Koristili smo uobičajeno pomagalo za našu novorođenu bebu, a onda je umrla u njemu: Roditelji slomljeni

I. N.
I. N.    ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Otac novorođenčeta, koje se ugušilo u marami za dojenje beba, poslao je upozorenje svim roditeljima kako se i njima ne bi dogodila ovakva tragedija.

Mali Džejms Alderman bio je smešten udobrno u marami, u kojoj ga je majka dojila. Mama Eli se spremala da bebu odvede kod njihovog malenog rođaka, na proslavu 2. rođendana. Međutim, mali Džejms, da to Eli nije primetila, skliznuo je unutar marame u nezgodan položaj, dok je ona šetala po kući i počeo je da se guši. Beba je izgubila svest, a Eli i njen suprug su u panici pokušavali da ga reanimiraju sve do dolaska lekara hitne pomoći.

Nažalost, mali Džejms je umro tri dana kasnije, 11. oktobra 2023. godine. Sada njegovi roditelji pokušavaju da upozore svet da ove marame nisu toliko bezbedne kao što se mislilo.

Džejmsov otac Džordž Alderman prvi put govori za medije nakon tragične smrti sina, koji je preminuo kada je imao svega 7 nedelja. Džordž kaže da je porodica razorena tragedijom i da su on i njegova supruga proživeli "najgori košmar svakog roditelja".

"Te marame deluju tako bezazleno i prodaju se kao nešto izuzetno korisno za zaposlene roditelje. Poslednja stvar na koju pomislite je da će vaše dete umreti u njima...", kaže emotivna 38-godišnjakinja iz Sarija za DailyMail.

Ističe kako se te marame reklamiraju kao "marame koje spasavaju život", a ustvari mogu da urade upravo suprotno.

Na dan tragedije, Džordž je nosio stvari u automobil i spremao je svog starijeg sina Artura, dok je Ela čuvala Džejmsa. Trebalo je da idu na rođendan kod Džordžove sestričine.

"Sve je bilo super, a onda nam se dogodilo nešto najgore što može da se dogodi", započinje priču očajni tata Džordž.

Prisećajući se tragedije, Džordž priča kako je čuo Džimija kako sisa i kako je sve bilo u redu.

"Bio sam napolju svega nekoliko minuta, da spremim kolica. Tada sam krenuo ka vratima od kuće i čuo sam Eli uznemirenu. Držala je Džejmsa delimično van marame i on je bio na leđima, beo kao krpa, nije disao", prisetio se otac.

Uspaničeni, pozvali su službu Hitne pomoći, dok su istovremeno bebi davali veštačko disanje, pokušavajući da ga ožive. U roku od nekoliko minut, njihov stan u Londonu je bio pun lekara koji su pokušavali da spasu njihovo novorođenče.

Dete su uspeli da reanimiraju u ambulantnim kolima, na putu ka bolnici. Odmah je smešten na odeljenje intenzivne nege.

"Pitaš se zašto se ovo nama dogodilo, zašto se ovo dogodilo našoj bebici. Ovo je najgori košmar svakog roditelja i mi ga živimo. O tome mislim svakog dana i misliću o tome dok sam živ", rekao je Džordž.

Kako njihovom sinu nije bilo bolje, a slušajući savete lekara, Ela i Džordž su morali da donesu najgoru odluku u životu - da se slože sa tim da malog Džejmsa isključe sa aparata koji su ga održavali u životu.

"Došli smo do te tačke gde smo shvatili da više ništa ne može da se uradi. Sedeli smo i nadali se čudu, ali nije bilo toga. Nije bilo fer prema našem sinu da leži tako dok sve te cevčice vire iz njega", rekao je Džordž.

Ove nedelje je mrtvozornik izdao upozorenje zdravstvenim službama Engleske, u kojem se navodi da su bebe ugrožene usled sve popularnijeg trenda da mame stavljaju bebe u marame za dojenje.

Lidija Braun, mrtvozornik iz Zapadnog Londona, rekla je da ne postoji dovoljno informacija za roditelje o tome kako se bebe bezbedno postavljaju u pomagala za nošenje, pogotovo u trenucima dojenja.

Njeni izveštaji su poslati određenim proizvođačima marama, a Braunova je pozvala na uvođenje standarda kada je reč o promovisanju bezbedne upotrebe ovih marama i upozorenja o rizicima koje postoje, jer očigledno postoji opasnost da se bebe uguše u njima.

Njen predlog podržavaju i roditelji tragično stradalog Džejmsa, koji se od njegove smrti bore da podignu svest o skrivenim opasnostima tih marama.

"Ne bih stavljao bebu staru četiri meseca i naravno mlađu decu u te marame. Nije vredno rizika, ma koliko on bio minimalan", rekao je Džordž.

On je rekao da su proizvođači marama dali ograničene savete o tome kako da bebe budu bezbedne unutar marame i dodaje da zdravstveni sektor ne pomaže mnogo novopečenim roditeljima.

"Ukoliko na nekom sajtu čitate o tim marama i pogledate onaj odeljak 'često postavljana pitanja', videćete da piše: 'Mogu li da dojim dete u njoj', a u odgovoru stoji samo 'da možete', i to je to", upozrava Džordž.

On kaže da je roditeljima samima ostavljeno da "prokljuve šta i kako".

Apelujući na industriju da uvedu set standarda o bezbednosti, koje će roditelji beba lako pronaći, Džordž ističe da je "ludilo što to već nije odrađeno, jer je to trebalo da bude završeno 'koliko juče'".

Marame za bebe postale su veoma popularne širom sveta, gde je dete vezano za pojas ili umotano u remen tako da ga roditelj može nositi, a da ruke budu slobodne. Pristalice ove tehnike, koja se praktikuje širom sveta milenijumima, kažu da je praktična i pomaže bebama da se povežu sa roditeljima kroz bliski kontakt.

Međutim, kritičari upozoravaju da postoji rizik od gušenja, jer bebe ne mogu same da podignu svoju glavicu, ukoliko je ona nepravilno postavljena. Rizik je veći što je beba mlađa, a pogotovo kod prevremeno rođenih beba, odnosno beba koje su imale malu kilažu na rođenju.

Istragom je ustanovljeno da je mali Džejms preminuo 11. oktobra 2023. godine, nakon što je slučajno ugušen. Džejms je imao svega šest nedelja kada je 8. oktobra počeo da se davi unutar marame. Dete je imalo blagu prehladu u to vreme.

Majka ga je dojila u marami koja je bila malo opuštenije zamotana i, iako je mogla da mu vidi lice kada bi pogledala na dole, on je bio položen previše nisko, da bi ova poza bila smatrana bezbednom za bebu.

"Beba je preminula jer mu je vazdušni put bio blokiran i nije držan u bezbednom položaju unutar marame", rekao je mrtvozornik.

"Postoji nedovoljno dostupnih informacija, iz bilo kog izvora, gde roditelji mogu da se informišu o tome kako bezbedno da postave bebe u tim maramama, a pogotovo kada je reč o dojenju", navodi se.

(Telegraf.rs)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA