Zašto zbog Ilona Maska besni cela Evropa: Koje su opasnosti njegove "lične spoljne politike"?

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 8 min.
  • 5

Lična spoljna politika Ilona Maska koja promoviše krajnje desničarske stranke izaziva gnev među liderima u Evropi i postavlja im dilemu - Kako da prekore tehnološkog titana, a da ne naljute njegovog novog pokrovitelja Donalda Trampa?

Mask bi lako mogao da bude odbačen kao nestašni antagonista koji jednostavno voli da šokira i prati svoje opsesije objavljujući jedan po jedan post na platformi X. Ali on nije samo neki trol. On je najbogatiji čovek na svetu, poseduje neke od strateških i najuticajnijih preduzeća na svetu i poseduje moćnu mrežu društvenih medija. Mask ističe svoj ogroman uticaj kao populističke snage koja podstiče političke provokatore kao neku vrstu nadnacionalne nedržavne moći jednog čoveka.

Ilon Mask takođe razmatra međunarodni poremećaj koji se verovatno očekuje kada se novoizabrani predsednik Donald Tramp vrati u Belu kuću za dve nedelje i potencijalne sukobe interesa koji su pred nama.

To je zato što pionir Tesle i SpaceX-a neće biti samo moćan slobodni agent – već savetnik užeg kruga nove američke vlade na čelu Odeljenja za vladinu efikasnost. Stoga će biti teško znati gde se završava politika Ilona Maska i počinje zvanična spoljna politika SAD.

Za strance, njegovi napadi na izabrane zvaničnike sa kojima se ne slaže, rizikuju da ispadnu kao pokušaj buduće američke vlade da se umeša u politiku drugih demokratskih država i suverenih nacija kako bi destabilizovala njihove vlade. A potezi Ilona Maska nameću pitanje da li on radi po Trampovom uputstvu, da li ga izabrani predsednik vidi kao korisnu avangardu poremećaja ili bi uskoro mogao da iznervira 47. predsednika dok pokušava da stavi svoj pečat na svet.

"Da li će Ilon Mask sprovoditi Trampovu spoljnopolitičku agendu, delujući kao Trampov lični ambasador svuda? Ili će Mask unapređivati sopstvenu viziju globalnih poslova, koja bi se na neki način mogla poklapati sa Trampom, ali ne na drugi. I kakva će onda biti dinamika moći između njih dvojice?", pita se Lindzi Gorman, generalni direktor i viši saradnik u Nemačkom Maršal fondu.

Trampova spremnost da toleriše Maskove žestoke napade na savezničke lidere takođe je znak da bi naredni meseci mogli biti još tešniji za američke prijatelje od njegovog prvog mandata. Ta stvarnost se odigrala u ponedeljak kada je kanadski premijer Džastin Trudo najavio ostavku. Trudo je odavno izgubio poverenje Kanađana i sopstvene Liberalne partije. Ali Trampove pretnje uvođenjem carine od 25 odsto pogoršale su političku krizu u Otavi i možda su ubrzale odlazak antagoniste kojeg je Tramp žigosao kao "guvernera" 51. američke države.

Očigledni osećaj slobode koji Donald Tramp i Ilon Mask osećaju igrajući politiku u inostranstvu takođe je pokazatelj samopouzdanja u MAGA svetu uoči Trampove inauguracije. Oni demonstriraju uverenje da im njihova snaga omogućava da maltretiraju manje zemlje i da mogu da nagoveštavaju novu i drskiju inkarnaciju "Amerika na prvom mestu", piše CNN.

Ilon Mask Donald Tramp Foto: Tanjug/AP

Evropski lideri redom krenuli da osuđuju Maska

Napadi Ilona Maska, koji su preneti pratiocima na X, kojih ima 211 miliona, prekinuli su strpljenje lidera nekih od najbližih tradicionalnih saveznika Amerike i podstakli već povišene transatlantske tenzije uoči Trampovog drugog mandata.

Britanski premijer Kir Starmer, koji je već nedeljama na meti Ilona Maska, upozorio je da je vlasnik SpaceX-a prešao "crtu" nakon što je rekao da britanski ministar odgovoran za zaštitu dece treba da bude u zatvoru i da je tolerantan prema seksualnom zlostavljanju.

Predsednik Francuske Emanuel Makron optužio je Ilona Maska da podstiče novi "međunarodni reakcionarni pokret" i da se meša u izbore.

Premijer Norveške, Jonar Gar Stur rekao je da je zabrinjavajuće što čovek sa toliko moći direktno umešan u poslove drugih zemalja.

Nemačka vlada je već kritikovala multimilijardera jer je podržao krajnje desničarsku, prorusku partiju AfD na predstojećim izborima. Mask će ugostiti lidera Alternative za Nemačku u intervju koji će ove nedelje biti emitovan na X.

Ogorčenost koju je izazvao Ilon Mask odražava suštinu ideologije Trampovog pokreta MAGA. On ide za političarima establišmenta i nastoji da promoviše krajnje desničarske, autsajderske populiste čiji stavovi i temperamenti odražavaju stavove i temperamente novoizabranog predsednika, piše CNN u analizi. U Evropi, kao i u Sjedinjenim Državama, mnogi birači su postali ogorčeni na vlade za koje veruju da nisu uspele da poboljšaju njihovu ekonomsku situaciju i da zaustave imigraciju.

Za mnoge Amerikance, Mask samo "testira" svoja prava po Prvom amandmanu. Ipak, u Evropi, kontinentu kojem su ekstremni desničari najgora noćna mora, njegovu podršku za radikalni populizam mnogi lideri vide kao uvredljiv i ne kao primer slobode govora, nego kao pokušaj gušenja sloboda i demokratije.

Ako postoji strategija u Maskovom buđenju rulje, to je da su opozicione snage u ovim zemljama daleko više u skladu sa Trampovim instinktom protiv imigracije i slobodne trgovine nego lideri koji su trenutno na funkciji. A Tramp se možda nada da će promovisati političke sagovornike koji bi mu bili naklonjeniji.

U Francuskoj, na primer, krajnje desničarska partija Nacionalni skup (ranije poznata kao Nacionalni front) Marin Le Pen ima najbolje šanse do sada da 2027. pobedi u sistemu predsedničkih izbora u dva kruga koji ju je uvek blokirao sa vlasti. Iako je malo verovatno da će AfD formirati vladu u nemačkom sistemu koja promoviše koalicije, njen uticaj bi mogao da poraste nakon saveznih izbora u februaru.

A Tramp je već postavio crveni tepih u Mar-a-Lagu krajnje desničarskim evropskim liderima, uključujući mađarskog premijera Viktora Orbana i italijansku desno-populističku premijerku Đorđu Meloni, koja je možda najjači nacionalni lider u Evropskoj uniji upravo sada.

Kir Starmer Ilon Mask ozbiljno iznervirao Kira Starmera Foto: Tanjug/AP

Trampizam neprihvatljiv za neke američke saveznike

Nacionalistički DNK Trampove spoljne politike često je reakcija na politiku i ponašanje lidera levog centra na Zapadu. Ovo može pomoći da se objasni kako novoizabrani predsednik muči Trudoa – koji je, kao samozvana feministkinja koja je ponudila toplu dobrodošlicu imigrantima, antiteza MAGA. Trudoa će verovatno kratkoročno naslediti premijer Liberalne partije, ali najverovatniji ishod opštih izbora koji se moraju održati ove godine je nova vlada pod vođom Konzervativne partije Pjerom Poljevreom.

Albertanac deli neke od Trampovih populističkih tendencija, uključujući i imigraciju, i njegovu sklonost da svojim protivnicima dodeljuje podrugljive nadimke. Ali on je takođe osudio Trampovo žigosanje Kanade kao 51. države, a na čelu većinske vlade mogao bi da se ispostavi da je moćniji pregovarač o trgovinskim pitanjima od ozbiljno oslabljenog Trudoa.

Slično tome, ako Ilon Mask pokušava da destabilizuje Kira Starmera, njegovi postupci potiču iz nerazumevanja britanske političke dinamike. Lider Laburističke partije upravo je pobedio u ogromnoj meri i neće morati ponovo da se suočava sa biračkim telom skoro pet godina. A Maska, čak i lidera krajnje desničarske Reformske partije Najdžela Faraža, oca Bregzita i Trampovog prijatelja, Mask sada smatra nedovoljno radikalnim nakon što je rekao da se ne slaže sa podrškom Tomiju Robinsonu, antimuslimanskom desničaru koji je u zatvoru.

Starmer se osećao prinuđenim da progovori nakon što je Ilon Mask iskoristio X da ga optuži da je saučesnik u akcijama doterivanja bandi u istorijskom skandalu zlostavljanja dece koji je vodio dok je bio direktor javnog tužilaštva. U drugim iskrivljanjima istine, Mask je takođe tvrdio da je Džes Filips, ministar za zaštitu vlade, "čisto zlo" i "zlo stvorenje".

Starmer je upozorio da "oni koji šire laži i dezinformacije, što dalje i što je moguće šire – nisu zainteresovani za žrtve, njih zanimaju oni sami".

"Kada otrov krajnje desnice dovede do ozbiljnih pretnji Džesu Filipsu i drugima, onda je u mojoj knjizi linija pređena", rekao je Starmer.

Uprkos Starmerovom oštrom tonu, obračun sa Ilonom Maskom je nepoželjna turbulencija za premijera, koji, kao i svi drugi svetski lideri, pokušava da izgradi odnos sa Trampom kako bi svoju naciju poštedeo najgorih posledica nove američke spoljne politike zasnovane na prisiljavajući američku moć i prijateljima i neprijateljima.

Sve bi Trampu moglo da se obije o glavu

Ali transatlantski bes bi uskoro mogao postati problem i za Trampa. Uprkos njegovim transakcionim instinktima i želji da zastraši druge lidere, Trampu će jednog dana možda trebati pomoć američkih saveznika, a Maskove ludosti im znatno otežavaju da prihvate novog američkog predsednika koji je već duboko nepopularan u mnogim njihovim nacijama.

Ed Dejvi, lider liberalnih demokrata, treće stranke po broju članova u britanskom Donjem domu, u ponedeljak je odrazio tu antipatiju prema Trampu.

"Ljudima je dosta toga što se Ilon Mask meša u demokratiju naše zemlje kada on očigledno ne zna ništa o Britaniji", rekao je Dejvi, ironično, na platformi X.

"Vreme je da pozovemo američkog ambasadora da pitamo zašto neki američki zvaničnik predlaže vladu Ujedinjenog Kraljevstva treba zbaciti", dodao je Dejvi.

Maskovo "peckanje" bi moglo da izazove probleme i u samoj državi. Ona već zadaju glavobolju konvencionalnijim američkim spoljnopolitičkim zvaničnicima, uključujući Marka Rubija, senatora sa Floride kojeg je Tramp izabrao da bude državni sekretar, i republičkom predstavniku Floride Majklu Valcu, Trampovog izabranika za savetnika za nacionalnu bezbednost.

"Mislim da će vrlo brzo postati veoma zbunjujuće. Ne zavidim karijernim diplomatama u Stejt departmentu, koji će sigurno imati pune ruke posla pokušavajući da shvate čiju agendu sprovode“, rekao je Gorman.

Očigledni sukobi između američke politike i Maskovih poslovnih interesa predstavljaju još jednu komplikaciju. On je već učestvovao u razgovorima između Trampa i svetskih lidera poput ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, čije snage koriste Maskov internet sistem Starlink da podrže svoj rat protiv Rusije.

Maskovo veliko komercijalno izlaganje u Kini takođe bi moglo imati veliku težinu na Trampov pristup i moglo bi se sukobiti sa jastrebovim instinktima Valca i Rubija, koji bi trebalo da budu deo kabineta koji je najviše protiv Pekinga u modernoj američkoj istoriji. U Trampovom prvom mandatu, kada je tvitom vodio spoljnu politiku, Amerika je postala sila globalnog poremećaja. Maskova istaknuta uloga u njegovoj drugoj administraciji može učiniti da te četiri godine izgledaju stabilno u poređenju sa onim što dolazi.

(Telegraf.rs)

Video: Polaganje venaca na spomenik junacima Mojkovačke bitke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Resenjezakrizu

    7. januar 2025 | 11:19

    Besnimo i mi obicni narod na sve ove koji besne na Ilona. Samo napred Musk, doveli su nas do toga da nemamo ni za hleb dok oni finansiraju rat u Ukrajini nasim parama.

  • Гојко

    7. januar 2025 | 12:04

    Браво Илија Максимовићу Србине, срећан ти Божић. Само напред

  • Перагеније

    7. januar 2025 | 12:40

    "pokušaj buduće američke vlade da se umeša u politiku drugih demokratskih država" - ТЕШКО да би му ишта успело, дубока држава се дубоко инсталирала у "демократске државе"...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA