenski okvir za proterivanje Ukrajinaca.

Od kraja oktobra, severnokorejske trupe su počele da pristižu u Kursku oblast kako bi se borile uz Rusiju, u skladu sa sporazumom o međusobnoj odbrani koji su Putin i njegov saveznik Kim Džong Un dogovorili nekoliko meseci ranije. Putin nikada nije zvanično priznao njihovo prisustvo na frontu, ali Ukrajina i njeni saveznici tvrde da su Severni Korejci igrali aktivnu ulogu u borbama i pretrpeli velike gubitke.

Šta se dešava ako Ukrajina izgubi svoje uporište?

Ukrajina rizikuje da izgubi sve početne dobitke iz operacije u Kursku - teritorijalno, moralno i pregovarački. Povlačenje posle više meseci žestokih borbi predstavljalo bi još jedan udarac za Zelenskog, koji je već pod velikim pritiskom nakon katastrofalnog sastanka u Beloj kući sa predsednikom Donaldom Trampom 28. februara.

Međutim, i Putin se suočava s pritiskom, jer ga Sjedinjene Države pozivaju da se pridruži predloženom 30-dnevnom primirju, koje je Ukrajina u utorak saopštila Vašingtonu da je spremna da podrži. Putinova iznenadna poseta Kursku, tokom koje je obukao borbenu uniformu, poslala je Zapadu signal o njegovoj vojnoj odlučnosti i naglasila njegovu rešenost da izbaci ukrajinske snage pre nego što uđe u bilo kakve pregovore o okončanju rata.

(Telegraf.rs)

Video: Ubio se Radiša Ilić, bivši golman Partizana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dusan333

    14. mart 2025 | 15:33

    Tramp je danas zamolio gospodina Putina da postedi Ukrajinske vojnike opkoljene u oblasti Kurska. Eto sta je Zelenski uradio. Polako se informacije saznaju, ko zna sta ce jos izaci na videlo. Zrtvovao je zivote preko milion i po Ukrajinaca, oko sest miliona je pobeglo iz Ukrajine, a sama Ukrajina je potuno devastirana. Tako to izgleda kad te Englezi i Francuzi kupe za malu lovu. Naravno da ce im Rusi postedeti zivote i kao onomad kada je 130.000 zarobljenih Nemackih jurisnih vojnika marsiralo kroz Moskvu, tako ce i ovi Ukrajinci da setaju. Poniziti vrednosti kolonijalnih sila, osloboditi Evropu od fasizma sakrivenog pod nazivom "liberalne demokratije". SLAVA RUSIJI!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA