Američki državi sekretar gostovao na televiziji sa krstom na čelu: Uz simbol vere pričao o Trampu i Ukrajini

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američki državni sekretar Marko Rubio juče je, na obeležavanje Čiste srede kojom hrišćani označavaju početak Velikogposta, gostovao na Fox News sa znakom krsta na čelu.

Hrišćanska tradicija nalaže da na Čistu sredu sveštenik vernike posipa pepelom po glavi ili im pepelom napravi znak krsta na čelu. Posipanje pepelom u hrišćanskoj tradiciji označava pokoru i spremnost na novi život, piše Index.hr.

Roditelji Marka Rubija emigrirali su sa Kube u SAD 1956. godine, dve godine pre dolaska Fidela Kastra na vlast. Ubrzo su se priključili mormonskoj crkvi. Katolički mediji u SAD pišu da su kasnije napustili mormonsku crkvu na nagovor svog sina i vratili se katoličanstvu.

Rubio se krstio i venčao u Katoličkoj crkvi, ali je kasnije zajedno sa suprugom postao član evangelističke megacrkve. Narednih godina, kako je rekao, počeo je da čezne za sakramentom pričesti, pa se ponovo vratio u Katoličku crkvu.

"Samo Tramp može zaustaviti rat"

Rubio je tokom gostovanja ponovio da Trampova administracija želi da okonča rat u Ukrajini.

"Imamo sreću i privilegiju što imamo predsednika koji želi, ako je moguće, da okonča sukob koji je koštao milijarde dolara i stotine hiljada života, kao i uništenje od kojeg će Ukrajincima i drugima biti potrebna cela jedna generacija da se oporave", rekao je Rubio.

Voditelju Fox News Šonu Hanitiju kazao je da će Bela kuća nastaviti da vodi diplomatiju sa Rusijom i Ukrajinom kako bi saznala njihove zahteve i, nadaju se, premostila jaz između dve zemlje kako bi se rat završio.

"Bilo bi u interesu svih – ruskog naroda, ukrajinskog naroda, američkog naroda, zapravo, naših evropskih partnera i saveznika – da se ovo okonča. Ali postoji samo jedna osoba na svetu koja to može da učini, i njeno ime je Donald Tramp, predsednik Sjedinjenih Američkih Država", rekao je Rubio.

Ranije govorio da je Tramp prevarant

Rubio je 2016. godine, tokom unutarstranačkih izbora u Republikanskoj stranci, žestoko napadao svog protivkandidata Donalda Trampa. Kritikovao je Trampa zbog nedostatka iskustva u spoljnoj politici, nazivao ga prevarantom i rugao se njegovim "malim rukama".

Tramp mu je odgovorio nadimkom Mali Marko i ismevao ga na svakom koraku. Tadašnjem senatoru Tramp je, između ostalog, govorio da nosi previše šminke, da previše pije vodu i da se jako znoji.

Uprkos uvredama, Rubio je podržao Trampa kada je osvojio republikansku kandidaturu za predsednika SAD. Istu stvar je uradio i uoči prošlih izbora.

Rubio je ranije bio i veliki zagovornik korišćenja međunarodne pomoći kao ključnog alata za širenje američkog uticaja. I to se promenilo kada je podržao Trampa.

ISW: Putin i Kremlj ne nude ništa

Institut za proučavanje rata (ISW), istraživačka grupa sa sedištem u Vašingtonu koja prati pomeranje fronta u Ukrajini, izvestio je da dosad ni Putin ni zvaničnici Kremlja nisu ponudili nikakve značajne ustupke za okončanje pune invazije.

"Oni kontinuirano ponavljaju zahteve koji predstavljaju potpunu ukrajinsku kapitulaciju, kao i povlačenje NATO iz istočne Evrope", napomenuo je ISW.

(Telegraf.rs)

Video: Bojana Đurović za Telegraf.rs o svom prvencu "Nova pačija škola i ljubimci"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA