Tramp doživeo prvi veliki poraz: Savezni sudija privremeno blokirao izvršnu naredbu novog predsednika SAD

M. P.
M. P.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Savezni sudija je u četvrtak privremeno blokirao izvršnu naredbu predsednika SAD Donalda Trampa kojom se ukida ustavom zagarantovano pravo na državljanstvo po rođenju, bez obzira na imigracioni status roditelja.

Okružni sudija SAD Džon Kafenur doneo je odluku u slučaju koji su pokrenule države Vašington, Arizona, Ilinois i Oregon. Ove države tvrde da su 14. amandman i sudska praksa Vrhovnog suda učvrstili pravo na državljanstvo po rođenju, javlja AP.

Ovaj slučaj je jedan od pet tužbi koje su podnele 22 savezne države i brojne organizacije za prava imigranata širom zemlje. Tužbe uključuju lična svedočenja državnih tužilaca koji su američki državljani po rođenju, kao i svedočenja trudnica koje strahuju da njihova deca neće postati državljani SAD.

Naredba, koju je Tramp potpisao na dan inauguracije, trebalo bi da stupi na snagu 19. februara. Prema jednoj od tužbi, mogla bi uticati na stotine hiljada ljudi rođenih u SAD. U 2022. godini zabeleženo je oko 255.000 rođenja dece državljana čije su majke ilegalno boravile u zemlji, kao i oko 153.000 rođenja dece s oba roditelja u ilegalnom statusu, prema tužbi podnetoj u Sijetlu.

Tužbe tvrde da 14. amandman Ustava SAD garantuje državljanstvo osobama rođenim i naturalizovanim u SAD i da su države više od jednog veka tumačile amandman na taj način.

Ratifikovan 1868. godine, nakon Građanskog rata, amandman glasi: "Sve osobe rođene ili naturalizovane u Sjedinjenim Državama i podložne njihovoj jurisdikciji, državljani su Sjedinjenih Država i države u kojoj prebivaju."

Trampova naredba tvrdi da deca nedržavljana nisu podložna jurisdikciji Sjedinjenih Država i nalaže saveznim agencijama da ne priznaju državljanstvo za decu koja nemaju bar jednog roditelja koji je državljanin.

Ključan slučaj u vezi sa pravom na državljanstvo po rođenju desio se 1898. godine, kada je Vrhovni sud presudio da je Vong Kim Ark, rođen u San Francisku od kineskih imigranata, državljanin SAD jer je rođen u zemlji. Nakon putovanja u inostranstvo, federalna vlada mu je pokušala uskratiti povratak u zemlju pozivajući se na Zakon o isključenju Kineza.

Međutim, zagovornici restriktivne imigracione politike tvrde da se taj slučaj jasno odnosio na decu roditelja koji su bili legalni imigranti, dok je manje jasno da li se primenjuje na decu roditelja koji ilegalno borave u zemlji.

Trampova izvršna naredba podstakla je državne tužioce da podele svoja lična iskustva vezana za pravo na državljanstvo po rođenju. Generalni tužilac Konektikata Vilijam Tong, koji je američki državljanin po rođenju i prvi kinesko-američki tužilac izabran na tu funkciju, izjavio je da je ova tužba za njega lična.

"Ovo pitanje nije predmet legitimne pravne debate. Ali činjenica da Tramp greši neće ga sprečiti da nanese ozbiljnu štetu američkim porodicama poput moje", rekao je Tong ove sedmice.

Jedna od tužbi protiv izvršne naredbe uključuje slučaj trudne žene, identifikovane kao "Karmen", koja nije državljanka, ali živi u Sjedinjenim Državama više od 15 godina i ima podnet zahtev za vizu koji bi mogao dovesti do statusa stalnog boravka.

"Oduzimanje deci 'neprocenjivog blaga' državljanstva predstavlja ozbiljnu povredu", navodi se u tužbi. "Time im se uskraćuje puno članstvo u američkom društvu na koje imaju pravo."

(Telegraf.rs)

Video: EKSKLUZIVNO Donald i Melanija Tramp zaplesali na balu: Prva dama sve očarala

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA