Sve veći pritisak da ulažu u odbranu, a Britanija daje milijarde na vozila za albanske zatvore: I to nije sve

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Velika Britanija godišnje troši milijarde dolara na, u najmanju ruku, neočeivane projekte poput farme škampa u Bangladešu ili kupovinu električnih vozila za zatvore u Albaniji.

Istovremeno, domaće potrebe ostaju potpuno zanemarene, prenosi Dailymail, navodeći da ovo otkriće dolazi usred sve većeg pritiska da se poveća budžet za odbranu, dok snage Vladimira Putina napreduju u Ukrajini, a Velika Britanija i dalje troši oko 15 milijardi funti godišnje na pomoć inostranstvu.

Prema podacima koje je objavio The Sun, u poslednje tri godine Velika Britanija je Bangladeškom poljoprivrednom univerzitetu isplatila više od 133.000 funti za istraživanje zdravlja škampa, a poslednja uplata izvršena je u septembru.

Pored toga, u januaru 2024. godine Odeljenje za nauku je platilo 233.000 funti za projekat "Identifikacija prepreka mentalnom zdravlju civila pogođenih oružanim sukobima u Kolumbiji".

U decembru prošle godine Ministarstvo spoljnih poslova u Londonu je platilo izvođaču 9,5 miliona funti za podršku projektu "Odgovornost i inkluzija" u Demokratskoj Republici Kongo.

Trošenje je okarakterisano kao "nepromišljeno", a bivši savetnik vlade Džejson Braun, koji je pokrenuo kampanju "The Waste Files", izjavio je:

"Dok su porezi na rekordno visokom nivou, a marljive porodice jedva sastavljaju kraj s krajem, Britanci širom zemlje biće zapanjeni što se njihov teško zarađeni novac troši na električne automobile za zatvore u Albaniji".

Njegovi komentari dolaze u trenutku kada su vlasti odobrile dodatnih 1,9 miliona funti za otvaranje radnih mesta u Albaniji kako bi se sprečio odlazak njenih građana. Konzervativni ministar finansija u senci, Mel Strajd, dodao je:

"S obzirom na katastrofalni budžet ministra finansija, jasno je da moramo hitno obuzdati ove besmislene i šokantne troškove kako bismo sprečili dalje povećanje poreza za marljive porodice. Vreme nepromišljenog trošenja je prošlo."

Kritike su upućene i Britanskom savetu, koji će ove godine od Ministarstva spoljnih poslova dobiti 162,5 miliona funti, što čini 15 odsto njegovih ukupnih prihoda, kao deo programa "Pomoć u razvoju inostranstva".

Posebnu pažnju privuklo je to što je Britanski savet nedavno proslavio finansiranje jednog "pesnika performansa", koji "poezijom istražuje šta znači biti čovek", kroz radionice u zatvorima u Kolumbiji i nastupe u tržnim centrima u Bangkoku.

Portparol vlade u Londonu je insistirao da će predstojeća revizija potrošnje u Ujedinjenom Kraljevstvu osigurati da novac poreskih obveznika bude usmeren na "Vladin plan za promene u svim sektorima", uključujući bezbedne granice i nacionalnu sigurnost.

Nedavna akcija Sjedinjenih Američkih Država za smanjenje državne potrošnje izazvala je zahteve za sličnim programom u Ujedinjenom Kraljevstvu, nakon što je Donald Tramp značajno smanjio pomoć inostranstvu i ukinuo projekte vezane za raznolikost, jednakost i inkluziju preko agencije USAID.

  • Evo šta sve Britanci plaćaju

  • Do 500.000 funti poreskog novca za 15 električnih kombija za albanske zatvore, kupljenih preko lokalnog Porše dilera
  • Do 500.000 funti za podršku strategiji "rodne ravnopravnosti" u jordanskoj vojsci
  • U Indiji je izdvojeno 114 miliona funti za "inkluzivne zelene preduzetničke projekte"
  • Uloženo je 25 miliona funti u "Zeleni urbani razvoj" u Somaliji
  • Potrošeno je 38 miliona funti na "Zeleni razvoj" u Nepalu
  • Izdvojeno je 5 miliona funti za "transformaciju feminističkog finansiranja" u Iraku
  • Uloženo je 264.000 funti u istraživanje dezinformacija u Etiopiji
  • Plaćeno je 44.000 funti za istraživanje politike o potrošnji alkohola u Tajlandu

(Telegraf.rs)

Video: Pitali smo osam Beograđana da li znaju "Bože pravde": Zagrcnućete se kada čujete odgovore...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA