Otkrili da je voda kontaminirana kancerogenim supstancama: Ovi delovi iz Italije su najviše pogođeni
Najnovija istraga koju je sproveo Greenpeace otkrila je prisustvo PFAS supstanci u 79 odsto analiziranih uzoraka vode za piće u Italiji. Oni su izuzetno štetni po zdravlje i mogu izazvati oštećenje jetre, bolesti štitne žlezde, gojaznost, probleme sa plodnošću i rak.
Ove supstance su otkrivene u 79 odsto uzoraka vode za piće prikupljenih u periodu od septembra do oktobra 2024. godine u 235 gradova u svim regionima i autonomnim pokrajinama.
"Neprihvatljivo je da, uprkos ogromnim dokazima o ozbiljnoj šteti po zdravlje od PFAS-a, od kojih su neki prepoznati kao kancerogeni, a kojim je kontaminirana voda, naša vlada nastavlja da ignoriše ovu vanrednu situaciju, ne uspevajući da adekvatno zaštiti javno zdravlje i životnu sredinu", izjavio je Đuzepe Ungereze, menadžer kampanje za zagađenje u Greenpeace Italija.
"U našoj zemlji još uvek ne postoji zakon koji zabranjuje upotrebu i proizvodnju PFAS. Eliminisanje ove kontaminacije je imperativ koji se više ne može odlagati. Vlada Đorđe Meloni mora da prekine ćutanje o ovoj krizi. Apelujemo, stanovništvo ima pravo da pije čistu vodu, bez otrova i zagađivača", dodaje se.
Prisustvo PFSA u vodi je široko rasprostranjeno. Kako objašnjavaju, analiza je zabeležila visoke nivoe u Lombardiji, u skoro svim uzorcima uzetim u Milanu, Pijemontu, Venetu (čak i u opštinama van crvene zone za koje se već zna da su među najzagađenijima u Evropi, kao što su Arzinjano, Vićenca, Padova i Rovigo), Emilija-Romanja (Ferara, Komakio, Ređo Emilija), Ligurija (Đenova, Rapalo, Imperija), Toskana (Areco, Luka, Prato), Sardinija (Olbija, Sasari i Kaljari) i Umbrija.
Prema podacima istraživanja, u Italiji postoje neki od najozbiljnijih slučajeva kontaminacije na celom evropskom kontinentu, ali, kako kažu, "kontrole PFAS u vodi za piće uglavnom izostaju ili su ograničene na nekoliko geografskih oblasti".
Rizici od kontaminacije PFAS
Prema analizi 260 uzoraka , milioni ljudi u Italiji pili su kontaminiranu vodu u svojim domovima. PFAS se nazivaju i trajnim hemikalijama, one su u stvari "izuzetno postojane u našoj okolini i organizmu", objašnjava Evropska agencija za životnu sredinu.
Šta je PFAS
PFAS su hemijske supstance koje se koriste u industriji i potrošačkim proizvodima širom svijeta od 1950-ih. Koriste se u posuđu sa neprijanjajućim dnom, vodoodbojnoj odjeći, tkaninama i tepisima otpornim na mrlje kao i u kozmetici i nekim vatrogasnim pjenama i proizvodima koji su otporni na masnoću, vodu i ulje. Ove hemikalije se takođe koriste u proizvodnji plastike i gume i za izolaciju električnih provodinka. Ukratko, oni su svuda oko nas.
(Telegraf.rs)
Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.