"Moguć zemljotres od 6,0 do 6,5 Rihtera": Santorini od podneva pogodilo više od 50 potresa osetne jačine
Područje Dodekaneza, grupe grpčkih ostrva među kojima je i Santorini, od podneva je pogodilo više od 50 zemljotresa jačih od 3 stepena Rihtera, prema podacima EMSC. Kostas Papazahos, profesor fizike i seizmologije s Aristotelovog univerziteta u Solunu, izjavio je da je na Santoriniju i dalje moguć zemljotres magnitude 6,0 Rihtera.
"Istina je da sam optimista. Ali kao što razumete, ovo nije samo naučni problem — ovo je takođe ljudski, socijalni i psihološki problem. Scenario zemljotresa magnitude 6.0 ne može se isključiti. Početno su postojale sumnje u dužinu raspona pukotina, što je moglo proizvesti zemljotrese u opsegu od 6.0 do 6.5. To su bili zabrinjavajući scenariji jer bi imali mnogo gore posledice. Zemljotres jačine 6.5 oslobađa mnogo više energije od 6.0, čak iako se čine slični. Dakle, ne — ne mislim da možemo potpuno odbaciti mogućnost udara od 6,0 Rihtera", rekao je Papazahos, prenosi Protothema.
"Poznato je da zemljotresi mogu izazvati porast hidrotermalne aktivnosti na vulkanima. Na primer, Milos sunapustili njegovi stanovnici u 4. veku zbog intenzivnih fenomena ovog tipa koji su se dešavali na ostrvu. U mnogim slučajevima, kada zemljotresi pogode, vulkani pokazuju povećanu aktivnost u svojim hidrotermalnim poljima. Ali to je jedna stvar — erupcija je nešto sasvim drugo. Dakle, ne, ne postoji scenario u kojem zemljotres izaziva vulkansku erupciju", dodao je on.
"Zato, ako mi dozvolite, stavimo na stranu ove scenarije apokalipse u stilu Holivuda o ogromnim zemljotresima. Imali smo dosta zemljotresa između 4,0 i 5,0 i verovatno ćemo nastaviti da viđamo više toga u narednom periodu."
Tanasis Ganas, direktor istraživanja na Geodinamičkom institutu, veruje da je trenutna seizmička aktivnost na Santoriniju verovatno deo seizmičkog roja, a ne preteča velikog zemljotresa.
"Mislim da smo blizu smanjenja aktivnosti. Rojevi su još aktivni. Po mom mišljenju, verovatnije je da ćemo nastaviti da viđamo zemljotrese jačine 4 i 5 nego neki veći događaj, koji ostaje manje verovatan. Takođe, nema pomeranja prema Amorgosu", izjavio je Ganas u intervjuu za OPEN TV.
"Ako saberemo energiju koja je oslobođena tokom poslednjih nekoliko dana, to je jednako zemljotresu jačine 6.0. Zabeleženo je 989 podrhtavanja od petka do danas, a njihova kombinovana energija odgovara zemljotresu magnitude 6.0."
Predsednik Organizacije za planiranje i zaštitu od zemljotresa (OASP), Efthimios Lekas, govorio je za TV Mega sa Santorinija, gde se trenutno nalazi, u vezi sa zemljotresom jačine 5,2 koji je pogodio ostrvo. Naglasio je da ovaj potres ne može biti smatran glavnim.
"Zemljotres jačine 5.2 ne može biti klasifikovan kao glavni jer je razlika u magnitudi premala u poređenju s ostalim potresima u nizu. Međutim, ovo je pozitivan razvoj događaja jer omogućava da se oslobađa više energije unutar trenutne seizmičke aktivnosti, koja je bila posebno intenzivna od subote", izjavio je Lekas.
Profesor prirodnih nepogoda Kostas Sinolakis govorio je o seizmičkoj aktivnosti oko Santorinija i potencijalnom riziku od cunamija tokom pojavljivanja na Mega Live News.
Nakon što je učestvovao na jučerašnjem vanrednom sastanku koji je predsedavao premijer Grčke u Ministarstvu za klimatske promene i civilnu zaštitu, Sinolakis je izložio tri moguća scenarija za seizmičku aktivnost u tom regionu:
- Seizmički roj će na kraju utihnuti, slično kao što se desilo 2011. godine;
- Nastala podrhtavanja mogu izazvati veći zemljotres;
- Moguće je da će doći do manjeg vulkanskog erupcija na vulkanu Santorini ili podvodnom vulkanu Kolumbo.
"Nismo završili sa vulkanom – on nam šalje upozoravajuće signale", upozorio je Sinolakis.
(Telegraf.rs)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.