Ovo je tajno skrovište za tajkune, usred polja kukuruza: Grad sagrađen na prevarama, kocki i prostituciji
Iz polja kukuruza na mjanmarskoj strani reke Moei izdižu se visoke, sjajne zgrade, iako tamo pre osam godina nije bilo ničega. Samo drveće, nekoliko grubo izgrađenih cementnih zgrada i dugotrajni građanski rat koji je ovo područje Mjanmara učinio jednim od najsiromašnijih mesta na svetu, prenosi BBC.
Danas je na ovom mestu uz granicu s Tajlandom nastao mali grad. Zove se Šue Koko ili Zlatno kišno drvo. Poznat je kao grad izgrađen na kombinaciji prevara, pranja novca i trgovine ljudima. Čovek koji stoji iza njega, Še Ziđiang, sedi u zatvoru u Bangkoku, čekajući izručenje Kini.
Jatai, njegova firma koja je izgradila grad, u svojim promotivnim videima oslikava sasvim drugačiju viziju Šue Koka kao turističkog grada, sigurne destinacije za odmor za kineske turiste i utočišta za tajkune. Še Ziđiang sanjao je o izgradnji ovog grada kao svog izlaza iz mračnog sveta prevara i kockanja.
Privukao je pažnju Pekinga, koji sada želi da iskoreni prevare duž tajlandsko-mjanmarske granice koje sve više ciljaju Kineze. Publicitet o prevarama takođe šteti tajlandskom turizmu, stoga isključuju struju kompleksima preko granice i blokiraju vize onima za koje sumnjaju da koriste Tajland kao tranzitnu rutu.
Šue Koko ostao je napušten u ratom razorenom Mjanmaru nakon puča, nesposoban da privuče investicije i posetioce koji su mu potrebni. Otkako je počela gradnja 2017. godine, postao je zabranjeno mesto. Pristup gradu je težak, potrebna su tri dana od trgovačkog središta zemlje Jangona, kroz više kontrolnih tačaka, blokiranih puteva i rizika od oružanih okršaja.
Kolege Šea Ziđianga povele su BBC u obilazak, ističući novoasfaltirane ulice i luksuzne vile. Vodič im je bio Vang Fugui, koji je rekao da je bivši policajac iz Guangksija u južnoj Kini. Završio je u zatvoru na Tajlandu, pod optužbom za prevaru. Tamo je upoznao Še Ziđianga i postao jedan od njegovih najpouzdanijih zaposlenih.
Šue Koko na prvi pogled izgleda kao provincijski kineski grad. Nejasni su o stanarima svojih zgrada, samo kratko objašnjavaju da se radi o “bogatim ljudima iz mnogih zemalja koji iznajmljuju vile”. Međutim, većina ljudi koje su reporteri BBC-ja videli bili su lokalni Kareni, pripadnici mjanmarske etničke manjine, koji svaki dan dolaze da rade u Šue Koko.
Jatai tvrdi da u Šue Koku više nema prevara. Postavljaju džambo plakate po celom gradu na kojima piše, na kineskom, burmanskom i engleskom, da prisilni rad nije dopušten i da "onlajn firme" treba da odu. Lokalno stanovništvo tiho potvrđuje da prevara i dalje traje, jer se radi o poslu vrednom više milijardi dolara.
Uključuje hiljade radnika iz Kine, jugoistočne Azije i Afrike koje drže u ograđenim kompleksima gde varaju ljude širom sveta. Neki tamo rade svojevoljno, ali drugi su oteti i prisiljeni da rade. Oni koji su pobegli govore o mučenjima i premlaćivanjima.
BBC je razgovarao s mladom ženom koja je radila u jednom od centara za prevare nekoliko nedelja pre njihove posete. Nije uživala u tome, ali bilo joj je dopušteno da ode. Kaže da je bila deo tima sastavljenog uglavnom od atraktivnih mladih žena, koje kontaktiraju potencijalne žrtve i pokušavaju s njima da izgrade intiman odnos preko interneta.
- Meta su starije osobe. Započneš razgovor porukom: “Izgledaš baš kao jedan od mojih prijatelja”. Kad se sprijateljiš, podstičeš ih slanjem svojih slika, ponekad u oskudnoj odeći. Kada osete da su vam bliski, prosledite ih dalje. Nastaviće da razmenjuju poruke s drugim radnicima koji ih nagovaraju da kupe deonice u kripto firmi - objasnila je sagovornica.
Dakle, razgovor prelazi na šeme za brzo bogaćenje, kao što su kripto ulaganja, a radnice tvrde da su tako zaradile puno novca. Tokom njihovog kratkog boravka u Šue Koku, piše BBC, bilo im je dopušteno da vide samo ono što su vodiči hteli da vide, iako je očito da prevare nisu prestale.
Njihov zahtev da vide unutrašnjost bilo koje od novoizgrađenih poslovnih zgrada bio je odbijen, uz objašnjenje da se radi o privatnim posedima.
- To je laž. Nema šanse da Jatai ne zna za ovo. Ceo grad radi u tim visokim zgradama. Niko ne ide tamo iz zabave, nema šanse da Jatai ne zna - rekla je sagovornica.
Ne zna se mnogo o Še Ziđiangu, osim da je rođen u siromašnom selu u provinciji Kine, zatim napustio školu s 14 godina i naučio kompjutersko kodiranje. Preselio se na Filipine u svojim ranim 20-im i bavio se onlajn kockanjem, koje je u Kini protivzakonito. Tu je počeo da zarađuje, ali ga je kineski sud 2014. godine osudio za vođenje ilegalne lutrije.
Uložio je u kockanje u Kambodži i uspeo da dobije kambodžansko državljanstvo. Koristio je najmanje četiri različita imena. Tokom 2016. godine sklopio je dogovor s vojskovođom Karena, Sau Čit Tuom, da zajedno izgrade novi grad. Plan je bio sledeći - Še Ziđiang će da osigura sredstva, mašine i materijale, dok će Sau Čit Tu i njegovih osam hiljada naoružanih boraca da čuva grad.
U avgustu 2022., postupajući na kineski zahtev Interpolu, Še Ziđiang je bio uhapšen prebačen u zatvor u Bangkoku. On optužuje kinesko vođstvo da se okrenulo protiv njega jer je odbio da im da kontrolu nad svojim projektom. Iako je negirao svoju krivicu Še Ziđiang je priznao "veliku verovatnoću" da su prevaranti dolazili u Šue Koko.
- Zato što je naš grad potpuno otvoren za svakoga ko može slobodno da ulazi i izlazi. Odbijanje kupaca, za poslovnog čoveka poput mene, stvarno je teško. To je moja slabost - rekao je u razgovoru za BBC.
Budući da Tajland prekida snabdevanje strujom i telekomunikacije, ona dolazi iz dizelskih generatora, čiji je pogon skup. Komunikacije idu preko Starlink satelitskog sistema Elona Maska, koji je takođe vrlo skup. Pravi novac, tvrde meštani, zapravo je u onlajn kockanju, za koje kažu da je glavni posao u Še Koku.
Nemoguće je znati koliko se novca zaradi onlajn kockanjem, a koliko direktnim kriminalnim aktivnostima poput pranja novca i prevara. Obično ih vode isti timovi. U svojoj odsutnosti, Še Ziđiang je prepustio vođenje Šue Koka mladom štićeniku, He Jingksiongu (31).
Živi u prostranoj vili s pogledom na Tajland koju čuvaju kineski telohranitelji. Tamo igraju madžong, konzumiraju najbolju hranu i piće. He ima drugačije objašnjenje za prevare koje im se i dalje izvode pred nosem.
- Mi smo samo investitori. Mogu da garantujem da se takve stvari ovde ne događaju. Čak i ako se dogodi, lokalno stanovništvo ima svoj pravni sistem, pa je njihov posao da se nose s tim. Naš posao je samo da osiguramo dobru infrastrukturu, zgrade i prateće industrije - objasnio je za BBC.
U ovom delu Mjanmara ne postoji pravni sistem, niti bilo kakva vlada. Njime vladaju različite naoružane grupe koje kontrolišu delove teritorije duž tajlandske granice. Njihovi zapovednici odlučuju ko može da izgradi ili vodi neki biznis, uzimajući usput svoj deo profita. Firma Jatai objašnjava da se “grublje operacije i sve loše stvari” sada odvijaju isključivo u šupama usred šume.
(Telegraf.rs / Jutarnji)
Video: "Nagario" električnog Poršea pa mu hodža pevao posle kružnog toka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.