Sprema se velika bitka, pala su 3 grada: Pokrovsk potpuno opkoljen

J. V.
J. V.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 1

Žestoke borbe između ukrajinskih i ruskih snaga na jugu Donbasa približavaju se kraju, dok u središtu oblasti započinje nova velika bitka.

Ove godine ruska vojska očito planira da se probije do Kramatorska i Slovjanska s juga i sa severa. Međutim, za ovu operaciju biće potrebne značajne rezerve, od kojih su mnoge trenutno angažovane na kurskom frontu. Kramatorsk i Slovjansk ključna su logistička središta na istoku Ukrajine.

Nezavisni ruski portal Meduza analizirao je ključne ratne zone u blizini Velike Novosilke, Kupjanska, Kurahova, Kurska i područja Pokrovska, gde ruske snage trenutno napreduju. Osvajanje Pokrovska otvorilo bi put ruskim trupama prema reci Dnjepar i dalje na sever u Donjeckoj oblasti.

Rusi su krajem januara objavili da su njihove trupe zauzele strateški važan grad u istočnoj Ukrajini. Rusko ministarstvo odbrane objavilo je pad Velike Novosilke, koja je pre rata imala oko 5.000 stanovnika.

Ukrajina je zatim poručila da su se njeni vojnici strateški povukli iz određenih područja grada. Ovo je prvi značajni grad koji je ove godine kapitulirao pod napadom Moskve u Donjeckoj oblasti. Dugo je bio snažno ukrajinsko utvrđenje koje se nalazi na važnom prometnom pravcu. Osvajanje grada Rusima će omogućiti pristup auto-putu Donjeck-Zaporožje.

Analitičari su dugo predviđali da je samo pitanje vremena kada će ruske snage zauzeti grad koji se nalazi samo 15 kilometara od Dnjepropetrovske oblasti.

Pao i Toreck?

Ruske snage preuzele su kontrolu nad strateškim rudarskim gradom Toreckom na istoku Ukrajine, saopštilo je danas rusko Ministarstvo odbrane. Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi izveštaj sa ratišta, a iz Ukrajine za sad nema komentara. Žestoke bitke za grad vode se od juna prošle godine.

U saopštenju Rusija navodi kako je u zauzimanju grada učestvovalo nekoliko jedinica odvojene motorizovane brigade 51. vojske i dobrovoljačka jedinica Veterani grupe Centar. Rusija grad naziva njegovim sovjetskim imenom Dzeržinsk i tvrdi da je istočni ukrajinski region Donjeck, u kom se grad nalazi, sada deo Rusije - što Kijev odbacuje kao apsurdnu tvrdnju.

Ukrajinski vojni analitičari navode da bi zauzimanje Torecka, koji se nalazi na povišenom terenu, moglo omogućiti ruskim snagama dodatno otežavanje logistike ukrajinskih snaga u većem delu istoka i napredovanje prema severozapadu, prema regionalnom logističkom čvorištu Kostjantinivki, koja povezuje nekoliko ključnih gradova. Većina civilnog stanovništva Torecka već je odavno pobegla ili je evakuisana, a mnoge zgrade u gradu su uništene ili teško oštećene.

Opkoljavanje Pokrovska

Ruska vojska već je zauzela i Kotline i delove Udačnog i napreduje prema auto-putu Dnjipro-Donjeck koji spaja Pokrovsk i središnju Ukrajinu. Pokrovsk je ključan grad u oblasti čije bi zauzimanje otvorilo put Rusima za prodor prema reci Dnjepar i prema severu u Donjeckoj oblasti.

Prema navodima Instituta za proučavanje rata, ruske snage nastavljaju ofanzivne operacije oko Pokrovska. Napadi se nastavljaju istočno od Pokrovska, u blizini Tarasivke, Vodjanog Druhoga, Jelizavetivke, Miroļjubivke i Promina; jugoistočno kod Lisivke; južno kod Piščanog i Zvirova i jugozapadno u blizini Kotlinea, Udačnog, Nadijivke, Kotljarivke, Uspenivke, Sribnog i Zaporožja.

Ruski vojni blogeri tvrde da su ukrajinske snage neuspešno pokušale da izvedu protivnapad uz podršku oklopnih vozila u blizini Piščanog i Nadijivke.

Ruski vojni blogeri takođe navode da su ruske snage napredovale severozapadno od Kotlonea prema Hrišineu (severozapadno od Pokrovska), severoistočno od Piščanog i Udačnog, severno i južno od Nadijivke i na poljima severno od Arhanhelskea (istočno od Pokrovska) i Vidroženje (južno od Pokrovska).

Borbe oko Kurahova

Ukrajinske i ruske snage nedavno su ostvarile određeni napredak zapadno od Kurahova, gde su obe strane u ofanzivi, piše ISW. Ruske snage nastavile su napade severozapadno od Kurahova kod Ševčenka i Andrijivke, zapadno kod Dačnog i Kostjantinopila i jugozapadno kod Ulaklija.

Ruski vojni blogeri tvrde da ruske snage napreduju prema auto-putu H-15 Kurahove-Pokrovske i Bahatiru (zapadno od Kurahova) i pokušavaju da zauzmu položaje uz auto-put, ali ukrajinske snage zasad uspešno odbijaju te napade.

Nova ukrajinska ofanziva u Kursku

Ukrajinske elitne brigade su pokrenule novu ofanzivu u ruskoj oblasti Kursk. Podsetimo, ukrajinska vojska je u avgustu ušla u Kursk i zauzela više stotina kvadratnih kilometara teritorije i oko 100 naselja.

Prema procenama američkog sigurnosno-odbrambenog Instituta za proučavanje rata (ISW), ukrajinske snage su juče pokrenule novu seriju napada u kojoj učestvuju jedinice veličine puka. Napadi se sprovode kombinovanim snagama, a u njima učestvuju i oklopnjaci. Prema procenama ISW-a, Ukrajinci su probili rusku odbranu i napredovali do pet kilometara iza ruskih linija jugoistočno od grada Sudže.

Kursk će biti ključan za pregovore

Putinov neuspeh da istera ukrajinsku vojsku s ruske teritorije mogao bi dobiti na značaju dok američki predsednik Donald Trmp pokušava da dogovori okončanje rata. Dok ruske trupe nastavljaju da napreduju na ratištu u istočnoj Ukrajini, Kijev ima pregovarački adut, zahvaljujući prodoru u Kursk, za potencijalnu razmenu teritorija u eventualnim pregovorima.

Prva okupacija ruske teritorije koju je izvršila neka strana vojska nakon Drugog svetskog rata lični je neuspeh za Putina, koji kod kuće neguje imidž snažnog vladara koji brani interese nacije.

Zelenski je ubrzo nakon početka operacije rekao da je cilj stvaranje tampon-zone za zaštitu pograničnih zajednica od ruskih napada. Ukrajinski vojni zapovednici takođe su nastojali da ublaže pritisak na ukrajinsko ratište prisiljavajući Moskvu da preraspodeli trupe za odbranu Kurska. Iako Operacija Kursk nije zaustavila napredovanje Rusije u istočnoj Ukrajini, Kremlj je poslao hiljade vojnika da pokušaju da vrate kontrolu nad ovim delom zemlje.

Ipak, na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare u decembru, Putin je na pitanje jednog stanovnika Kurska o tome koliko će Rusiji trebati da istera ukrajinske trupe odgovorio: "Ne mogu i ne želim da dam konkretan datum."

To bi moglo opteretiti Putina jer ga Tramp pritiska da započne pregovore o okončanju rata i preti novim sankcijama ako to odbije. Uprkos postupnom povlačenju na istoku Ukrajine, Zelenski će moći da iskoristi uporište u Kursku za trgovanje okupiranom teritorijom. Rusija trenutno kontroliše približno petinu ukrajinske teritorije, uključujući Krim, koji je Putin anektirao 2014. godine.

Kremlj je signalizirao da je njegova strategija nastavak ofanzive kako bi pokušao da izvrši pritisak na Ukrajinu i SAD da pristanu na uslove Moskve, a zvaničnici tvrde da Rusija može da ratuje još dve do tri godine.

"Putin mora da odredi prioritete jer su njegove snage iscrpljene, a čini se da je više usredsređen na dobitke u Ukrajini nego na vraćanje teritorije u Kurskom regionu", rekao je Bota Ilijas, viši analitičar u Prismu, strateškoj obaveštajnoj agenciji u Londonu.

(Telegraf.rs / Index)

Video: Beogradska filharmonija izvela muzičku dramu "Tristan i Izolda" Riharda Vagnera u Kolarcu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Перагеније

    8. februar 2025 | 11:44

    Хехе, важно да се аутор текста НИЈЕ ПОТПИСАО... Торецк је одавно преузет - чисте се џепови, Руси пресецају аутопутеве и везе са Покровском, у курској области су изгинули нато нацисти, опет, без иједног освејеног квадратног метра. Часов Јар пуца, као и Торецк... Ето извештаја...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA