Misterija smrti Putinovog kritičara: Kad su mu upali specijalci, otišao je po čašu vode, a onda su našli telo

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Prava misterija okružuje smrt Putinovog kritičara, poznatog ruskog pevača Vadim Strojkina, koji je umro pod čudnim okolnostima.

Vadim je umro 5. februara kada je tim ruskih obaveštajaca stigao u njegov mali stan u Sankt Peterburgu, oko 9 sati ujutru. Oni su pevača istraživali zbog toga što je navodno počinio jedan od najstrašnijih zločina u Rusiji ovih dana - pomagao je ukrajinsku vojsku, piše Guardian.

Prema izveštajima ruskih medija - koji se pozivaju na vladine izvore - Strojkin je zatražio da ode u kuhinju da popije čašu vode. Tada je navodno otvorio prozor i pao u smrt u "očiglednom samoubistvu". Prolaznik je pronašao njegovo telo ispod. Međutim, oni koji su poznatog pevača dobro poznavali, sumnjaju da je sebi oduzeo život.

Strojkina je desetak prijatelja, koji si su pričali ua Guardian, upamtilo kao harizmatičnog i idealističkog ekscentrika. Nikada nije skrivao svoj prezir prema ratu Rusije u Ukrajini, čak i kada je izgovaranje toga naglas postajalo sve opasnije.

"Ovaj idiot [Putin] je objavio rat svom narodu, kao i bratskoj naciji“, napisao je na društvenim mrežama u martu 2022, mesec dana nakon što je invazija počela. "Ne želim njegovu smrt, želim da ga vidim kako mu sude i trpaju ga u zatvor.”

Filip Bukap, koji je poznavao Strojkina više od 30 godina, rekao je da je njegov prijatelj imao "akutno razumevanje šta je dobro i pogrešno"

Prijatelji opisuju Strojkina, koji je odrastao na Uralu, kao strastvenog planinara koji je uvek imao nezavisan duh.

U poslednjim godinama Sovjetskog Saveza izbačen je sa univerziteta zbog učešća u antisovjetskim demonstracijama i prisilno regrutovan u vojsku. Kasnije je stekao priznanje kao samouki bard muzičar, u žanru povezanom sa sovjetskim kulturnim otopljavanjem 1960-ih i usponom alegorijskih pesama kao sredstva izražavanja. Takođe je predavao studentima u Rusiji i putem interneta širom sveta.

Bukap je rekao da je Strojkin izgubio deo svoje pozitivnosti i iskričavosti nakon što je Rusija izvršila punu invaziju na Ukrajinu. Na društvenim mrežama i u razgovorima s prijateljima govorio je o osećaju usamljenosti i depresije, a okrenuo se i alkoholu.

Jedan prijatelj iz Nemačke ispričao je da je 2022. razmišljao o bekstvu u Evropu, ali je shvatio da verovatno ne bi mogao da dobije potrebne dokumente za ostanak.

Uprkos njegovom sve većem očaju, malo ko od njegovih dugogodišnjih prijatelja prihvata izveštaje ruskih medija da je izvršio samoubistvo. Umesto toga, veruju da se dogodilo nešto mnogo mračnije.

"Vadim nije tip osobe koja bi to uradila sebi, uopšte ne verujem u zvaničnu verziju," rekao je Bukap, koji je poslednji put razgovarao sa Strojkinom u januaru.

"Bio je veoma siguran u svoje stavove, ne bi se plašio zatvora. Mislim da ga je policija gurnula", dodao je.

Florida Vovsi, još jedna Strojkinova stara prijateljica, takođe ne veruje da bi on sebi oduzeo život i krivi vlasti za njegovu smrt.

"Imao je velike planove, mnogo je voleo život, teško mi je da poverujem da je to uradio. Ne znamo šta se dogodilo, ali verujemo da mu je 'neko pomogao'", dodaje ona.

Rusija ima dugu istoriju misterioznih smrti istaknutih rukovodilaca, otvorenih kritičara Putina i drugih visokoprofilnih ličnosti, od kojih su neki stradali padom kroz prozor. Neki slučajevi se sumnjiče kao atentati, dok drugi ostaju nejasni. Malo ko veruje da su bila samoubistva.

Strojkin je bio jedan od hiljada anonimnih antiratnih Rusa koji su odlučili da ostanu u zemlji, ali su nastavili da govore protiv režima. Neki od njih su uhapšeni i kasnije preminuli u zatvoru, pri čemu su vlasti tvrdile da su izvršili samoubistvo. Kod drugih, poput koncertnog pijaniste Pavela Kušnjira, koji je započeo "neobelodanjeni" štrajk glađu, svetu je trebalo nekoliko dana da sazna za njihovu smrt.

Aleksandar Čerkasov, član upravnog odbora ruske organizacije za ljudska prava Memorial, rekao je da progoni antiratnih disidenata često izlaze na videlo prekasno. Novinari i civilno društvo obično saznaju za sudske postupke tek nakon što su presude donete – i to bez objašnjenja ili opravdanja.

Prema rečima njegovih prijatelja, telo Strojkina još uvek nije predato njegovoj porodici, što otežava utvrđivanje tačnog uzroka smrti.

Za mnoge njegove prijatelje, međutim, zaključak je jasan. Država snosi krajnju odgovornost za njegovu smrt jer je imao hrabrosti da progovori protiv brutalnog i ničim izazvanog rata.

"U savremenoj Rusiji nema mesta za poštenog čoveka poput Strojkina," rekla je Vovsi.

(Telegraf.rs)

Video: Film "Marija" o operskoj divi Mariji Kalas, premijerno prikazan u Beogradu, nastup Marije Jelić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA