Nova istraga o masovnim silovanjima u Britaniji: Zašto je Mask skandal star 10 godina vratio u centar pažnje?
Britanska ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper potvrdila je pokretanje revizije istrage na nacionalnom nivou vezane za slučajeve masovnih silovanja koja su se dogodila početkom 2000-ih godina. Za tu namenu biće izdvojeno pet miliona funti (oko 5,92 miliona evra), koji će biti iskorišćeni za pomoć u finansiranju novih lokalnih istraga, preneo je francuski Mond.
Najava ministarke Ivet Kuper iz Donjeg doma britanskog parlamenta zvučala je kao zaokret od zvaničnog stava britanskog premijera Kira Starmera, koji je ranije izjavio da je nekoliko istraga već sprovedeno na lokalnom nivou i da bi nacionalna javna istraga trajala godinama, kao i da ona ne bi služila interesima hiljada žrtava, kojima je pre svega bila potrebna akcija nadležnih.
Skandal seksualnog zlostavljanja dece koji je otkrio kako su bande, većinom pakistanskog porekla, zlostavljale, trgovale i silovale mlade bele devojke pre više od 10 godina, ponovo je postao politička tema u Britaniji nakon kritika milijardera Ilona Maska, bliskog saradnika novog američkog predsednika Donalda Trampa. Mask je, kako je preneo Reuters, pozvao britanskog premijera Starmera da podnese ostavku zbog, kako je rekao, "Starmerove nesposobnosti da se bavi ovim skandalom dok je bio najviši državni tužilac", optužujući ga za "saučestvovanje u silovanju Britanije".
Starmer koji je bio šef Kraljevske tužilačke službe, brani se tvrdeći da se direktno suočavao sa bandama silovatelja. Podsećamo, Telegraf.rs je još u martu 2018. preneo da je tokom dužeg niza godina u Velikoj Britaniji silovano oko 1.000 devojčica, da je najmlađa imala 11 godina i da su neke od žrtava tragično nastradale.
U nastavku ćemo objasniti šta je poznato o organizovanom seksualnom zlostavljanju mladih devojaka u više gradova na severu Engleske, Starmerovoj ulozi u procesu suđenja u vezi sa skandalom i uticaju koji ovaj skandal ima na britansku politiku.
Šta se dogodilo u skandalu sa slučajevima masovnih silovanja?
Izveštaj koji je objavljen 2014. godine dao je konzervativnu procenu da je više od 1.400 devojaka seksualno eksploatisano u mestu Roteram između 1997. i 2013. godine. Mnoge od njih su već bile poznate lokalnim službama jer su bile u institucijama ili su bile izložene zanemarivanju.
Izveštaj je naveo da su devojčice, čak i one koje su imale 11 godina, bile silovane od strane velikog broja muškaraca. Lokalni zvaničnici su smatrali da su deca imala sporazumni seksualni odnos. Izveštaj je naveo da je većina poznatih počinilaca pakistanskog porekla i da su u nekim slučajevima lokalni zvaničnici i druge agencije bile oprezne u identifikovanju njihovog etničkog porekla iz straha od narušavanja zajedničkog suživota ili od optužbi za rasizam.
Istraga u sličnim slučajevima u Oldhamu kritikovala je policiju i lokalnu vlast, ali nije otkrila bilo kakvu vrstu zataškavanja.
Koja je uloga Kira Starmera?
Današnji premijer Kir Starmer je bio direktor javnog tužilaštva (Kraljevska tužilačka služba) od 2008. do 2013. godine. Starmer je u svoju odbranu od Maskovih optužbi izjavio da se direktno suočavao sa ovim problemom, doneo prvu veliku tužbu protiv bande optužene za zlostavljanje i silovanje, i da je imao najveći broj slučajeva seksualnog zlostavljanja dece koji su procesuirani kada je napustio ovu funkciju.
Zašto je skandal ponovo u centru pažnje?
Opozicija, uključujući liderku Konzervativne stranke Kemi Badenok i Najdžela Faraža, lidera desničarske stranke "Reforma", koji je ujedno i blizak Trampov saradnik, pozvali su na nacionalnu istragu nakon što su mediji preneli da je vlada savetovala Savetu Oldhama da sprovede sopstvenu istragu.
Britanija je sprovela brojne istrage o skandalima sa zlostavljanjem dece u različitim delovima severne Engleske. Šira nacionalna javna istraga o seksualnom zlostavljanju dece, koja je obuhvatila i crkve i škole, izveštaj je objavila 2022. godine, sa brojnim preporukama koje još nisu sprovedene. Starmerova vlada, koja je izabrana u julu, potvrdila je da radi na brzom sprovođenju tih preporuka.
Milijarder Mask je dodatno izvršio pritisak optužujući ministarku za zaštitu dece Džes Filips da je "apologetkinja genocida silovanja" i rekao da bi trebalo da bude u zatvoru. Takođe je tražio da premijer Starmer podnese ostavku i optužio ga da nije radio svoj posao dok je bio glavni tužilac.
Profesorka Aleksis Džej, koja je vodila istragu o zločinima u Roteramu, kao i nacionalnu istragu o zlostavljanju, rekla je da nova istraga nije potrebna i da bi vlada trebalo da radi na sprovođenju prethodnih preporuka.
Kako skandal i Mask utiču na politiku u Britaniji?
Maskovo često kritikovanje Starmera i njegove laburističke vlade otežava premijeru da postavi agendu za ovu godinu, nakon što je imao teških prvih šest meseci po povratku na vlast posle višegodišnje vladavine torijevaca. Premijerov govor o naporima da se reformiše zdravstveni sistem u zemlji zasenila su pitanja o Masku i njegovim optužbama. Starmer se brani navodeći da su u pitanju dezinformacije sa društvenih mreža.
Starmer je izbegavao da direktno uđe u konflikt sa Maskom ne želeći da ulazi u javne verbalne sukobe sa nekim ko bi mogao da utiče na Trampovo razmišljanje o vezama sa Velikom Britanijom. Očekuje se da bi London i Vašington trebalo da potpišu novi trgovinski ugovor koji bi trebalo da potvrdi njihove specijalne veze. Velika Britanija se po izlasku iz EU okrenula savezniku sa druge strane Atlantskog okeana, međutim, bivša administracija Džozefa Bajdena je bila hladna prema očekivanjima iz Londona zbog problema oko Severne Irske.
Još se pamti skandal iz 2023. kada je Bajden bez pratnje tadašnjeg britanskog premijera Rišija Sunaka posetio Belfast na 25. godišnjicu Sporazuma na Veliki petak kojim je okončano višedecenijsko nasilje.
Mask je ranije izjavio da bi i Najdžel Faraž trebalo da podnese ostavku se čela stranke Reforma jer nije sposoban da je vodi. Razlog za njihov sukob je bio taj što se Faraž ogradio od Maskovih poziva da iz zatvora bude oslobođen desničarski aktivista protiv muslimana Stiden Jaksli-Lemon, koji je poznatiji pod pseudonimom Tomi Robinson.
Politiko je nedavno preneo da će Mask finansirati pravnu borbu Tomija Robinsona da bude oslobođen. Robinson, koji je osnivač pokreta Engleska odbrambena liga, osuđen je na 18 meseci zatvora u oktobru prošle godine zbog kršenja sudske zabrane, nakon što je prikazao dokumentarac koji je sadržavao klevetničke tvrdnje o jednom sirijskom izbegličkom dečaku. Mask je ovaj dokumentarac i podelio na svojoj društvenoj mreži Iks.
Mask aktivan i u političkom životu Nemačke
Ilon Mask je aktivan i u političkom životu Nemačke i to podržavajuži eklstremno desničarsku Alternativu za Nemačku. Izgledalo je da su odnosi Berlina i Maska na najboljem mogućem nivou kada je on pre nekoliko godina uz podršku kancelara Olafa Šolca otvorio veliku fabriku električnih automobila nedaleko od nemačke prestonice. Ali od tada se sve promenilo, a Mask je za Šolca rekao i da je "nesposoban idiot", dok ga je kancelar optužio da se meša u unutrašnju politiku Nemačke.
Mask je proteklog vikenda putem video linka nastupio na mitingu AFD uoči vanrednih izbora zakazanih za februar.
"Veoma je važno da su ljudi u Nemačkoj ponosni što su Nemci. Nemačka kultura seže hiljadama godina u prošlost i rimski car Julije Cezar bio je impresioniran borbenim duhom germanskih plemena. Mislim da se previše obraća pažnja na krivicu iz prošlosti. Deca ne treba da ispaštaju zbog grehova svojih roditelja ili da budu kriva za grehe svojih pradedova. Treba da sa optimizmom gledamo na budućnost Nemačke. I to je moja poruka. Sačuvajte nemačku kulturu", rekao je Mask.
Milijarder je nedavno bio žestoko kritikovan u javnosti zbog zlokobnog pozdrava koji je uputio na skupu povodom inauguracije Donalda Trampa, za koji su mnogi rekli da je nacistički.
(Telegraf.rs)
Video: Uznemirujući snimci sa lica mesta nakon stravičnog sudara dva autobusa: Dve osobe stradale
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.