Nema više nepoznanica: Rusi otvorili karte, jasno šta Putin hoće, ovo će biti uslovi za pregovore sa Trampom!
Nakon što je Donald Tramp nacrtao "mirovni sporazum" između Izraela i Hamasa, pomislio je da će na isti način okončati i rat u Ukrajini. Sve strane se spremaju za to, a Moskva sve više šalje signale šta očekuje i želi od ovih pregovora, za koje još niko ne zna kada bi mogli da počnu i šta će se desiti.
Rusi su otvorili karte. Prema onome što se može pročitati iz ruku samog predsednika Vladimira Putina i njegovih najbližih saradnika, šefa spoljnih poslova Sergeja Lavrova i novog pomoćnika ruskog predsednika i Putinovog glavnog obaveštajca Nikolaja Patruševa, Rusija želi da ubedi Donalda Trampa da, kako naglašavaju, o Ukrajini, dakle, ne o okončanju rata ili primirju, već o sudbini Ukrajine kao takve, direktno pregovaraju samo Rusija i SAD.
Upravo to je glavna briga Vladimira Zelenskog, da on svakako bude za pregovaračkim stolom preko puta Putina kao ravnopravan učesnik, a ne kao, da se podsetimo, Čehoslovačka 1938. ili Poljska i Baltičke države 1939. godine. Međutim, iz svega što dolazi iz Moskve kada je mirovni sporazum u pitanju potpuno je jasno da Putin ne želi da Zelenski bude nasuprot njemu za pregovaračkim stolom, a to je glavna tačka predstojećih pregovora.
"Pregovori o Ukrajini treba da se vode samo između Rusije i SAD, a Ukrajina bi mogla da prestane da postoji 2025"
U nedavnom intervjuu prorežimskom moskovskom listu Komsomolskaja pravda, Patrušev je bio veoma precizan i direktan: "Pregovori o Ukrajini treba da se vode između Rusije i SAD bez učešća drugih zapadnih zemalja. Moskva nema o čemu da razgovara ni sa Londonom ni sa Briselom", rekao je Patrušev, misleći na pregovore, kako kaže, "o Ukrajini", a izbegavajući da kaže "sa Ukrajinom".
U istom razgovoru je rekao i: "Moguće je da će već ove godine (misli se na 2025.) Ukrajina potpuno prestati da postoji".
Na nedavnom sastanku sa ruskim novinarima, Sergej Lavrov je ironično rekao da je, kako je naglasio, Rusija "za sada" još spremna da razgovara o bezbednosnim garancijama zemlje koja se "još uvek zove Ukrajina".
Vladimir Putin je, kako je preneo Blumberg iz svojih izvora bliskih Kremlju, sa poštovanjem upozorio Trampa da je glavni uslov za pregovore da Ukrajina drastično smanji "svoje veze sa NATO" i da ne razmišlja o članstvu i da bude "neutralna zemlja" i to, što je veoma značajno, sa "ograničenom vojskom".
Dakle, jasno je šta Rusija želi: potpunu kontrolu nad Ukrajinom i da više nema nijednu vojsku koja bi predstavljala bilo kakvu snagu.
Osim toga, Patrušev je rekao da neće biti razgovora i pregovora o teritorijama Ukrajine koje je pripojila Rusija. Po njegovom mišljenju, regioni Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporoške oblasti su deo Ruske Federacije "i ne mogu biti predmet spekulacija i trgovine u pregovorima za rešavanje ukrajinskog konflikta".
On smatra da je reč o teritorijama kojima se "ranije upravljalo iz Kijeva, a sada su ušle u sastav Rusije voljom građana u skladu sa međunarodnim pravom, zakonima Rusije i zakonodavstvom tih regiona". Patrušev je naglasio da je za Rusiju važno "međunarodno priznanje tih teritorija, kao i Krima i Sevastopolja".
Lavrov, pak, smatra da je razlog za rat ili kako kaže "specijalne vojne operacije", "antiruska politika američke duboke države" jer je Zapad, kako je rekao, "želeo da likvidira ruski uticaj na prvobitne ruske teritorije", kako on naziva Ukrajinu. I da bude kristalno jasno sa kakvim zahtevima će Rusi izaći na pregovore, Patrušev zaključuje: "Moramo da okončamo diskriminaciju ruskog stanovništva u Moldaviji i baltičkim državama".
Bivši ukrajinski ministar: Rusi ne žele da pregovaraju sa Ukrajinom
Bivši ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavlo Klimkin rekao je u intervjuu za rusku redakciju Bi-Bi-Sija da je očigledno da "Rusi ne žele da pregovaraju sa Ukrajinom".
- Oni samo žele da nam isporuče ono o čemu će se dogovoriti. Putin polazi od toga da je postojanje Ukrajine najveći izazov njegovom režimu. Zbog Ukrajine će žrtvovati sve, uključujući Siriju ili neku vrstu geopolitičkog uticaja. To je ono što će se dogoditi. Putin neće zaustaviti svoje napore da uništi Ukrajinu kao takvu, ali i ukrajinsku naciju, jer smatra da je samo postojanje pojma "Ukrajinac" izazov njegovom "ruskom svetu" - ističe Klimkin.
Prema njegovom mišljenju, Tramp smatra da Putina iritira sama logika NATO i zapadnih bezbednosnih garancija za Ukrajinu. Oni mogu privremeno da se dogovore o ovom pitanju. Putin će, naravno, želeti više, ali mogući su kompromisi.
- Ključna pitanja će biti pitanja našeg suvereniteta. Ne nezavisnosti kao takve, jer je Lukašenko, odnosno Belorusija, formalno nezavisna. Upravo će suverenitet, naša sposobnost da odlučujemo o svojoj budućnosti i budućnosti u sklopu Evrope i Zapada, biti tema najtežih rasprava - napominje Klimkin.
I dok dva glavna aktera pripremaju strategiju za predstojeće pregovore, britanski Telegraf prenosi da su se britanski premijer Kir Starmer i francuski predsednik Emanuel Makron dogovorili da njihove snage budu deo mirovnih međunarodnih trupa koje će doći na liniju razgraničenja. Prema najavama, radilo bi se o 40 do čak 100 hiljada vojnika uglavnom iz tih zemalja i Poljske, Nemačke i Italije. Ali na to, poručuju iz Rusije - nema govora o "mirovnim trupama", posebno iz zemalja NATO-a.
(Telegraf.rs/Jutarnji)
Video: Ukrajina gradi naprednu armiju dronova, ali za sada piloti improvizuju selotejpom i bombama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crni
Svakako če biti šta Ameri kažu ako oče mogu i Rusiju da proglase svojom teritorijim tj kao 51 državu u svom sastavu ...
Podelite komentar
Rile
Ako se priznaju rezultati agresije onda ni jedna drzava na svetu neće biti sigurna.
Podelite komentar
Бојан
Пошто Американци и нато чланице,то је опште познато желе добро и мир народу Русије и Украјине,и само због тога желе постављање мировних трупа на линију разграничења,и постављање ракета дугог домета,као и ракета са нуклеарним бојевим главама,имам један предлог у вези тога.А то је следеће,наиме познато је да Америка има проблем са мигрантима и терористима који долазе преко Мексика,па ето могла би Руска федерација са својим савезницима да распореди 40-100 хиљада војника на Америчко.Мексичку границу и тако помогне Америчким пријатељима.А такође,што се тиче другог дела,тј, ракета,може своје ракете да постави ако не на Кубу,може са обзиром на домет тих ракета,на пример,у Венецуелу да постави.Не видим разлог,ако Руси прихвате Америчке предлоге,да и Амери не прихвате Руске предлоге.Још ако знамо да Американци и нато поштују сваки споразум и испуњавају га до танчина,ето нама коначно и мира у Европи.
Podelite komentar