"Tramp želi da postavi nova pravila igre": Aleksandar Radić o nameri da SAD preuzmu Panamski kanal i Grenland
Već u prvim satima po povratku u Belu kuću 47. predsednik SAD Donald Tramp ponovio je svoje kontroverzne stavove vezane za Panamski kanal i Grenland, koji bi ukoliko se ostvare mogli da dodadno poremete ionako krhu geopolitičku situaciju u svetu koji potresaju rat u Ukrajini i rat na Bliskom istoku, dok se čini da je dovoljna samo varnica da bukne sukob u Aziji, odnosno invazija Kine na Tajvan.
O aspektima Trampove najave da će "ukoliko je potrebno vojnim putem SAD preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom" razgovarali smo sa vojnim analitičarem Aleksandrom Radićem, koji odmah na početku podseća da eventualna oružana intervencija SAD u Panami ne bi bila prva. Trampove izjave su dovele do protesta u Panami i paljenja američkih zastava.
"Amerika je u decembru 1989. izvršila invaziju na Panamu i uhapsila Manuela Norijegu. Naravno, bilo bi neraelno očekivati da će američka vojska sada da preduzme napadne operacije i zauzme Panamu", kaže Radić i nastavlja:
"Ali šta će zaista Tramp uraditi to niko ne zna. U američkoj administraciji postoji velika zabrinutost po pitanju turbulencija koje će dovesti dovođenje novih kadrova i njihovo pozicioniranje. Mnogo je tu nejasnoća, a odgovore ćemo dobiti u hodu. Za sada je jasno da je Tramp želeo da postavi nova pravila igre da stavi do znanja da Amerika mora da bude velika u globalnom poretku i da će osigurati američko preimućstvo u tradicionalno američkoj zoni uticaja što je u skladu sa odavno zaboravljenom Monroovom doktrinom. Trampov raspon interesa je od preimenovanja Meksičkog zaliva u Američki zaliv do suzbijanja globalnog uticaja Kine. Naravno, to zahteva ogromne resurse i u tom kontekstu treba prepoznati Trampovu ideju obnove uticaja američke vojske, a kojoj je očigledno potreban jedan novi duh i novi podsterk jer je u stagnaciji. Američka vojska ima visoku tehnologiju i to je nesumljivo najjača vojska na svetu na papiru, a pitanje je šta od nje može u stvarnosti da se očekuje. Broj zadataka koji se stavlja pred američku vojsku je izuzetno veliki ako pratimo prve Trampove najave".
Novi američki predsednik je po povratku u Belu kuću ponovio da je "SAD potreban Grenland kako bi se suprotstavile Rusiji i Kini"...
"Pitanje Grenlanda je pitanje resursa i pitanje kontrole novog pomorskog puta. To nije nova tema na globalnoj sceni, ona već visi u vazduhu. Rusija mnogo čini da uspostavi svoj uticaj na arktičkom području ali je sada objektivno u raskoraku između onoga što su u prošlosti želeli i resursa koje im sada uzima rat u Ukrajini. Rusi su formirali brigade koje je trebalo da se osposobe za dejstva na arktičkom pojasu ali sad su te brigade na frontu u Ukrajini. Čak su i dao posade jedinog nosača aviona, koji je u Severnoj floti, a koji je na remontu od 2017. godine, poslali na front. Rusi žele kontrolu nad Arktičkim pojasom. Takođe, Kina koja ima kapacitet da ucenjuje Rusiju može da ima privilegovan status u regionu i to je direktan izazov Zapadu. Logično je da će Amerika da razvija snage za prikaz sile i potencijalnu upotrebu na arktičkom pojasu".
Tramp je posle inauguracije proglasio meksičke narko-kartele za terorističke organizacije, što mu omogućava slanje vojske na južnu granicu SAD, a što je potez koji je zabrinuo liberalne krugove u Vašingtonu. Međutim, naš sagovornik navodi da je slične poteze povukla i Evropska unija tokom ne tako davne migrantske krize:
"U Evropi smo takođe imali slanje vojske na granice u obezbeđenju takozvene zelene i plave zone. Onda se to smatralo za demode, pa je i kod nas vojska predala zadetak obezbeđivanja granice policiji. A kad su migranti masovno krenuli od juga prema severu niko se u Evropi nije snebivao od ideje da se upotrebi vojska na granici. Mi smo imali združene snage vojske i policije koje su kontrolisale granicu. Mađarska je čak postavila i ogradu, podigla helikoptere i demonstrirala silu da pokaže šta je sve spremna da uradi da zaustavi migrante. Druga su vremena, ovo nisu vremena od pre 20 godina kad se pričako o nekim demokratskim vrednostima i sad ni za Evropu nije tabu tema da se izađe na granicu sa vojskom. Kako kritikovati Amerikance kad je deo članica EU preduzeo operacije kojima angažuju vojsku za suzbijanje priliva migranata", rekao je Radić.
(Telegraf.rs)
Video: Trampovi napustili crkvu i krenuli na čaj kod Bajdena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.