![Kim Džong Un Donald Tramp Kim Džong Un Donald Tramp](https://xdn.tf.rs/2020/04/24/tan2020-4-191720304030-670x447.jpg)
Novo okupljanje prijatelja: Tramp će se ovog puta suočiti sa popuno drugačijim Kim Džong Unom
Kamermani su se iz petnih žila trudili da dobiju što bolji snimak kako Donald Tramp pravi prve korake u istoriji na neprijateljskoj teritoriji u Severnoj Koreji zajedno sa Kim Džong Unom.
Bila je 2019. godina kada je tadašnji 45. predsednik SAD potapšao severnokorejskog lidera po ruci, a onda ga je Kim preveo preko praga koji deli njegovu zemlju od Južne Koreje - dve zemlje koje su zvanično još uvek u ratu.
Iza njih, unutar snažno utvrđene demilitarizovane zone (DMZ), nastao je haos dok su TV ekipe jurile da dobiju jasan pogled kroz niz severnokorejskih telohranitelja, koji su izgledali iznenađeni "napadom" američkih medija, navodi BBC u analizi, koju prenosimo.
U trenutku, jedan od reportera je zatražio pomoć i Sekretar za štampu Bele kuće morao je da ga izvuče iza linije obezbeđenja kako bi mogao da ih fotografiše. Ovaj sastanak je bio organizovan na brzinu i to je svima bilo jasno.
"Nikada nisam očekivao da ću te sresti na ovom mestu", rekao je Kim Trampu.
Američki predsednik je organizovao u poslednjem trenutku sastanak preko Tvitera, kako je tada otkriveno i to samo 30 sati ranije kada je predložio da se sastane sa predsednikom Kimom u DMZ, samo da bi se rukovao i rekao Zdravo(?)!
Improvizirana pozivnica dovela je do trećeg, poslednjeg i neverovatnog TV trenutka između predsednika šoumena i nekada povučenog diktatora.
Sada, međutim, čini se da će biti mnogo više toga. Tramp je u intervjuu emitovanom prošlog četvrtka, voditelju Foks njuza Šonu Henitiju, rekao da će još jednom pružiti Kimu ruku.
"Slažem se sa njim. On nije religijski zilot. On je ispostavilo se vrlo pametan momak", rekao je Tramp.
Bilo je veoma malo kontakata između SAD i Severne Koreje u poslednje četiri godine tokom Bajdenove administracije. Zvanični Vašington je slao poruke, ali nije bilo odgovora iz Pjongjanga. Poslednji sastanak kada je Tramp bio na funkciji nije unapredio željeni dogovor da se Severna Koreja odrekne svog cenjenog poseda - nuklearnog oružje.
Od tada, Kim je unapredio svoj raketni program i tvrdi da je uspešno testirao hipersoničnu raketu, uprkos tome što je i dalje pod strogim međunarodnim sankcijama. Daleko so od perioda kada se Tramp javno hvalio da su njih dvojica u ljubavi.
Pitanje je, može li ova veza ponovo da oživi i da šta će biti drugačije ovoga puta?
Zvanični Vašington će sada, na kraju krajeva, imati posla sa sasvim drugačijim Kim Džong Unom. U poslednje četiri godine njegovi savezi i bogatstvo su se promenili, a čini se da je i njegov odnos sa drugim svetskim liderom ojačao. Dakle, može li to značiti da je sve zauvek promenilo njegovu dinamiku odnosa sa Trampom?
Da li bi njihova veza mogla da se obnovi?
"To je definitivno mogućnost", kaže Dženi Taun, viši saradnik u Stimson centru i direktor Stimsonovog programa za Koreju. "
"To se vidi po odluci Donalda Trampa da imenuje specijalnog izaslanika za osetljiva pitanja koja uključuju Severnu Koreju, mislim da vam to daje indikaciju o tome gde je trenutno njegovo razmišljanje o tome".
Tramp je vratio na funkciju neke od onih koji su pomogli u postavljanju njegovog samita sa Kimom, uključujući bivšeg ambasadora u Nemačkoj Ričarda Grenela koji je izabran za njegovog predsedničkog izaslanika za specijalne misije na nekim od najvrelijih tačaka širom sveta, uključujući Severnu Koreju.
Ali došlo je do promena poslednjih godina.
![Kim Džong Un Vladimir Putin Kim Džong Un Vladimir Putin](https://xdn.tf.rs/2023/09/11/tan2023-09-11112117071-460x0.jpg)
"Severna Koreja će provesti prvu godine pokušavajući da dokaže Trampu da Kim Džong Un nije ono što je bio 2017. Da je vojno jači, da je on politički jači, i da će, ako se ikada vrate na tu tačku, to biti sasvim drugačiji pregovori", dodaje Dženi Taun.
Kim sada takođe grli novog prijatelja - Rusiju i njenog predsednika Vladimira Putina. On je pomagao Severnoj Koreji hranom i gorivom u zamenu za oružje i vojnike za njegove ratne napore u Ukrajini. Pjongjang više nije toliko očajan za oslobađanjem od američkih sankcija.
Rejčel Minig Jung Li, koja je radila kao visoki severnokorejski medijski analitičar američke vlade rekla je da je Pjongjang pripremio svoje ljude obaveštavajući ih u državnim medijima o povratku Donalda Trampa.
Ali ona veruje da će stepenik za početak razgovora sada biti viši od pre.
"Dve stvari će morati da se dogode. Severna Koreja da bude dovoljno očajna da se vrati za pregovarački sto, na primer zbog raspada ekonomije ili značajnog zahlađenja njenih odnosa sa Rusijom; ili da Sjedinjene Države daju ponudu Severnoj Koreji koja se drastično razlikuje od onoga što su činile u prošlosti", dodala je Rejčel Mining Jung Li.
Tramp je izazvao spekulacije da je spreman da ponovo započne pregovore sa Kimom tokom nedavne ceremonije potpisivanja izvršnih naredbi u Ovalno kabinetu:
"Iao sam veoma prijateljski odnos sa njim. Dopao sam mu se. Dobro smo se slagali", rekao je tada Tramp.
Trampova administracija ovog puta bi trebalo da bude realna, smatra Sidni Sajler, koji je do prošle godine bio nacionalni obaveštajni službenik Severne Koreje u Nacionalnoj obaveštajnoj službi SAD.
"Pitanje kontrole naoružanja bi trebalo skinuti sa dnevnog reda. Sa Severnom Korejom ne postoji kontrola naoružanja. Pokušali smo i nije uspelo", rekao je on i nastavio:
"Možda će Severna Koreja sedeti i razgovarati, a možda će se uzdržati od lansiranja raketa velikog dometa, i neće izvršiti sedmi nuklearni test. To je najbolji scenario. Najgori scenario je da čak i uprkos sastanku oni nastave sa lansiranjima raketa i nastave da nas testiraju. Dakle, Donald Tramp bi morao da razmotri: Koja je vrednost angažovanja po pitanju Severne Koreje?".
![Fotografije koje su obeležile mandat Donalda Trampa, Kim Džong Un Fotografije koje su obeležile mandat Donalda Trampa, Kim Džong Un](https://xdn.tf.rs/2021/01/19/fotografije-koje-su-obelezile-mandat-donalda-trampa-6-460x0.jpg?ver=702081)
Obojca imaju ožiljke od njihovog poslednjeg sastanka. Bilo je tu mnogo fotografisanja i selfija, ali pamti se i otkazani ručak.
Na otvaranju Zimskih olimpijskih igara u južnokorejskom Pjongčangu među zvanicama je bila i Kimova rođena sestra. Bio je to prvi put da je neki član Kimove porodice posetio jug od kraja Korejskog rata. Blizu nje na tribinama je sedeo tadašnji američki potpredsednik Majk Pens.
Iako se njih dvoje gotovo nisu ni pogledali bio je to važan trenutak za diplomatiju, koji je do pre par meseci bio nezamisliv.
Kada je Donald Tramp preuzeo funkciju u januaru 2017. godine, bio je upozoren na Severnu Koreju. Poslednja tri predsednika su pokušala, ali nisu uspela da primoraju tu državu da se odrekne nuklearnog oružja nakon nekoliko rundi pregovora i sankcija.
Nakon Trampove inauguracije, Kim je ispaljivao rakete gotovo svakog meseca. Predsednik SAD je tada na Tviteru izrazio svoj gnev, preteći da će Severnoj Koreji doneti "vatru i bes". Nazvao je Kima "Mali raketaš", dok je Pjongjang uzvratio nadimkom za Trampa – "Senilni starac".
Usledile su pretnje oko nuklearnih dugmadi, prvo iz Pjongjanga, zatim iz Vašingtona. Tramp je napisao na Tviteru da i on ima nuklearno dugme "ali je mnogo veće i snažnije od njegovog, i moje dugme funkcioniše!".
Nakon godine ispunjene oštrim razmenama i potezima na ivici rata što je kod nekih u Seulu izazvalo zabrinutost da bi trebalo da se pripreme za rat sve se promenilo. Liberalni južnokorejski predsednik, Mun Džae In, nadao se probijanju leda sa Pjongjangom.
Rođen je u izbegličkom kampu nakon što su njegovi roditelji pobegli iz rata na Severu. Čak je posetio svoju tetku tamo u retkoj razmeni porodica između dve zemlje. Kada je Pjongjang delimično otvorio vrata i upitao – Može li Severna Koreja učestvovati na Zimskim olimpijskim igrama? Seul, predvođen Munom, širom ih je otvorio.
Tramp je stigao u Singapur na svoj samit s Kimom, obećavajući da će ispisati istoriju. Severnokorejski lider je šetao noću kroz luksuzni centar grada i slikao selfije, kao da je izašao s prijateljima. Retko je putovao van granica svoje zemlje ali je pokazivao da i on zna kako da napravi spektakl.
Ipak, i posle njegovog mnogo fotografisanog rukovanja s Trampom, ovaj sada veoma lični oblik diplomatije nije doneo mnogo konkretnih obećanja da će se Severna Koreja razoružati. Potpisali su nejasno formulisanu izjavu o tome da će raditi na denuklearizaciji i obećali su da će se ponovo sastati.
Ulozi su bili veći na drugom Trampovom i Kimovom sastanku u Vijetnamu. Samo fotografije ne bi bile dovoljne za američkog predsednika, koji se hvalio svojim umećem sklapanja dogovora.
Čekalo se satima na vlažnim ulicama Hanoja ispred kapija kolonijalnog hotela Metropol, gde je prvobitno rečeno da se dvojac nalazi na ručku. Ali ispostavilo se da je ručak otkazan.
Kockanje koje se nije isplatilo
Čini se da su obojica lidera tada precenili svoje mogućnosti. Tramp je ponudio da ukine američke sankcije Severnoj Koreji ako Kim odustane od celokupnog nuklearnog oružja, nuklearnih materijala i nuklearnih postrojenja.
Predsednik je navodno bio upozoren da je Sever već odbio ovaj dogovor u prošlosti, ali je verovao da će mu njegov lični odnos sa severnokorejskim liderom pomoći da uspe. To se nije desilo.
Kim je kockao na to da će Tramp prihvatiti skromniji dogovor. I on je verovao da će njihov lični odnos omogućiti da prevlada. Ponudio je da demontira svoj zastareli nuklearni kompleks Jongbjon u zamenu za ukidanje svih američkih sankcija uvedenih od 2016.
"Samit u Singapuru dao je Kim Džong Unu prestiž i uverenje da su Sjedinjene Američke Države konačno shvatile da treba da razgovaraju s njim pod njegovim uslovima", kaže Sejler i nastavlja:
"Došao je za pregovarački sto očekujući, jer su ga tiho savetovali Južnokorejci, da je Donald Tramp politički očajan, da više ne sluša Džona Boltona i da je spreman da prihvati dogovor koji stavlja mali deo vašeg nuklearnog programa na sto u zamenu za ublažavanje sankcija".
Ali predsednik je takođe bio informisan. Rečeno mu je da Sever i dalje može da proizvodi uranijum u postrojenju za obogaćivanje blizu Pjongjanga. SAD su tvrdile da već neko vreme prate druge lokacije za koje je Sever mislio da su ostale tajne.
![Kim Jong Un, Kim Džong Un, Donald Trump Tramp Kim Jong Un, Kim Džong Un, Donald Trump Tramp](https://xdn.tf.rs/2021/01/13/kim-jong-un-donald-trump-460x0.jpg)
"Mislim da su bili iznenađeni što smo znali", rekao je kasnije Tramp.
Dogovor koji je Kim ponudio nije bio beznačajan, ali nije bio dovoljan za američkog predsednika.
"Kim Džong Un je došao za pregovarački sto bez plana B. Dakle, kada Donald Tramp kaže da moramo da uradimo više od ovoga, Kim Džong Un ostaje potpuno nepopustljiv", kaže Sejler.
Kim pokušao da spase dogovor?
BBC saznaje od svojih izvora da je Kim pokušao da spase dogovor. Poslao je pomoćnika da podseti Vašington šta je na stolu i da će demontirati ceo Jongbjon. Ali Tramp je već bio na putu ka aerodromu.
"Priča o Hanoju mora biti ispričana kako treba. Zajednička tema je da je Donald Tramp napustio pregovore. Bio je to dogovor sve ili ništa, i kada Kim Džong Un nije bio spreman da stavi sve na sto, Donald Tramp je otišao. To je vrlo pojednostavljena, površna procena onoga što se dogodilo u Hanoju".
Dok je Tramp leteo nazad za Vašington, Severni Korejci su preduzeli neviđen korak održali su konferenciju za novinare. Ministar spoljnih poslova Ri Jong Ho rekao je novinarima da se ovakva prilika možda nikada više neće ukazati.
Do sada nije. Kim možda dvaput razmisli pre nego što ponovo učestvuje u pregovorima.
"Definitivno je postojala prilika. Kim Džong Un je zapravo podigao očekivanja u Severnoj Koreji da su na ivici proboja i da će to doneti koristi", kaže Dženi Taun:
"Da smo uspeli da iskoristimo taj trenutak, mogli smo da budemo na vrlo drugačijem putu. Da li biste lako dobili denuklearizaciju? Apsolutno ne. Ali da li bismo bili u potpuno drugačijem mestu u smislu tenzija na Korejskom poluostrvu i koliko je daleko Severna Koreja otišla u svom nuklearnom razvoju, možda. Nikada nećemo znati, ali volja je tada definitivno postojala, a sada je nema".
Trampova neortodoksna diplomatija smanjila je tenzije na neko vreme, ali nije zaustavila širenje programa oružja Pjongjanga. Trampovih 20 koraka na teritoriju Severne Koreje možda je i legitimisalo režim sa jednom od najgorih evidencija o ljudskim pravima na planeti.
Ali posle tri susreta činilo se da postoji neka veza između Donalda Trampa i Kim Džong Una koja je ulivala nadu da će jednog dana zavladati mir na Korejskom poluostrvu.
(Telegraf.rs)
Video: Potresni prizori nakon sudara dva autobusa kod Umke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marko
Može Tramp da želi šta hoće, ali u svojoj državi. U Sev Koreji se samo Kim pita i biće isključivo kako on kaže, a tramp može samo da se nada. Nebitan je za istočni svet.
Podelite komentar
nikolas
TRAMP ZNA DA SEVERNA KOREJA POSEDUJE OGROMNA RUDNA BOGATSTVA VREDNA 7 TRILIONA DOLARA I DA JE KORISNO PREGOVARATI !!!!
Podelite komentar