Šta ćete videti u Kapitolu kao turista, a šta kao VIP gost: Od umetnina do tajnih vrata i "zabranjenih soba"

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Zgrada Kapitola u Vašingtonu sedište je zakonodavne vlasti Sjedinjenih Američkih Država. U njoj se nalaze Senat u kom je 100 senatora, odnosno po dva iz svake savezne države, i Predstavnički dom sa 435 Kongresmena iz svih saveznih država, a čiji broj po državama zavisi od njihove populacije.

Kapitol možete posetiti kao turističku atrakciju, ali to vam omogućava samo da obiđete njegov manji deo, ali da ipak uživate u mnoštvu umetničkih dela koja se tamo nalaze.

Vodič će vas provesti po ovom velelepnom zdanju, obasuće vas sijasetom informacija, pa čak i detaljima iz istorije koje ćete teško naći i na internetu. Tura počinje iz glavnog hola za posetioce u koji se ulazi sa "minus jedan" sprata, a koji je smešten ispod same zgrade.

Prilikom posete možete poneti mobilni telefon, osim ako ste dobili priliku i da posetite Senat i Predstavnički dom, odnosno "skupštinske sale" u kojima sede senatori i kongresmeni kada raspravljaju o zakonima.

Ubedljivo najjači utisak ostaviće vam rotunda, odnosno velika kupola koja se nalazi na sredini Kapitola. U njoj su brojne skulpture bivših predsednika, ali i drugih znamenitih ličnosti, poput Martina Lutera Kinga, kao i slike scena iz američke istorije.

U Kapitolu su skulpturama predstavljene sve američke savezne države. Neke od njih menjaju svoje postavku na nekoliko godina, a mnoge su tamo trajno.

Takođe, ako posle ture poželite da se okrepite, to možete da uradite u tamošnjem "skupštinskom restoranu". Da, restoran u Kapitolu je otvoren za sve posetioce, a ponuda je povelika - na meniju su razna predjela, glavna jela, salate, deserti, kafe i sokovi... i to po pristupačnim cenama.

Sve ovo možete videti kao turista. Ali ne i neke druge delove Kapitola. Osim ako niste posebna zvanica.

Jedino Kancelarija predsednika Predstavničkog doma može odobriti privatnu turu i pristup svim kancelarijama. Jedna od takvih zvanica bio je i Gordon Bijelonić, čuveni holivudski producent srpskog porekla, koji je u ovom zdanju mogao da vidi i one delove koji nisu otvoreni za javnost.

U Senatu i Predstavničkom domu u Kapitolu održavaju se sednice tokom kojih se raspravlja o zakonima, glasa i odlučuje o njihovom usvajanju ili odbacivanju. Ove sednice mogu biti od rutinskih proceduralnih glasanja do žustrih debata o ključnim zakonima.

Tokom celog dana održavaju se saslušanja, a neka su otvorena za američke građane koji mogu prisustvovati i slušati rasprave. U salama nije dozvoljeno korišćenje telefona.

Predsednik Predstavničkog doma je republikanac Majk Džonson – ovu funkciju ranije je obavljala Nensi Pelosi iz Demokratske stranke.

Inače, predsednik Predstavničkog doma je jedna od najmoćnijih pozicija u SAD. On odlučuje koji zakoni će biti razmatrani i glasani, čime značajno oblikuje zakonodavni proces.

Predsednik Predstavničkog doma obično je vođa svoje stranke u Predstavničkom domu, odgovoran za strategiju, prikupljanje sredstava i podršku članovima. Takođe, drugi je u redu za preuzimanje predsedničke funkcije, odmah nakon potpredsednika.

Grb predsednika Predstavničkog doma Foto: Privatna arhiva

On ima veliki uticaj na imenovanja u odbore, što može oblikovati zakonodavstvo, politiku i političke karijere. Ima i ovlašćenja nad pravilima i procedurama Predstavničkog doma, što mu omogućava kontrolu nad debatom i glasanjem.

"Njegov portparol mi je omogućio VIP turu. Pozvao sam svog novog srpskog prijatelja Andreju Kesića i njegovu suprugu Maju da mi se pridruže", rekao nam je Bijelonić.

"Posle ture, Andreja mi je rekao: 'Brate moj, hvala ti na svemu. Jednom u životu se otvori ovakva prilika'", dodao je Bijelonić.

Naš sagovornik imao je priliku da uđe u svečanu kancelariju predsednika Predstavničkog doma. Ona se koristi za zvanične sastanke kao što su prijem zvaničnika, stranih lidera i ključnih političkih figura radi diskusija ili ceremonijalnih događaja. Takođe je namenjena i za fotografisanje, pošto obezbeđuje prestižnu pozadinu za fotografije tokom ceremonija ili nakon važnih zakonodavnih odluka.

Gordon Bijelonić u Kapitolu Bijelonić za stolom za kojim je Donald Tramp potpisao prve naredbe kao 47. predsednik SAD Foto: Privatna arhiva

U njoj je nedacno Donald Tramp potpisao poveći set uredbi i naredbi.

U njoj se održavaju i konferencije za medije, kao i brojna simbolična okupljanja, odnosno događaji koji naglašavaju značaj i prestiž funkcije, poput potpisivanja važnih dokumenata ili proslave zakonodavnih dostignuća.

Ova kancelarija se koristi i za privatne i poverljive razgovore i pregovore daleko od glavnih zakonodavnih prostora.

Takođe, ona simbolizuje autoritet predsednika Predstavničkog doma i projektuje dostojanstvo i tradiciju ove funkcije, iako se svakodnevni zakonodavni rad uglavnom obavlja na drugim mestima.

Prilikom posete Kapitolu, Bijelonić je dobio i jednu jedinstvenu ponudu - da se potpiše na tajnim vratima u Linkolnovoj sobi.

"Pitali su me da li želim da potpišem svoje ime u knjigu istorije", kaže Bijelonić i dodaje da je njegov potpis jedan od samo tridesetak koji se tamo nalaze.

"Ovo je za Srbiju", rekao je on nakon što se potpisao.

Linkolnova soba u Kapitolu Foto: Privatna arhiva

"Ta tajna vrata vodila su do originalnog stepeništa koje je nekada povezivala sa starom salom Predstavničkog doma", zaključuje Bijelonić priču o poseti delovima Kapitola u koje "obični smrtnici" ne mogu da uđu.

(Telegraf.rs)

Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA