Tramp rekao da je Ukrajina spremna da potpiše sporazum, da li je zaboravio na jedan detalj? "Nadamo se..."

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Američki predsednik Donald Tramp rekao je tokom govora u Kongresu da je Ukrajina spremna da potpiše sporazum o mineralima nakon što je dobio pismo od ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.

Kako tvrdi Tramp, u pismu piše da je Ukrajina spremna da "što pre sedne za pregovarački sto kako bi približila trajan mir".

Tramp je rekao da je u pismu, između ostalog, pisalo: "Moj tim i ja smo spremni da radimo pod snažnim liderstvom predsednika Trampa kako bismo postigli mir koji traje. Zaista cenimo koliko je Amerika učinila da pomogne Ukrajini da očuva svoju suverenost i nezavisnost".

"Što se tiče sporazuma o mineralima i sigurnosti, Ukrajina je spremna da ga potpiše u bilo kom trenutku koji vam odgovara", napisao je Zelenski, prema Trampovim rečima.

Vladini zvaničnik Jurij Sak, međutim, za Sky news tvrdi da Ukrajina to sigurno neće da uradi bez bezbednosnih garancija.

Savetnik ukrajinskog ministra za strateške industrije Jurij Sak rekao je da pismo koje je Zelenski poslao "korak napred", posebno nakon sukoba između Trampa i Zelenskog u Beloj kući prošle nedelje.

"Nadam se da ćemo ostaviti emocije po strani i da ćemo ići napred" rekao je Sak.

On je dodao da je ideja o sporazumu o mineralina bila ideja Ukrajine i da njegova zemlja jako želi da potpiše sporazum koj bi obezbedio ukrajini ravnopravno partnerstvo i mogućnost ulaganja od kojih će obe države imati korist.

"Naglasiću da nema smisla potpisivati taj sporazum ukoliko ne postoje bezbednosne garancije", odlučan je Sak.

Savetnik je takođe rekao da Kijev mora da ostane pragmatičan kada je reč o pomoći nakon što je Tramp najavio da će SAD pauzirati slanje vojne pomoći Ukrajini.

"Razumemo da su SAD strateški partner Ukrajine. Razumemo i da će bez njihove pomoći Ukrajini biti teško da se odupre ruskoj invaziji", rekao je Sak.

On je na kraju dodao da Kijev mora da vidi "pouzdanu posvećenost Rusije da bi sporazum o miru bio moguć".

(Telegraf.rs)

Video: Bojana Đurović za Telegraf.rs o svom prvencu "Nova pačija škola i ljubimci"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • kos

    6. mart 2025 | 06:05

    vecina rudnika i minerala se nalazi pod ruskom kontrolom,na istoku zemljekako ce to da izvedu videcemo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA