Kina sprovodi najveći razvoj oružanih snaga još od nacističke Nemačke: Alarmantan izveštaj Pentagona

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Kina sprovodi najveću vojnu izgradnju koja nije viđena još od nacističke Nemačke 1930-ih godina prošlog veka, upozorava jedan stručnjak, nakon što je novi izveštaj Ministarstva odbrane SAD detaljno opisao operacije Pekinga, uključujući i jačanje oružanih snaga i psihološkog ratovanja.

U članku za portal "The Federalist", Čak Devor, šef nacionalnih inicijativa u "Texas Public Policy Foundation", pozvao se na godišnji izveštaj Pentagona koji je prosleđen Kongresui upozorio da su Sjedinjene Američke Države potrošile 5,4 triliona dolara na rat protiv terorizma i neuspešnu izgradnju nacija, dok je kineska pretnja rasla.

On je pozvao Kongres da sarađuje sa dolazećom administracijom Donalda Trampa kako bi preraspodelili resurse unutar Pentagona i izvršili jačanje mornarice, nuklearnog odvraćanja, protivraketne odbrane i logistike, preneo je "Fox News".

"Kina sprovodi vojnu izgradnju bez presedana, kakvu svet iskreno nije video još od Adolfa Hitlera 1930-ih godina“, rekao je Devor, penzionisani potpukovnik američke vojske, za emisiju "Fox&Friends Weekend".

"Velika razlika je u tome što se Adolf Hitler uglavnom fokusirao na kopnene snage, što je iskreno prilično lako brzo izgraditi. Mornaricu je mnogo teže razviti. Mi smo daleko zaostali. I ne samo da moramo da ih sustignemo, već moramo i da modernizujemo naše nuklearno oružje i uložimo mnogo napora u protivraketnu odbranu", dodao je on.

Devor je dodatno razjasnio nalaze Ministarstva odbrane iz izveštaja koji sumira "vojni i bezbednosni razvoj vezan za Narodnu Republiku Kinu" u 2024. godini.

"Oni masovno grade svoj nuklearni arsenal. Očekujemo da će se proširiti na najmanje 1.000 bojevih glava do 2030. godine, što je samo pet godina od sada. Verovatno će biti i veći", rekao je Devor i nastavio:

"Kineska mornarica, ne po tonaži, već po broju brodova, sada je veća od američke mornarice. Kina ima kapacitet brodogradnje otprilike 250 puta veći od američkog".

Izveštaj navodi kako je Kina pojačala arsenal Raketnih jedinica Narodnooslobodilačke vojske (PLARF) uključujući 50 novih interkontinentalnih balističkih projektila (ICBM) koji mogu da pogode kontinentalne deove SAD, povećavši svoj ukupni broj na 400.

Prema izveštaju Pentagona, Kina je dodala 300 balističkih projektila srednjeg dometa i 100 krstarećih raketa dugog dometa. Njihov arsenal sada uključuje više od 600 operativnih nuklearnih bojevih glava, a očekuje se da će do 2030. dostići više od 1.000.

Ministarstvo odbrane navodi da Narodna Republika Kina ima vodeći svetski arsenal hipersoničnih raketa, uključujući DF-27, za koje Devor ističe da "mogu izbeći američku protivraketnu odbranu i ciljati Guam, Havaje i Aljasku".

Kina već ima najveću mornaricu na svetu, ali se očekuje da će broj brodova i podmornica porasti sa trenutnih 370 na 435 do 2030. godine.

Izveštaj od 182 stranice takođe opisuje kako Narodnooslobodilačka vojska (PLA), vojno krilo Komunističke partije Kine, nastoji da "proširi domet svojih operacija uticaja širom sveta i stekne dominaciju u informacijama na bojnom polju", istražujući i razvijajući ono što smatra "sledećom evolucijom psihološkog ratovanja", poznatom kao operacije u domenu kognitivnog rata.

Pentagon procenjuje da ove operacije "kombinuju prethodne kineske koncepte, poput vođenja javnog mnjenja i psihološkog ratovanja, sa modernim internet tehnologijama i komunikacionim platformama, s ciljem postizanja strateških ciljeva nacionalne bezbednosti uticajem na kogniciju mete kako bi se promenilo ponašanje i donošenje odluka".

Ove operacije uključuju novu tehnologiju poput veštačke inteligencije, velikih podataka, neuronauka i nauke o mozgu, navodi se u izveštaju.

"Cilj CDO je postizanje onoga što PLA naziva ‘dominacija uma’, što PLA definiše kao korišćenje informacija za uticanje na javno mnjenje kako bi se izazvale promene u društvenom sistemu nacije, verovatno u korist Kine i smanjenje civilnog i vojnog otpora delovanju PLA".

"PLA verovatno namerava da koristi ove operacije kao asimetričnu sposobnost za odvraćanje SAD ili trećih strana od ulaska u potencijalni sukob, ili kao ofanzivnu sposobnost za oblikovanje percepcija ili polarizaciju društva".

Izveštaj navodi da Kina nastoji da izvrši psihološki pritisak i izazove strah kod protivnika, ocenjujući da je korišćenjeovih operacija za savladavanje neprijatelja bez borbe "najviši nivo ratovanja".

(Telegraf.rs)

Video: Blizak susret kineskog i američkog broda u Tajvanskom moreuzu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Chriss23

    31. decembar 2024 | 11:34

    Moraju se spremiti nekako protiv "zapadne horde". Hvala bogu pa vi niste nikome nikada bili pretnja, a zivite od ratova. A zasto vas uopste brine Peking? Mene ne brine Peking. Mene vi brinete jer vas opet nesto brine sto je hiljadama kilometara udaljeno od vas.

  • nikolas

    31. decembar 2024 | 10:58

    KINA JE SVESNA DA JE ONA SLEDECA KOJU CE NAPASTI NATO FASISTI !!!

  • Bg

    1. januar 2025 | 10:27

    Samo se vi naoruzavajte Braco Kinezi kod Amera se nikada nezna gde ce sledeci Rat napraviti..fasisti

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA