U Davosu 3.000 lidera, 60 šefova država, a svi pričaju samo o jednom čoveku: Čak je i Zelenski "sporedan"
Gotovo tri hiljade lidera, uključujući šezdeset šefova država i vlada iz više od 130 zemalja, a među njima su nemački kancelar Olaf Šolc, predsednica Evropske komisije Ursula von der Lajen, kineski vicepremijer Ding Ćesijang, argentinski predsednik Havijer Milej, okupili su se na sastanku Svetskog ekonomskog foruma (WEF) u Davosu.
Iako je u Vašingtonu, nad njima je sve vreme kao sena lebdeo američki predsednik Donald Tramp, i gotovo svi ti kreatori politike u govorima su se obraćali čoveku koji će iduće četiri godine voditi Sjedinjene Države, i dalje najmoćniju državu sveta, bez obzira na to je li unipolaran ili (još) nije. Uostalom, Tramp je u utorak zapretio da će nametnuti carine Evropskoj uniji i rekao da njegova administracija raspravlja o kaznenoj carini od 10 posto na kineski uvoz jer se fentanil šalje iz Kine u SAD preko Meksika i Kanade, podseća Jutarnji.
Odgovor je stigao od predsednice Evropske komisije, Ursule von der Lajen, koja je u svom govoru poručila da Evropa još uvek ima "najveći trgovački sektor na svetu, duži životni vek, više socijalne i ekološke standarde, te niže nejednakosti od svih naših globalnih konkurenata. "Za razliku od samostalne Trumpove taktike čvrste ruke, veliko i privlačno tržište Evrope bilo je i ostaje predvidljiv partner", rekla je ona.
"S Evropom, ono što vidite to i dobijete. Igramo po pravilima. Naši poslovi nemaju skrivenih uslova".
Ali, kako je podsetio Politico, "što se tiče brojnih problema Evrope - koji sežu od rata na njen pragu do pada industrije i sve snažnije krajnje desnice - Von der Lajen je odlučila da ne govori o neugodnim temama."
Deutsche Welle je početkom sedmice upozorio da je "Tramp horor za nemačku politiku", a to proizlazi i iz nastupa tamošnjih najvažnijih političara u Davosu, iako su pokušali zvučati pomirljivo. Šolc je rekao da će Trampova administracija držati svet u neizvesnosti kada su u pitanju klimatske, trgovinske, spoljne i sigurnosne politike, ali je dodao da se "možemo i hoćemo se nositi sa svim tim".
A Fridrih Merc, šef CDU koji je favorit u trci za sledećeg kancelara, izrazio je jasan optimizam u pogledu mogućnosti saradnje s američkim predsednikom Donaldom Trampom. "Mislim da će on biti zanimljiv partner za nas Evropljane".
"Tramp je trgovac, pa razmislimo o tome šta možemo ponuditi", rekao je Merc koji smatra da evropske nacije treba da uvoze američki prirodni gas i fokusiraju se na kupovinu američkog oružja.
"Ako moramo uzeti vojnu opremu iz SAD, zašto ne bismo kombinovali kuovinu i na evropskom nivou? Tramp je predvidljiv pa radimo s njim i shvatimo gde imamo zajedničke stavove", misli verovatno idući nemački premijer.
Za razliku od Nemaca, iz Pariza je poslata manje suzdržana poruka. Premijer Fransoa Bajru nedvosmisleno je pozvao Evropu da se odupre Trumpu.
"Sjedinjene Američke Države odlučile su se za ekstremno dominantnu formu politike, preko dolara, preko industrijske politike, preko činjenice da mogu zatočiti svetske investicije i svetska istraživanja. Ako ništa ne učinimo, naša sudbina je vrlo jednostavna - bićemo pod dominacijom. Bićemo skršeni, bićemo marginalizovani", rekao je Bajru.
Zamenik premijera Ding Ćesijang, koji predstavlja Kinu na forumu u Davosu, takođe se osvrnuo na Trampove pretnje.
"Protekcionizam ne vodi nikuda, a u trgovinskom ratu nema pobednika", rekao je Ding u Davosu, nazvavši multilateralizam "pravim putem za održavanje svetskog mira i promovisanje ljudskog razvoja". Zahvaljujući novom stanaru u Beloj kući, EU i Kina sada imaju iste glavobolje.
Zelenski u drugom planu
Za razliku od ranijih godina, ukrajinski lider Volodimir Zelenski našao se u drugom planu, kao i njegov zahtev da Zapad angažuje 200.000 vojnika koji bi čuvali mir i teritorijalni integritet njegove zemlje.
Ponavljajući svoju zahvalnost za pomoć Evrope u ratu Ukrajine protiv Rusije, Zelenski je primetio da "nije jasno hoće li Evropa uopšte imati mesto za stolom kada rat protiv naše zemlje završi.
Hoće li Tramp uopšte primetiti Evropu? Vidi li NATO neophodnim? Hoće li poštovati institucije EU?" Ali čak i izjava da "Evropa mora oblikovati uslove dogovora" nije imala veći odjek jer svi čekaju kakva će biti politika Amerike u rusko-ukrajinskom sukobu.
Na marginama foruma pojavila se grupa koja okuplja multimilijardere koji se zalažu da im se nametnu veći porezi jer "super bogati sebi kupuju sve više bogatstva i moći, dok ostatak sveta živi u ekonomskom strahu", kako je rekla aktivistkinja i suosnivača taxmenowa Marlen Engelhorn, naslednica čije bogatstvo potiče od kompanije medicinske tehnologije Boehringer Mannheim.
U pismu svetskim čelnicima multimilijarderi su upozorili da "fenomen koncentrisanog i ekstremnog bogatstva šteti svetu", a potpisnici su više od 370 milionera i milijardera iz 22 zemlje.
"Širom sveta neki od onih koji uživaju isti ekonomski status kao mi uživaju neopisiv nivo uticaja i moći. Šačica veoma bogatih ljudskih bića kontroliše medije koji uveravaju i ponekad dezinformišu; neopravdano utiču na naše pravne sisteme, pretvarajući pravdu u nepravdu", napisali su, jasno ciljajući na Maska, Zakerberga i slične.
(Telegraf.rs)
Video: Održan filmski festival na Mokroj Gori: Kustendorf okupio umetnike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.