Washington Post: Rusija nije kriva za oštećenja podmorskih kablova u Baltičkom moru
Oštećenja na podmorskim kablovima u Baltičkom moru, koja su poslednjih meseci uznemirila evropske bezbednosne zvaničnike, verovatno su rezultat pomorske nesreće a ne ruske sabotaže, potvrdilo je za Vašington post nekoliko američkih i evropskih obaveštajnih zvaničnika.
Ovaj zaključak odražava novi konsenzus između američkih i evropskih bezbednosnih službi, naveli su visoki zvaničnici iz tri zemlje uključene u tekuće istrage niza incidenata u kojima su u Baltičkom moru prekinuti kablovi koji predstavljaju kritične energetske i komunikacione linije, navodi Vašington post.
Američki i evropski zvaničnici su rekli, kako navodi list, da do sada prikupljeni dokazi, uključujući presretnutu komunikaciju i druge poverljive obaveštajne podatke, ukazuju na nesreće koje su izazvale neiskusne posade koje su služile na loše održavanim brodovima, kao i da postoji nedostatak dokaza koji ukazuju na rusku krivicu.
Uprkos početnim sumnjama da je Rusija umešana, jedan evropski zvaničnik je rekao da postoje "protivdokazi" koji ukazuju na suprotno, a američki i evropski zvaničnici odbili su da daju detalje i govorili su pod uslovom anonimnosti, navodeći osetljivost tekućih istraga.
Istrage su usredsređene na tri incidenta u proteklih 18 meseci u kojima su brodovi koji su putovali u ili iz ruskih luka, bili osumnjičeni da su prekinuli ključne veze u ogromnoj podvodnoj mreži vodova koji prenose gas, struju i internet saobraćaj do miliona ljudi širom severne Evrope.
Slučajevi su izazvali sumnju da je Rusija oštetila podvodnu infrastrukturu kao deo šire kampanje hibridnih napada širom Evrope i doveli su do pojačanih bezbednosnih mera, uključujući prošlonedeljnu najavu da će NATO pokrenuti nove operacije patrole i nadzora u Baltičkom moru.
Incidenti oštećenja kablova u Baltičkom moru dogodili su se krajem prošle godine, kada je u novembru presečen telekomunikacioni kabl C-Lion1 između Finske i Nemačke, kao i komunikacioni kabl između Švedske i Litvanije, a vlasti tih zemalja posumnjale su da je u incident umešan kineski teretni brod.
Nakon tog incidenta, krajem decembra isključen je dalekovod EstLink 2 između Finske i Estonije, a sa njim i četiri komunikaciona kabla - tri položena između Finske i Estonije, i još jedan koji povezuje Finsku sa Nemačkom.
Finske vlasti su 28. decembra u Finskom zalivu zaplenile tanker za naftu "Eagle S" u Finskom zalivu, zbog sumnje da je posada namerno vukla sidro da bi oštetila podmorske kablove.
Vlasti Finske su tada saopštile da je brod "Eagle S", deo "flote u senci" tankera koji pomažu Moskvi da zaobiđe međunarodne sankcije.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ilon Mask se obratio okupljenima na Trampovom skupu u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.