Dva osuđenika na smrt odbijaju Bajdenovu odluku o pomilovanju: Ne umire im se, evo zašto to rade

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Dvojica zatvorenika, među 37 federalnih osuđenika na smrt čije su kazne prošlog meseca preinačene u doživotni zatvor bez mogućnosti uslovne kazne od strane predsednika Džoa Bajdena, zauzela su neobičan stav: odbili su da potpišu dokumentaciju kojom prihvataju njegovu odluku o pomilovanju.

Šenon Agofski i Len Dejvis, obojica zatvorenici u Saveznom zatvoru u Tere Hotu, Indijana, podneli su hitne zahteve federalnom sudu u južnom okrugu ove države 30. decembra, tražeći sudsku zabranu preinačenja njihovih smrtnih kazni u doživotni zatvor bez mogućnosti uslovne slobode, javlja NBC News.

Oni smatraju da bi preinačenje kazni moglo da ih stavi u nepovoljan pravni položaj dok pokušavaju da ulože žalbe na svoje slučajeve, pozivajući se na tvrdnje o nevinosti.

Sudovi pažljivo razmatraju žalbe u slučajevima smrtne kazne kroz proces poznat kao pojačani nadzor, u kojem sudovi ispituju potencijalne greške zbog ozbiljnih posledica kazne. Iako taj proces ne garantuje veće šanse za uspeh, Agofski tvrdi da ne želi da izgubi tu dodatnu šansu.

"Preinačenje njegove kazne sada, dok je predmet još u postupku pred sudom, oduzima mu zaštitu pojačanog nadzora. To predstavlja neprimereno opterećenje i ostavlja ga u osnovno nepravednom položaju, čime bi bili narušeni njegovi tekući apelacioni postupci", navedeno je u Agofskijevom podnesku.

Dejvis je u svom podnesku napisao da je "uvek verovao da smrtna kazna skreće pažnju na ogromne zloupotrebe" koje pripisuje Ministarstvu pravde.

"Zahvaljuje se sudu na brzom razmatranju ovog ustavnog problema u nastajanju. Pravno stanovište u vezi s ovim pitanjem je prilično nejasno", dodao je.

Međutim, osuđenici se suočavaju s velikim izazovom u pokušaju da im se smrtne kazne ponovo uspostave, rekao je Dan Kobil, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Kapital u Kolumbusu, Ohajo.

Presuda Vrhovnog suda SAD iz 1927. godine, na primer, utvrdila je da predsednik ima ovlašćenje da odobrava pomilovanja i ublažavanja kazni, pri čemu "pristanak osuđenika nije potreban".

Postoje slučajevi u kojima su zatvorenici odbili preinačenje kazne jer su radije želeli da budu pogubljeni, rekao je Kobil, ali, kao što "sudovi određuju kazne za opšte dobro, predsednici i guverneri u državama preinačuju kazne za opšte dobro". Robin Mejer, izvršna direktorka neprofitne organizacije Death Penalty Information Center, dodala je da je velika većina osuđenika na federalnu smrtnu kaznu bila zahvalna na Bajdenovoj odluci, "koja je ustavno ovlašćena i apsolutna".

Agofski je osuđen za ubistvo bankarskog direktora Dena Šorta 1989. godine, čije telo je pronađeno u jezeru u Oklahomi. Federalni tužioci tvrde da su Agofski i njegov brat Džozef oteli i ubili Šorta pre nego što su ukrali 71.000 dolara iz njegove banke.

Džozef Agofski nije osuđen za ubistvo, ali je dobio doživotnu kaznu za pljačku, dok je Šenon osuđen na smrt zbog ubistva i pljačke. Džozef Agofski je preminuo u zatvoru 2013. godine.

Dok je bio u zatvoru u Teksasu, Šenon Agofski je osuđen za ubistvo zatvorenika Lutera Planta 2001. godine, a porota je preporučila smrtnu kaznu 2004. godine.

U svom podnesku, Agofski (53) navodi da osporava optužnicu za ubistvo iz 2001. godine i da pokušava da "dokaže svoju nevinost u prvobitnom slučaju zbog kojeg je osuđen".

"Optuženi nikada nije tražio pomilovanje. Optuženi nikada nije podneo zahtev za pomilovanje", navedeno je u podnesku. "Optuženi ne želi pomilovanje i odbija da potpiše dokumente povezane s pomilovanjem."

Njegova supruga, Laura Agofski, koja se udala za njega 2019. godine preko telefonske ceremonije, rekla je da su mu advokati savetovali da zatraži predsedničko pomilovanje, ali je on to odbio jer mu status osuđenika na smrt omogućava pravnu pomoć koja je ključna za žalbe.

Dejvis, bivši policajac iz Nju Orleansa, osuđen je za ubistvo Kim Grovs 1994. godine nakon što je ona podnela prijavu protiv njega zbog zlostavljanja tinejdžera. Tužioci tvrde da je Dejvis unajmio dilera da ubije Grovsovu, što je rezultiralo optužbom za kršenje njenih građanskih prava.

Obojica osuđenika sada traže pravnu pomoć kako bi blokirali Bajdenovu odluku.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je priča iza našeg videa koji je obišao svet

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA