Da li ruski borbeni lovci SU-35 mogu da razreše iransku noćnu moru u vazdušnoj odbrani?

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Iranski zvaničnici potvrdili su da je od Rusije kupljeno 48 borbenih lovaca tipa SU-35, što jasno pokazuje nameru vlasti u Teheranu za odvraćanjem daljih izraelsih vazdušnih napada.

Islamska Republika Iran bila je poslednja velika sila koja je koristila slavni "F-14 Tomcat", preneo je National interest.

Posle strateških katastrofa koje je Iran doživeo tokom protekle godine na Bliskom istoku, poput gubitka dugogodišnjeg saveznika u Siriji, Bašara al-Asada, i devastacije iranske mreže protivvazdušne odbrane usled izraelskih vazdušnih napada, Teheran brzo deluje kako bi ublažio ove značajne gubitke.

Iranska vojska već je kupila paket ruskih sistema protivvazdušne odbrane S-400 i proširuje domaću proizvodnju protivavionskih i protivbrodskih sistema.

Sada je Iran nabavio ruske letelice 4,5 generacije Suhoj Su-35. Ovi avioni će se koristiti zajedno s rastućim iranskim kapacitetima protivvazdušne odbrane kako bi se bolje branili od onoga što vlasti u Iranu smatraju stvarnim vojnim pretnjama, kako iz Izraela, tako i iz Sjedinjenih Država.

Do sada, izgleda da su ukupno dva Su-35 aviona isporučena Iranu (u delovima, kako bi se sastavili u iranskim vazduhoplovnim bazama). Navodno je još 48 aviona na putu, a oni bi trebalo da zamene zastarele američke "F-14A Tomcat" avione, kao i još starije "F-4E Phantom II".

Su-35 više nije na vrhuncu svetske avijacije. Nije u klasi aviona pete generacije poput američkog "F-22 Raptor" ili kineskog "Chengdu J-20", koji je poznat i kao "Moćni zmaj". Međutim, ove letelice su daleko sposobnije od postojeće iranske flote i pomoći će u produbljivanju postojećih veza između Moskve i Teherana.

Zaista, nedavna prodaja dolazi neposredno nakon formalizacije vojnih, ekonomskih i diplomatskih veza između ove dve nacije, koje su se zbližile u poslednjoj deceniji (posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu od februara 2022. godine).

Jasno je da, s gubitkom Asadovog režima i jačanjem Izraela i Sjedinjenih Država, kao i rastućim uticajem Turske preko Sirije u Bliski istok, Teheranu očajnički trebaju saveznici.

Rusija, takođe, želi da osigura da ne izgubi ključnog partnera na Bliskom istoku, poput Irana, sada kada je njen drugi glavni saveznik u regionu, Sirija, "kolabirao". Formalni vojni sporazum dodatno bi odvratio Sjedinjene Države i Izrael od pokušaja promene režima u Teheranu, što Kremlj pretpostavlja da je projekat koji je već u toku.

(Telegraf.rs)

Video: Šta znači "tehnička vlada"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA