Iza jedne od najvećih Trampovih čistki stoji hercegovački Hrvat?
Bosanskohercegovački mediji, ali i deo konzervativnih medija u Hrvatskoj, posvetili su značajnu pažnju informaciji da će važnu ulogu u jednoj od reformi Donalda Trampa - ukidanju Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) - imati američki Hrvat poreklom iz Hercegovine, lobista i konsultant Maks Primorac.
Primorac je u prethodnom Trampovom mandatu radio na reformi USAID, a mediji u BiH pišu da je blizak HDZ, dok ga neki u Hrvatskoj povezuju s Andrejem Plenkovićem, piše tportal.
USAID je još u šezdesetim godinama osnovao Džon F. Kenedi, a zamišljena je kao ključni instrument američke geopolitike u kontekstu međunarodne pomoći, s ciljem podsticanja ekonomske stabilnosti i borbe protiv SSSR i komunizma.
"USAID je za vreme Bajdena promovisao klimatski ekstremizam i rodni radikalizam"
Kako piše Radio Sarajevo, Primorac je u svojstvu analitičara The Heritage Foundation izradio planski dokument za reformu USAID.
U njegovoj analizi sadašnjeg stanja USAID-a, između ostalog, kako se tvrdi, stoji: "Pod administracijom Donalda Trampa (u periodu od 2015–2020.), USAID se usmerio na ukidanje potrebe za inostranom pomoći stavljanjem zemalja na put samoodrživosti. Agencija je restrukturirana kako bi odražavala ovaj strateški pristup razvoju, pojednostavljujući procedure nabavke i diversifikujući bazu partnera, povećavajući nagrade za lokalne organizacije i poboljšavajući unutrašnje upravljanje", podseća Primorac.
U nastavku, prelazi na analizu delovanja Bajdenove administracije.
"Ona je tretirala USAID kao globalnu platformu za sprovođenje političke i kulturne agende u inostranstvu koja promoviše abortus, klimatski ekstremizam, rodni radikalizam i intervencije protiv percipiranog sistemskog rasizma. Odbacila je decenije dvostranačkog konsenzusa o stranoj pomoći i sprovodila politike koje su u suprotnosti s temeljnim američkim vrednostima i antagonisale naše partnere u Aziji, Africi i Latinskoj Americi", ocenjuje analitičar i nastavlja.
"Razdvojio je američku pomoć od reformi slobodnog tržišta koje su kamen temeljac ekonomske i političke stabilnosti i udružio se s globalnim institucijama kako bi nametnuo diktate centralnog planiranja do sada neviđenih razmera. Rasipna povećanja budžeta koja je tražila administracija, a usvojio Kongres, nadmašila su sposobnost USAID da troši sredstva na odgovoran način, a američka inostrana pomoć pretvorena je u golemi i otvoreni globalni program davanja podrške progresivnoj levici", napisao je Primorac.
U nastavku analize predlaže da bi konzervativna administracija trebalo da smanji globalni otisak USAID vraćanjem budžeta agencije na nivo iz 2019. pre pandemije koronavirusa, deradikalizacijom programa i struktura USAID i nastavkom rada na konzervativnim reformama koje je pokrenula Trampova administracija u prethodnom mandatu.
Kontroverzna analiza: Upozoravao na opasnost od rata u BiH
O Primorcu su hrvatski mediji prvi put detaljnije pisali 2017. kada je Institut za stabilizaciju i tranziciju (IST), think-tank u kojem je tada radio, objavio analizu o stanju u Bosni i Hercegovini, u kojoj dramatično upozorava na to da bi kriza u toj zemlji mogla dovesti do oružanih sukoba.
Kako je tportal tada pisao, u studiji pod nazivom "Propala država u srcu Evrope", koja je izazvala veliko insteresovanje javnosti, navodi se da su ključni problemi Bosne i Hercegovine "srpski separatizam i bošnjački unitarizam", te da rešenje leži u formiranju trećeg entiteta i organizovanju zemlje kao federacije tri etničke republike. Studija je bila nepotpisana, a autor je bio "neimenovani gostujući saradnik", što je bilo prilično neobično jer su svi ostali radovi koji su tamo objavljeni uredno potpisani.
Na stranici "Ko je ko u hrvatskoj nauci" Instituta Ruđer Bošković trportal je tada pronašao (stranica danas nije dostupna) da se Primorac školovao na Univerzitetu u Čikagu, na kom je stekao titulu magistra struke iz međunarodnih odnosa, da bi kasnije doktorirao na Katoličkom univerzitetu Amerike na području međunarodne politologije. Tada se bavio konsaltingom, a jedno vreme bio je i na plati Stejt departmenta, te surađuje i sa Univerzitetom u Čikagu. Firma Between Two Rivers LLC, za koju sada radi, promoviše poslovne mogućnosti zainteresovanima na područjima poput Iraka, Avganistana, Ukrajine i Balkana.
Na njegovoj, pak, stranici maxprimorac.com, danas stoji da se Primorac "može pohvaliti karijerom izvršnog menadžmenta vodeći velike organizacije i visokoprofilne inicijative dok je gradio strateške odnose. Nudi zastupanje i savetodavnu podršku globalnim firmama o poslovnoj strategiji, ulaganju i savetovanju o upravljanju. Pokrenuo je neprofitne organizacije za rešavanje najkritičnijih političkih, razvojnih i humanitarnih izazova u svetu, radeći u Evropi, Bliskom istoku, Latinskoj Americi, Africi i Aziji", navodi se.
"Naš čovek za vezu s Trampom"
Jutarnji list je, pak, pred kraj 2024. pisao da je Primorac "naš čovek za vezu s Trampom", koji je, navode, "i premijera Plenkovića spojio s izabranim predsednikom". Plodove takve eventualne veze tek bi trebalo videti, a u međuvremenu ćemo, čini se, gledati radikalnu promenu u delovanju USAID, organizacije koja finansira brojne projekte u zemljama našeg regiona.
Agencija je posebno bila aktivna u razvoju malog i srednjeg preduzetništva, modernizaciji poljoprivrednog sektora, restrukturiranju energetskog sektora, a poslednjih godina znatno više je ulagala na području Bosne i Hercegovine, gde je, na primer, samo 2023. programom USAID Diaspora kroz petogodišnji period planirala da uloži 15,7 miliona dolara i otvori 2.000 radnih mesta. To se, sad je sasvim sigurno, neće dogoditi.
(Telegraf.rs)
Video: Čuveni narko bos pao u Kolumbiji: "Nasmejani kralj droge" se predstavljao kao srpski biznismen
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.