Dramatične slike sa granice SAD i Meksika: Grade se ogromna skloništa za ljude koje će Tramp deportovati

A. M.
A. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Meksiko gradi hitna skloništa u brojnim gradovima kako bi primio hiljade ljudi za koje se očekuje da će novi predsednik SAD Donald Tramp vratiti u zemlju kao deo njegove planirane nacionalne kampanje masovne deportacije.

Vladini zvaničnici, uključujući i meksičku mornaricu, počeli su da grade objekte u gradovima Matamoros i Siudad Huarez, prenosi Reuters.

"To je bez presedana", rekao je Enrike Likon, opštinski zvaničnik u Huarezu.

U Tihuani, u međuvremenu, državni zvaničnici su proglasili vanredno stanje prošle nedelje uoči Trampovih planova deportacije i pripremili svoje objekte za nalet.

"Postoji kolektivna nervoza zbog odluke koju je donela Trampova administracija", rekao je Džejmi Marin, direktor skloništa Jardín de las Mariposas, za CNN.

Lideri na prometnom graničnom prelazu Matamoros, odmah preko granice iz Braunsvila u Teksasu, zabrinuti su da će niz planiranih Trampovih imigracionih promena ostaviti ranjive ljude na cedilu u Meksiku.

"Organizovani kriminal postaje jači sa ovim akcijama. Mi to vidimo", rekao je otac Francisko Galardo iz eparhije Reinosa-Matamoros.

On je takođe upozorio da Meksiko nije spreman da zadrži novi priliv migranata.

"Najveći problem je što će krijumčari da iskoriste ovu situaciju", dodao je on.

Trampova administracija je ugasila aplikaciju Border Patrol CBP One, koja omogućava 1.450 tražilaca azila dnevno da zakažu sastanak i legalno uđu u SAD na određenim tačkama ulaska dok čekaju da se njihovi slučajevi azila reše.

Pre gašenja aplikacije, oko 270.000 migranata čekalo je u Meksiku na termin i sada su u limbu.

Tramp je takođe vratio i svoju direktivu "Remain in Mexico", koja prisiljava nemeksičke tražioce azila da čekaju u zemlji pre nego što pokušaju da uđu u SAD.

Ono što dodatno komplikuje stvari, Meksiko je rekao da se još nije složio da prihvati nemeksičke migrante poslate iz SAD, što je dovelo do potencijalnog sukoba sa SAD oko njihovog statusa.

Kako bi promenio sistem azila, Tramp je proglasio nacionalno vanredno stanje na granici, opravdavajući dalje fizičke barijere i raspoređivanje vojnog osoblja SAD, i pokušao je da okonča ustavom zaštićeno pravo državljanstva po rođenju.

Dvadeset i dve države tužile su Trampa kako bi osporile napore ukidanja državljanstva po rođenju.

(Telegraf.rs)

Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA