Južnokorejska policija ponovo pretresa predsedničku kancelariju, Jun u samici
Južnokorejska policija je jutros otpočela novi pokušaj pretresa predsedničke kancelarije u okviru istrage o ratnom stanju koje je 3. decembra uveo opozvani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol.
Istražitelji će pokušati da zaplene dokumente i snimke nadzornih kamera, preneo je Jonhap, uz podsećanje da su prethodni pokušaji pretresa uglavnom bili neuspešni zbog suprotstavljanja službe obezbeđenja predsednika.
Jun je proveo prvu noć u zatvoru u Seulu nakon nakon što je u nedelju zvanično uhapšen i pošto mu je određen pritvor do 20 dana.
On je smešten u samicu veličine oko 12 kvadratnih metara, što je veća površina od uobičajene pojedinačne ćelije od 3,4 kvadratna metra, saopštio je neimenovani zatvor, prenosi južnokorejska agencija.
Jun je zvanično uhapšen rano u nedelju nakon što je sud izdao nalog da bude pritvoren do 20 dana zbog toga što je nakratko uveo ratno stanje u zemlji 3. decembra.
Jun je prvi predsednik Južne Koreje koji je pritvoren u modernoj istoriji zemlje, prenosi Jonhap.
Sudija okružnog suda u Seulu odobrio je nalog za hapšenje Juna, navodeći da postoji rizik od uništavanja dokaza, a uz izdavanje naloga istražitelji mogu da zadrže Juna u pritvoru do 20 dana, uključujući i dane koje je već proveo u pritvorskom centru od srede kada je uhapšen.
Kancelarija za istraživanje korupcije visokih funkcionera (CIO) saopštila je da planira da prepusti pritvor Juna tužilaštvu nakon 10 dana.
Očekuje se da će ga tužilaštvo dalje istražiti i optužiti ga pre isteka 20 dana.
Jun je pozvao u nedelju svoje pristalice da izraze svoje mišljenje na miran način, istovremeno tražeći od policije da pokaže toleranciju, rekao je njegov advokat.
Advokat je naveo da je Jun bio šokiran povodom nasilnog incidenta kada su njegove pristalice upale rano jutros u okružni sud u Seulu i razbile prozore.
Jun je optužen za pobunu i za zloupotrebu vlasti prilikom proglašenja ratnog stanja 3. decembra.
On se u subotu pojavio pred sudom, koji je razmatrao argumente za i protiv njegovog hapšenja.
Jun je govorio 40 minuta tokom gotovo petočasovnog saslušanja, a takođe je dao i petominutnu završnu izjavu.
Južnokorejski parlament opozvao je Juna 14. decembra zbog uvođenja ratnog stanja 3. decembra.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Posle pet godina "Seviljski berberin" ponovo u Narodnom pozorištu u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.