30 dece nestalo nakon zemljotresa u Turskoj, porodice ne odustaju: Obilaze sirotišta, traže makar jedan trag
Emir (4) bio je sa porodicom u kući kada je razorni zemljotres pobodio jugoistok Turske, u kom je život izgubilo više od 53.500 ljudi.
Tela njegove majke, oca i brata (10) pronađena su ispod ruševina u Antakiji, gradu koji se nalazi blizu granice sa Sirijom. Međutim, telo malog Emira nikada nije pronađeno.
Dve godine kasnije, Emir se i dalje vodi kao nestao, a rođaci i dalje nastavljaju da tragaju za njim. Prema zvaničnim podacima, 30 dece se vodi kao nestalo.
"Nadali smo se da ćemo moći da ga pronađemo, makar deo njega, neki komad odeće, nešto što bi moglo da nam bude trag. Ništa nismo pronašli, ni među telima, ni ispod ruševina", rekla je Emirova tetka Nursen Kisa.
Ona je u Antakiju stigla sat vremena nakon zemljotresa i sa porodicom je više od dve nedelje pokušavala da pronađe telo. Ona već dve godine čini sve kako bi pronašla Emira.
Nursen je policiji prijavila nestanak, međutim, tri meseca kasnije stigao joj je odgovor u kom piše da nema podataka da je Emir nestao. Ona je nakon toga morala ispočetka da pokrene ceo proces istrage.
Na društvenim mrežama je objavila fotografiju malog Emira u nadi da bi neko mogao da ga prepozna. Za ove dve godine posetila je veliki broj sirotišta, međutim nije pronašla nikakav trag.
Naređena je i ekshumacija tela njene sestre kako bi se njen DNK uporedio sa DNK ostalim telima koja su pronađena. Čak ni ovaj očajnički potez nije dao rezultate. Povremeno je dobijala pozive od lokalnih vlasti, u kojima su je pitali kako se Emir snalazi. Odmah joj je bilo jasno da njegov nestanak nije evidentiran.
Dve godine nakon zemljotresa, tačan broj nestalih još uvek nije poznat. U aprilu 2023. godine, ministar unutrašnjih poslova je saopštio da se 297 osoba vodi kao nestalo. Među njima je i 86 dece.
Nakon zemljotresa kružile su priče da su neka deca, koja su izvučena ispod ruševina, ali da su potom nestala. U januaru prošle godine u Parlamentu je izglasan predlog o pokretanju istrage o nestaloj deci nakon zemljotresa.
Sema Guleč, koja takođe traga za svojim sinom (24), rekla je da ovo državno telo koristi nekoliko tehnika prilikom traženaj dece. Te tehnike obuhvataju upoređivanje DNK rezultata sa rođacima, korišćenje tehnike prepoznavanja lica i upoređivanje sa fotografijama nestalih.
Za to vreme opozicija je optužila vlast za brojne neregularnosti. Naveli su da je devojka sahranjena pod pogrešnim identitetom i da je godinu dana kasnije ekshumirana i sahranjena pod pravim imenom.
"Možda imamo dosta ovakvih slučajeva. Možda je više ljudi sahranjeno pod tuđim imenom", rekla je opozicionia poslanica Nermin Jildirim Kara.
Ona je upozorila da su neke ruševine uklonjene bez da su prethodno detaljno skenirane. Moguće da su neka tela bila među tim ruševinama", kazala je ona.
BBC je kontaktirao tursko Ministarstvo unutrašnjih poslova za komentar, međutim, odgovor nisu dobili.
Za to vreme porodice nastavljaju potragu za nestalima i traže odgovore šta se s njima dogodilo.
"Skeniranje nije obavljeno na adekvatan način. Odmah su sklonili ruševine, a mi nismo mogli da ih zaustavimo", kaže Ajše Ambracioglu, koja već dve godine traga za sestrom i sestričinom.
Ona kaže da bi se porodice zadovoljile i da dobiju barem jednu kost.
Žgradovi koji su najteže pogođeni u zemljotresima puni su ovakvih potresnih priča. Međutim, i posle dve godine, mnogi od njih su odlučni da nastave potragu.
"Još nema dokaza da je Emir živ ili mrtav. Nikada neću da podlegnem pritisku i prijavim ga kao mrtvog", rekla je njegova tetka Nursen.
Podsetimo, Tursku je su 6. februara 2023. godine pogodili razorni zemljotresi, koji su odneli na desetine hiljada života u obe zemlje. Prvi zemljotres, jačine 7,8 stepeni, dogodio se u 4:17 časova po turskom vremenu. Epicentar je bio zapadno od grada Gaziantepa u južnoj Turskoj. Uništeno je više od hiljadu zgrada samo u prvom valju razaranja. Nakon glavnog potresa usledilo je nekoliko snažnih naknadnih potresa, među kojima je najjači imao jačinu od oko 7,5 stepeni po Rihteru, što je dodatno pogoršalo situaciju na terenu.
(Telegraf.rs)
Video: Piroćanac stvorio minijaturnu crkvu od kamena sa Stare planine
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.