Seizmička oluja na Santoriniju zabrinula i Tursku, građani dele zabrinjavajuće snimke: "Voda se povukla!"

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Cela Grčka posmatra seizmičku oluju koja se poslednjih dana dešava na Santoriniju. Sa intenziviranjem seizmičkog niza, pošto se beleži oko 10 podrhtavanja na sat vremena (najviše je njih 12 zabeleženo jutros između 2 i 3 sata), mnogi stanovnici i posetioci Santorinija - oni koji nisu učestvovali u talasu bekstva - proveli su noć u svojim kolima.

Zabrinutost zbog zemljotresa se proširila i na Tursku, gde seizmolozi traže od stanovnika priobalnih područja, kao što su Bodrum, Mugla i Ajdinio, da paze na mogući cunami.

Nakon sinoćnjeg sastanka u palati Maksimos o zemljotresima, kom je prisustvovao i premijer Kirjakos Micotakis, pokazalo se da postoji zabrinutost, ali u razumnim granicama, strah je za slučaj zemljotresa jačine 6 i više stepeni Rihterove skale.

"Svi elementi seizmičke aktivnosti se ispituju. Mere koje su do sada preduzete su preventivne. U svakom slučaju, komisija za rešavanje seizmičkog rizika biće stalno obaveštavana i sastajaće se stalno. Pozivam naše sugrađane da saslušaju mere eksperata i pridržavaju ih se kako bismo mogli da se nosimo sa trenutnom situacijom. Postoji budnost, preventivne mere i organizacija“, rekao je Vasilis Kikilias nakon sastanka.

Lokalne vlasti na nekim od ostrva, poput Santorinija i Amorgosa, ažurirale su svoje planove evakuacije za područja u slučaju zemljotresa i cunamija, dok su zatražile da ribarski i privatni čamci ostanu vezani danas. Na Santoriniju, Iosu i Amorgosu su hitne ekipe spasilaca i lekara, sa vozilima hitne pomoći i opremom, u okviru stalne operativne pripravnosti i preventivnog jačanja mehanizama za hitno reagovanje, prenosi Protothema.

"Voda se povukla"

Dok se seizmička oluja, kako neki naučnici nazivaju fenomen, nastavlja, društvenim mrežama kruže video snimci koje su snimili stanovnici priobalnih područja Turske, poput Izmira, na kojima izveštavaju da se voda poslednjih dana povukla, pitajući se da li se ova pojava vezuje za seizmičku aktivnost na Kikladima.

Seizmolog Akis Tselentis u objavi na svom Fejsbuk nalogu između ostalog navodi da "nema potrebe za panikom jer je panika najveći ubica, ali je potrebna budnost – pojava se pogoršava".

"Nakon novih zemljotresa koji su se desili, mislim da i država (koja radi šta treba) i stanovnici treba da budu veoma oprezni. Nacionalni komitet za seizmičku opasnost ima međunarodno iskustvo i trebalo bi da poslušate njegove najave. Najveća opasnost je od cunamija. Nažalost, blizina podvodnih raseda u ovoj oblasti ne ostavlja dovoljno vremena da stignu upozorenja iz Nacionalnog centra za upozorenje na cunami, a vremenski razmak između upozorenja i dolaska cunamija je veoma kratak. Stanovnici treba odmah da se udalje od obala i potraže utočište u višim topografskim područjima čim primete da se vode povlače", poručio je on.

Naučnici su oprezni u pogledu seizmičkog niza i njegove evolucije. Govoreći za Protothema.gr, profesor Kostas Papazačos rekao je da je najgori scenario "da se u regionu dogodi snažniji zemljotres magnitude 6 ili vecći" i istakao da je "to jedna od najtežih sekvenci u grčkom regionu".

(Telegraf.rs)

Video: Odložen parnični postupak protiv Kecmanovića zbog štrajka advokata

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA