Kreće odmazda, Tramp je potpisao naredbu: "Ti dani su prošli", otkrivene glave mete

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je potpisao memorandum kojim naređuje recipročne carine, tražeći od svojih trgovinskih savetnika da izračunaju nove carinske stope za sve zemlje.

Ova odluka bi mogla da dovede do velike promene postojećeg trgovinskog sistema, piše The Guardian.

"Šta god da zemlje naplate Sjedinjenim Američkim Državama, mi ćemo im naplatiti isto. Ni više, ni manje", rekao je Tramp iz Ovalne kancelarije u četvrtak.

"Vrlo jednostavno. Niko ne zna koji je to broj. Ako gledate po pojedinačnim zemljama... i pogledate šta nam naplaćuju, u gotovo svim slučajevima naplaćuju nam mnogo više nego što mi njima naplaćujemo."

"Ti dani su prošli", rekao je Tramp.

Kako javlja Reuters, carine nisu počele da se primenjuju u četvrtak, ali bi mogle da budu uvedene u narednim nedeljama, jer Trampov trgovinski i ekonomski tim proučava bilateralne trgovinske i carinske odnose, rekao je zvaničnik Bele kuće novinarima tokom konferencijskog poziva.

Razmatranje "najočiglednijih" problema

Administracija će prvo razmotriti, kako je nazvano, "najočiglednije" probleme, uključujući zemlje sa najvećim trgovinskim suficitima i najvišim carinskim stopama. Trampove recipročne carine odgovaraće višim stopama carina koje naplaćuju druge zemlje, rekao je zvaničnik Bele kuće.

Takođe, one bi trebalo da imaju za cilj suzbijanje netarifnih trgovinskih barijera, kao što su opterećujući propisi, porezi na dodatu vrednost, subvencije vlade i politike deviznog kursa koje mogu postaviti prepreke za tok američkih proizvoda na strana tržišta.

Ovaj napor takođe ima za cilj pokretanje pregovora sa nekim zemljama u cilju smanjenja tih barijera. Objavljeno saopštenje delovalo je kao da je bar delimično dizajniran da pokrene razgovore sa drugim zemljama.

Zvaničnik je rekao da bi Tramp bio više nego srećan da smanji carine ako druge zemlje smanje svoje.

"Dakle, predsednik je više nego srećan da smanji carine ako zemlje žele da smanje carine. Ali hajde da takođe priznamo da carine, više carine, nisu najveći deo problema u mnogim slučajevima, ako ne i u većini slučajeva", rekao je zvaničnik.

Glavne mete

Ciljevi uključuju Kinu, Japan, Južnu Koreju i Evropsku uniju. Carine bi izbegle pristup "jedna veličina odgovara svima" i bile bi prilagođene za svaku zemlju, rekao je, iako nije isključio mogućnost uvođenja globalne carine.

Zvaničnik je rekao da je nedostatak recipročnih carina u SAD doprineo velikom i trajnom trgovinskom deficitu Sjedinjenih Država.

Indijski premijer Narendra Modi, koji je trebao da stigne u 16:00 sati po lokalnom vremenu, vodi vladu koja uvodi najviše carine na američki izvoz od svih glavnih trgovinskih partnera SAD.

Poslednja serija carina republikanskog predsednika izazvala je strahove od širenja globalnog trgovinskog rata i pretnju ubrzanjem inflacije u SAD.

Trampovi trgovinski savetnici su u sredu završavali planove za recipročne carine koje je američki predsednik obećao da će uvesti za svaku zemlju koja naplaćuje carine na američke uvoze. Tramp, koji je preuzeo funkciju 20. januara, već je najavio carine na sve uvoze čelika i aluminijuma počevši od 12. marta, uveo je carine od 10% na robu iz Kine i uveo 30-dnevnu pauzu na carine na robu iz susednih zemalja Kanade i Meksika.

Tramp je u ponedeljak rekao da razmatra i odvojene carine na automobile, poluprovodnike i farmaceutske proizvode. Stručnjaci za trgovinu kažu da struktura recipročnih carina koje Tramp želi predstavlja veliki izazov za njegov tim, što bi moglo objasniti zašto najnovije carine nisu bile najavljene ranije tokom nedelje.

Najveći problem

Dejmon Pajk, stručnjak za trgovinu i rukovodilac u američkom ogranku računovodstvene firme BDO International, rekao je da bi recipročne carine koje je Tramp zamislio predstavljale monumentalni poduhvat, s obzirom na to da svaka od 186 članica Svetske carinske organizacije ima različite stope carina.

"Na međunarodnom nivou postoji nešto kao 5.000 različitih opisa na nivou šestocifrenih (podkategorija proizvoda), pa 5.000 puta 186 zemalja. To je projekat gotovo  na nivou veštačke inteligencije", rekao je.

Stručnjaci kažu da bi Tramp mogao da se osloni na nekoliko zakona, uključujući Sekciju 122 Zakona o trgovini iz 1974. godine, koja bi omogućila maksimalnu stopu od 15% na šest meseci, ili Sekciju 338 Zakona o carinama iz 1930. godine, koja daje ovlašćenje da se deluje protiv trgovinske diskriminacije koja šteti američkoj trgovini, ali nikada nije korišćena.

Tramp bi takođe mogao da koristi isti Zakon o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima (IEEPA) koji je korišćen za opravdanje carina koje su uvedene Kini i koje se čekaju za Kanadu i Meksiko.

Zvaničnik Bele kuće je rekao da bi ova mera i druge mogle biti korišćene. "Bez IEEPA, trebalo bi da postoji neki oblik akcije agencije pre nego što se bilo koje carinske mere mogu uvesti... ali sve deluje da ide brzo", rekao je Pajk, dodajući da bi obično carine trebalo da uvodi Kongres.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić doputovao u Banjaluku, dočekao ga Dodik

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA