Ruski špijunski brod u britanskim vodama zapravo priprema teren za rat? Uzbuna u Velikoj Britaniji

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 6 min.
  • 8

Ploveći duž južne obale Engleske, ruski brod Jantar, poznat kao ribarski brod, nosi svoje uobičajene visokotehnološke uređaje. Na fotografijama koje je objavilo Ministarstvo odbrane Velike Britanije, velika radarska kupola može se videti iza dva jarbola prepuna antena.

Zvaničn verzija priče glasi da ova tehnologija omogućava brodu dugačkom 108 metara da prati okeanske struje, što odgovara plovilu za koje Kremlj tvrdi da je deo njegove flote za okeanografska istraživanja, prenosi britanski Telegraf.

Međutim, upravo zbog zlokobnijih namena broda došlo je do retkog prikaza britanske pomorske moći 20. januara, kada su Jantar presreli britanski ratni brod "HMS Somerset" i patrolni brod "HMS Tyne".

Iako naizgled bezopasan, Jantar je poznat po tome što nosi dve podmornice koje mogu zaroniti do dubine od 6.000 metara, omogućavajući posadi da mapira, nadzire, a potencijalno i preseče podmorske kablove, koji prenose podatke širom sveta.

"Da budem jasan, ovo je špijunski brod", izjavio je Džon Hili, britanski ministar odbrane, otkrivajući operaciju Kraljevske mornarice prošle nedelje.

Dok je susret na površini delovao mirno, analitičari i bivši mornarički oficiri navode da je Britanija verovatno već u direktnom sukobu sa "mračnom flotom" Rusije i to duboko pod vodom, daleko od očiju javnosti.

Na slikama koje je objavilo Ministarstvo odbrane vidi se i treći brod, "RFA Proteus", u blizini Jantara. Ovaj pomoćni brod, vredan 65 miliona funti, završen 2019. godine, takođe ima podmornice, samo što ove poseduju mehaničke "kandže" potrebne za presecanje kablova koji povezuju Jantar sa njegovim dubokomorskim uređajima.

"Rekao bih da ruskom brodu sada sigurno nedostaje deo opreme. Ako nije tako onda bi trebalo da bude.", izjavio je Tom Šarp, bivši oficir Kraljevske mornarice.

Detalji podvodne borbe Londona i Moskve obično ostaju obavijeni velom tajne decenijama i poznati su samo morskom svetu, koji se nalazi nedaleko od mesta sukoba. Poslednja poznata britanska podmornica koja je preseka podmorski kabl bila je "HMS Conqueror" davne 1982. godine.

Neposredno nakon što je torpedima potopila argentinski brod Belgrano u Foklandskom ratu, presekla je vezu sa sovjetskim brodom.

"Hvala bogu da je tu bila jedna od naših podmornica", izjavila je ushićena Margaret Tačer nakon ove smele operacije.

Slični napori verovatno su u toku i danas, smatra dr Sidart Kašal iz istraživačkog instituta RUSI:

"Iznenadilo bi me da ne postoje pokušaji i ruskih i zapadnih podmornica da nadmaše jedni druge, za korak ispod praga pravog rata".

Jantar je otvoreno provokativna meta. Gotovo deceniju, ovaj brod sa 60 članova posade pratio je i mapirao podmorske kablove širom sveta, a njegov položaj se otkrivao preko signala koje šalje Automatskom sistemu za identifikaciju, globalnoj mreži za praćenje pomorskog saobraćaja.

Od zaliva Gvantanamo do Severnog mora, sumnja se da mapira kritičnu podmorsku infrastrukturu NATO, pripremajući se za mogući sukob.

Globalna internet mreža oslanja se na oko 500 podmorskih kablova, od kojih 60 prolazi kroz Britaniju. Najvažniji od ovih kablova prelaze Atlantski okean i prenose ključne finansijske podatke između Vol Strita i Londonskog Sitija.

Met Vestern, predsednik Zajedničkog komiteta za strategiju nacionalne bezbednosti, izjavio je da bi posledice napada bile "sumorne", pogađajući "komunikacije, esencijalne usluge koje se oslanjaju na internet, finansijski sektor, platne sisteme, lance snabdevanja i slično".

Ruska "mračna flota" već se sumnjiči za četiri sabotaže u Baltičkom moru od novembra, presecanjem kablova koji povezuju Estoniju sa Letonijom, Švedsku sa Litvanijom i Norvešku sa Finskom i Nemačkom.

Kako bi se eliminisala internet povezanost Ujedinjenog Kraljevstva, desetine kablova bi morale biti presečene istovremeno. Neki analitičari spekulišu da, osim što preti takvim udarom, Jantarove misije ispitivanja mogu imati i drugu svrhu.

"Mislim da verovatno žele da ciljaju kritične vojne kablove i razlikuju ih od šire mreže", rekao je dr Sidart Kašal.

Lokacija i svrha takvih kablova su poverljivi, ali kada je usled lošeg vremena presečen jedan takav kabl kod obale SAD 2007. godine, američka armija je morala da na čitavu nedelju prizemlji svoju flotu dronova u Iraku.

U izjavi Parlamentu prošle nedelje, ministar Džon Hili otkrio je da se britanska podmornica pojavila u blizini broda Jantar tokom njegove plovidbe u britanskim vodama u novembru. Nuklearna podmornica klase Astute mogla je da se skriva ispod Jantara "danima", sugerisao je Tom Šarp, potencijalno prilazeći dovoljno blizu da fotografiše njegov trup i "mapira podvodne priključke".

Otkrivanjem svoje prisutnosti ruskom plovilu, podmornica je poslala jasan signal Kremlju, ali to nosi i rizike. Moskva sada može da prati bilo koje podatke koje je Jantar prikupio u satima pre toga, osluškujući eventualne akustične signale koje je ostavila britanska podmornica koja nije potpuno bešumna.

U ruskoj vojsci, agencija Gugi je zadužena za dubokomorsku špijunažu i direktno izveštava Ministarstvo odbrane, a ne mornaricu. Njeni oficiri su "veoma sposobni", izjavio je Šarp, oslanjajući se na decenije iskustva iz perioda Hladnog rata.

Sovjetski Savez je početkom 1970-ih izgradio drugu najveću ribarsku flotu na svetu i pretvorio desetine brodova u špijunske brodove, iskorišćavajući njihovu izdržljivost i velike hangarske prostore.

Kada se američki razarač približio sovjetskom plovilu koje je 1964. godine operisalo kod obale Virdžinije, kapetan broda je prijavio da se mali brod "okrenuo na licu mesta".

"Možda su izgledali kao zapušteni komadi starudije, ali su njima upravljale talentovane posade".

Četiri godine ranije, Harold Makmilan, tadašnji britanski premijer, upozorio je da prisustvo ribarskih brodova u blizini poligona za testiranje oružja u Aberportu, u Velsu, dovodi Sovjetski Savez "opasno blizu sukoba sa Zapadom".

Činjenica da Rusija može da koristi slične taktike decenijama nakon Hladnog rata proističe iz zaštite koja se pruža civilnim plovilima prema međunarodnim zakonima o slobodi navigacije.

"Ako želite da se zaštitite od ovoga, možda ćete morati da kompromitujete osnovne principe kao što je sposobnost civilnih brodova da plove i prikupljaju obaveštajne podatke kroz međunarodne vode", izjavila je Katja Bego, viša istraživačica u institutu Čatam Haus.

To bi moglo izazvati domino efekat na međunarodnu trgovinu brodovima kroz Crveno more ili vode zapadnog Pacifika. Rusija, koja negira bilo kakvu špijunažu, već je zapretila da će rasporediti ratne brodove kako bi "zaštitila" svoju civilnu flotu.

Delimično, ovo je odgovor na sve veću pomorsku moć Zapada. U decembru su finski komandosi upali na brod Eagle S, osumnjičen za presecanje kabla Estlink 2 u Finskom zalivu. Na brodu su pronašli opremu za špijunažu koja mu omogućava da prati NATO brodove i avione.

Da li bi britanski komandosi mogli biti pozvani da se ukrcaju na Jantar ako se njegovo očigledno špijuniranje nastavi?

"Druge zemlje su se ukrcale na brodove i zadržale ih zbog sumnje na sabotažu", rekao je Vestern, nekoliko dana nakon što je najavio istragu o britanskim podvodnim aktivnostima.

"Istraga komiteta će detaljno ispitati koje moći i sposobnosti Velika Britanija ima, i koliko se dobro koriste. Pravnici bi već trebalo da rade na uspostavljanju pravne osnove za operaciju ukrcavanja", dodao je Šarp.

Kao i uvek, postoji rizik od eskalacije sukoba u slučaju direktne konfrontacije. Nijedan mornar Kraljevske mornarice neće zaboraviti sudbinu komandanta Lionela Kraba, koji je bio poslat da ispita podvodni trup sovjetskog krstaša Ordženikidze, koji je pristao u Portsmouthu 1956. Njegovo telo, bez glave, pronađeno je kako pluta u obližnjim vodama.

(Telegraf.rs)

Gde je sve bio angažovan ruski brod Jantar

  • Prikupljanje obaveštajnih podataka o američkim akustičnim senzorima u blizini pomorske baze Kings Bej (Džordžija)
  • Praćenje komunikacija oko američke pomorske baze u zalivu Gvantanamo (Kuba)
  • Izvlačenje ili uništenje opreme sa oborenih ruskih aviona SU-33 i Mig-29
  • Pomoć Argentini u pronalaženju nestale podmornice
  • Pokušaj izvlačenja srušenog britanskog aviona F-35
  • Mapiranje podvodnih kablova Ujedinjenog Kraljevstva kod obale Kornvola i u Irskom moru
  • Istraga o potapanju ruskog teretnog broda Ursa Major i potencijalno uništenje tajne opreme
  • Druga misija u vodama Ujedinjenog Kraljevstva samo nekoliko nedelja nakon što je ispraćen u Mediteran

Video: Snimak kako ruski borbeni avion obara američki dron iznad Crnog mora

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Z

    31. januar 2025 | 14:48

    Kako ce vam se Rusi na..majke ,e to ce biti spektakl!

  • Перагеније

    31. januar 2025 | 15:19

    Баш јак рат - један посејдон и нема ничега на остатку острваца...

  • Перагеније

    31. januar 2025 | 15:27

    Хохохо, јак рат... Један "Посејдон" и нема више ничега на остацима острваца...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA