Poznato gde Putin šalje deo ranjenih vojnika, imaju specijalni tretman: Poznati detalji

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Rusija na oporavak u Severnu Koreju šalje na stotine svojih vojnika ranjenih u Ukrajini, potvrdio je ambasador Ruske Federacije u Pjongjangu.

Komentar Aleksandra Matsegora, koji je ruski diplomata u Severnoj Koreji više od deset godina, usledio je u okviru šireg intervjua o saradnji između dve zemlje, preneo je Business insider.

"Jasan primer bratske saradnje i pristupa jeste slanje stotina ranjenih vojnika u specijalnoj vojnoj operaciji na oporavak u sanatorijume i bolnice u Severnoj Koreji", rekao je ambasador u intervjuu za Rosiskaju Gazetu.

Diplomata je istakao da je Severna Koreja odbila kompenzaciju od Rusije za oporavak ranjenika.

"Sve što je povezano sa njihovim boravkom u Severnoj Koreji je apsoutno besplatno".

Ambasador Matsegora izjavio je da postoji "blagonaklon stav prema Rusima u Severnoj Koreji", spominjući nekoliko zajedničkih međunarodnih programa između dve zemlje. Izjava ruskog ambasadora otkriva novu dimenziju sve čvršćeg saveza između ruskog predsednika Vladimira Putina i severnokorejskog lideraKim Džong Una.

Veruje se da je Kim džong un poslao između 11 i 12 hiljada svojih eleitnih vojnika da pomognu Rusiji u ratu u Ukrajini, zbog čega na Zapadu strahuju da će severnokorejski vojnici steći dragoceno vojno iskustvo na frontu.

U izveštaju Insitituta za proučavanje rata (ISW), tink tanka sa sedištem u Vašingtonu, navodi se da slanje ranjenih ruskih vojnika u Severnu Koreju može da poboljša ono što Pjongjang može da nauči.

"Dolazak ruskih vojnika sa borbenim iskustvom, naročito ako uključuju oficire ili podoficire, u Severnu Koreju mogao bi omogućiti ruskoj vojsci da sarađuje sa severnokorejskim snagama i širi lekcije iz rata u Ukrajini, dok se formalno oporavljaju", navode analitičari.

Ambasador Matsegora je naveo i da će profesori iz Pjongjanga biti stacionirani u većim ruskim gradovima poput Moskve, Kazanja, Novosibirska i Vladivostoka na "duži vremenski period". Tamo će učiti korejski jezik i držati zajedničke časove.

Analitičari ISW navode da ovo ukazuje na to da Rusija želi da postavi temelje za dalju pomoć Severne Koreje u ratu, ili barem za pomoć u ratnoj ekonomiji pod sankcijama.

"Kremlj može postavljati informativne uslove kako bi opravdao priliv severnokorejskih građana u Rusiju, koji bi se pridružili ili ruskoj radnoj snazi ili ruskoj vojsci", navodi se u izveštaju.

Komentari ambasadora dolaze u trenutku kada je ruska Savezna bezbednosna služba izvestila da je broj Severnih Korejaca, koji ulaze u Rusiju zbog posla 2024. godine porastao na više od 13.000 prelaza. To je 12 puta više u poređenju sa 2023.

Ipak, ovaj eksponencijalni skok može biti i posledica oporavka od pandemije koronavirusa. Tokom 2019. zabeleženo je više od 21.000 Severnih Korejaca koji su putovali u Rusiju na posao. Seulska Nacionalna obaveštajna služba je u nedelju saopštila da je većina severnokorejskih radnika koji su poslati u Rusiju prošle godine upućena na gradilišta.

Prema podacima južnokorejske agencije, ovaj potez je pomogao u popunjavanju nedostatka radne snage u Rusiji jer je kampanja Kremlja za regrutaciju više vojnika iscrpila mladu radnu snagu u zelji. Obaveštajni krugovi u Seulu optužuju Pjongjang i Moskvu da koriste studentske vize kako bi "bez znanja međunarodne zajednice slali radnike".

Međunarodna zajednica nameće širok spektar sankcija Severnoj Koreji, dok Zapad aktivno pokušava da sankcioniše ključne ruske sektore poput energetskog, finansijskog i odbrambenog zbog invazije na Ukrajinu.

(Telegraf.rs)

Video: Ugašen je Instagram nalog Jelene Karleuše, evo šta se desilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA