EU čeka Trampov potez: Da li je Evropa spremna na ono što sledi?
Donald Tramp se vratio u Belu kuću, preteći da će preokrenuti svetski poredak i izgraditi novu američku imperiju, od Paname do Grenlanda. Do sada, evropski političari i birokrate su se kontrolisali da ne eksplodiraju u gnevu.
Odgovor na Trampov strastveni govor prilikom inauguracije u hodnicima Evropske komisije u Briselu bio je prigušen. Predsednica Komisije Ursula von der Lajen čak ga nije pomenula po imenu u svom govoru u Davosu u utorak, piše Politico u velikoj analizi.
I drugde je postojala minimalna reakcija, gotovo bez buke, kada je Tramp povukao SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma, a samo je bilo prigušenog mrmljanja kada je ismevao Svetsku zdravstvenu organizaciju i započeo proces njenog napuštanja.
Na tri velika pitanja koja se postavljaju pred evropske i britanske lidere - kontinuirana podrška Ukrajini, nove tarife i budućnost NATO kao sigurnosne kape za Stari kontinent - novoizabrani predsednik SAD je do sada uglavnom bio tih.
Mirni odgovor na Trampa bio je i nameran i taktičan. Evropa ne želi da započne bilo kakve sukobe sa nepredvidivim novim američkim liderom i razume da moralisanje u javnosti samo može da izazove kontraefekat.
"Potrebne su hladne glave", rekao je nemački kancelar Olaf Šolc na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu u utorak. "Sasvim je jasno da će predsednik Tramp i njegova administracija držati svet kao na iglama u narednim godinama, u oblasti energetske i klimatske politike, trgovinske politike, spoljne i bezbednosne politike i mnogim drugim oblastima."
Ali, dodao je Šolc, evropska mirnoća ne treba da se shvati kao laskanje: "Možemo i hoćemo da se nosimo sa svim tim bez nepotrebnog uzbuđenja i gneva."
Pripremite se
Iako je jasno da Evropa ne želi da bude u sukobu sa Sjedinjenim Američkim Državama, ove godine je učinila mnogo više da se pripremi za potencijalne sukobe nego što je to bio slučaj pre Trampovog prvog mandata.
U trgovini, Brisel i London već mesecima razigravaju razne scenarije i pripremili su arsenal odgovora na trgovinski rat, ako to bude potrebno. Zvaničnici se nadaju da će moći da uvere Trampa da ne udari na evropski izvoz kaznenim tarifama, ali su spremni sa celokupnim spektrom odgovora, uključujući odgovarajuće kontratarife, prema izvorima koji su upoznati sa situacijom.
U svom inauguracionom govoru, Tramp nije pominjao tarife, ostavljajući Evropi malo razloga za prigovaranje u tom trenutku. Njegova izvršna naredba kojom je postavio politiku trgovine "Amerika na prvom mestu" naložila je njegovom timu da istraži mogućnost univerzalnih tarifa. Naredba se pozvala na reformu trgovinskog dogovora koji je postigao sa Kinom, kao i na akciju u vezi sa trgovinskim disparitetima i manipulacijom valutom od strane trgovinskih partnera SAD, ali se direktno nije odnosila na Evropu.
Prva ponuda
Nekoliko sati nakon što je položio zakletvu, Tramp je ponudio EU put za izbegavanje trgovinskog rata, rekavši: "Jedna stvar koju mogu brzo da urade je da kupe našu naftu i gas."
U utorak je Evropska komisija potvrdila za Politico da ozbiljno razmatra ponudu i da će direktno kontaktirati zvaničnike Bele kuće. "Moramo da uspostavimo kontakt sa njima i vidimo kako da krenemo napred", rekla je portparolka za energiju Ana-Kaisa Itkonen. "Prioritet je da imamo razgovor, da se angažujemo rano, razgovaramo o zajedničkim interesima, a zatim budemo spremni za pregovore."
Što se tiče podrške Ukrajini, evropski lideri, uključujući britanskog premijera Kira Starmera, brzo rade na planovima da pokažu da su spremni da preuzmu teret i pregovaraju sa Trampom oko budućih aranžmana. Za to postoje dva razloga: u slučaju da bude potrebno, kao i da pokažu Trampu da su pouzdani saradnici, a ne samo besplatni korisnici.
"Trump je političar koji se bazira na interesima, a ne na vrednostima", rekao je visoki zapadni zvaničnik. "Zato morate apelovati na njegove interese. Neće biti u njegovom interesu da izgleda kao da je Putin pobedio ili da je napravio loš dogovor s njim."
Osim što bi povredilo Trampovu suštinsku motivaciju — njegov ponos — jeste dobijanje očigledno lošeg dogovora o Ukrajini što bi moglo ohrabriti Kinu, a što je još jedna stvar koju bi američki predsednik mrzeo, dodao je zvaničnik.
Problemi u NATO
U prošlosti je Tramp plašio saveznike Amerike sugerišući da bi mogao da povuče SAD iz NATO. Predložio je novu ciljnu stopu za članice Alijanse koje bi trebalo da troše 5% BDP-a na odbranu, što je više od trenutnog cilja saveza od 2%, a koji mnoge evropske zemlje još ne ispunjavaju.
U utorak su Estonija i Francuska podržale Trampov poziv za veće izdatke za odbranu.
Zvaničnik EU je dodao: "Činjenica da moramo da uradimo više u oblasti odbrane na nivou EU nije novost i više je povezana sa pretnjom od Vladimira Putina i Rusije nego sa tim ko sedi u Beloj kući."
Nadmudrivanje sa Putinom
Možda. Ali dolazak Trampa je nesumnjivo usmerio pažnju na ovaj problem.
"Bili su prilično usmereni po pitanju agende odbrane i bezbednosti", rekao je Mujtaba Rahman, izvršni direktor Eurasia Group za Evropu. "A u trgovini, imaju veliki broj mera koje su spremni da aktiviraju, ali neće pritisnuti okidač dok ne saznaju šta će Tramp da uradi."
To je pravi problem: Tramp je impulsivan i nemoguće je znati šta će sledeće odlučiti da uradi.
"U vreme velikog rata na kontinentu, ulozi za Evropu u pravilnom kalibrisanju odgovora su veći nego za bilo koju drugu regiju u svetu", rekla je Lesli Vinjamuri, direktorka za Ameriku u think-tanku Chatham House u Londonu. "Pokazao je da je ostao nepredvidiv i voljan da testira granice američkih saveza na potpuno neočekivane načine. To čini razumevanje njegovih namera hitnim za svetske lidere — i neverovatno teškim."
(Telegraf.rs)
Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
voja
ma evropa treba definitivno da prekine sa amerikom za sva vremena ,pa da vidimo ko ce biti snazniji ,cela evropa ili amerika,zavisice amerika posle od evrope
Podelite komentar