Jerusalem Post upozorava - "Ne potcenjujte Hamas": Blinken veruje da su nadomestili 18.000 ubijenih pripadnika
Dok se Izrael fokusira na potencijalni dogovor o taocima, važno je razumeti kako će Hamas nastaviti da koristi sukob s jevrejskom državom za svoje ciljeve. Hamas je tokom četrdeset godina opstajao zahvaljujući tome što je bio potcenjivan, piše Jerusalem Post.
Kada je osnovan krajem 1980-ih, cilj Hamasa je bio da ospori vodeću palestinsku grupu Fatah i popuni prazninu koju je identifikovao u palestinskoj politici. Hamas je uspeo krajem 1980-ih i tokom 1990-ih upravo zbog toga što je bio potcenjivan. Takođe je napredovao jer je često uspevao da ubedi neke krugove u Izraelu da je pozitivna alternativa drugim palestinskim grupama. Ponekad je cinično koristio ovu izraelsku sklonost da uravnoteži Fatah i Palestinsku upravu s Hamasom.
Hamas je oduvek bio genocidna teroristička grupa, piše Jerusalem Post. Oduvek je koristio masakre kao sredstvo da spreči mir. Međutim, bez obzira na broj žrtava i nivo zločina, uspevao je da uspava Izrael i region u prihvatanju Hamasa. To postiže na nekoliko načina.
Partnerstva i podrška
Jedan od načina na koji to postiže jeste partnerstvom s državama koje podržavaju Muslimansko bratstvo ili politički islam. Zbog svojih korena u ovoj ideologiji, Hamas je ostvario bliske veze s Turskom i Katarom. Ponekad je Hamas bio viđen pozitivno od strane onih koji ga smatraju alternativom Fatahu u palestinskoj politici, uprkos njegovoj krvavoj prošlosti.
Hamas je tokom godina uspešno obezbedio i iransku podršku. Iako je sunitska grupa blisko povezana s drugim sunitskim islamskim grupama, uspeo je da dobije iransku podršku zbog rata s Izraelom. Tako Hamas koristi podršku s obe strane različitih ideoloških struja u regionu: Iran, koji podržava grupe poput Hezbolaha, i Tursku, koja je podržavala ekstremističke grupe u Siriji.
Održavanje vlasti u Gazi
Još jedan način na koji je Hamas napredovao jeste obezbeđivanje pristanka Izraela za svoje dugotrajno vladanje Gazom. Izrael je napustio Gazu 2005. godine, ali je gledao kako Hamas preuzima kontrolu nad pojasom 2007. godine. Iako je Hamas odmah počeo da ispaljuje rakete na Izrael i kidnapovao vojnika Gilada Šalita 2006. godine, Izrael je odlučio da ga umiri.
Hamas je nakon 2014. godine shvatio da Izrael neće napraviti dogovor za povratak tela dvojice vojnika i dvojice civila koje je oteo. Razumeo je da moće imati koristi od toga što Izrael stalno veruje da je Hamas slab. Svaki put kada bi Hamas i Izrael vodili kratke sukobe, Hamas bi izlazio bez velikih gubitaka, dok bi Izrael tvrdio da je postigao veliku pobedu.
Hamas je igrao na ovu kartu, ohrabrujući Izrael i region da ga potcene. Pravio se da je obeshrabren i poražen, čak i dok je sakupljao ogromne zalihe oružja i gradio stotine kilometara tunela. Njegov glavni cilj nakon 2021. godine bio je da se još više poveže s iranskom osovinom i dobije širu međunarodnu podršku preko prijatelja u Kataru i Turskoj.
Napad 7. oktobra i buduće faze
U tom kontekstu, Hamas je pokrenuo napad 7. oktobra, verujući da može da prođe nekažnjeno. Hamas je shvatio da će veliki broj talaca, uključujući žene i decu, biti ključan za njegov plan. Pretpostavio je da Izrael neće napustiti svoje vojnike, bebe ili starije preživele iz Holokausta.
Nakon napada, Hamas je ponovo primenio svoju taktiku skrivanja u školama i bolnicama, presvlačenja u civilnu odeću i nestajanja među stanovništvom. Znao je da Izrael neće želeti da se trajno vrati u Gazu.
Sada Hamas ulazi u novu fazu u kojoj očekuje da ponovo bude potcenjen. Veruje da će mu takav scenario omogućiti da se obnovi i eventualno preuzme Zapadnu obalu. Njegovi lideri u Dohi već planiraju rekonstrukciju i jačanje Hamasa, dok se novi lideri pripremaju za buduće faze sukoba, zaključuje Jerusalem Post.
Blinken: "Dugo smo ukazivali..."
S druge strane, američki državni sekretar Entoni Blinken kritikovao je strategiju rata Izraela, navodeći da je odbijanje premijera Benjamina Netanjahua da promoviše održivu alternativu vlasti Hamasa u Gazi, poput Palestinske uprave (PA), dovelo do toga da se IDF više puta vraća na mesta u pojasu koja su prethodno očistili od boraca Hamasa, koji su se uspeli vratiti, prenosi Times of Israel.
"Dugo smo ukazivali izraelskoj vladi da Hamas ne može biti poražen samo vojnom kampanjom, da bez jasne alternative, plana za period nakon sukoba i kredibilnog političkog horizonta za Palestince, Hamas ili nešto jednako odvratno i opasno, ponovo će ojačati", rekao je Blinken u govoru o politici administracije Bajdena na Bliskom istoku u Atlantskom savetu.
"To je upravo ono što se dogodilo na severu Gaze od 7. oktobra. Svaki put kada Izrael završi svoje vojne operacije i potisne Hamas, militanti se reorganizuju i ponovo pojavljuju jer nema ničega što bi popunilo prazninu", rekao je on.
Hamas regrutovao onoliko boraca koliko je izgubio
"Zapravo, procenjujemo da je Hamas regrutovao gotovo onoliko novih boraca koliko je izgubio", otkriva Blinken. "To je recept za dugotrajnu pobunu i večiti rat." (Izrael procenjuje da je tokom rata ubio oko 18.000 boraca terorističkih grupa unutar Gaze.)
"Izrael je sproveo svoju vojnu kampanju preko tačke uništenja vojne sposobnosti Hamasa i likvidacije lidera odgovornih za 7. oktobar, uveren da je neprekidan vojni pritisak bio potreban kako bi se Hamas primorao da prihvati prekid vatre i dogovor o taocima pod izraelskim uslovima", rekao je Blinken i dodao da je Hamas "cinično iskoristio patnju Palestinaca kao oružje" i ukazao na izveštaj Wall Street Journal-a koji je navodno otkrio poruku koju je pokojni lider Hamasa Jahja Sinvar poslao posrednicima, u kojoj je smrt palestinskih civila nazvao "neophodnim žrtvama" i tvrdio da što više nevinih Palestinaca bude ubijeno, to će Hamas više profitirati.
(Telegraf.rs)
Video: Srpkinja u izraelskom kibucu gde su ljudi mučeni do smrti: "Preživeli smo pakao"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.