"Da nije bilo njega, avion bi se zaustavio u polju, svi bi preživeli": Zašto je zid bio na kraju piste?
Avionski eksperti smatraju da bi se službenici aerodroma u Južnoj Koreji trebali suočiti s ozbiljnim pitanjima u vezi s betonskim zidom u koji je avion udario, pri čemu je poginulo 179 ljudi.
Vodeći ekspert za vazdušnu sigurnost Dejvid Lirmaunt rekao je za Sky News da je sudar sa zidom na kraju piste bio "ključan trenutak" katastrofe.
"Ne samo da nema opravdanja, mislim da je to na granici kriminala", naveo je.
Svedoci su izvestili da su videli veliki broj ptica oko piste neposredno pre nesreće, a kontrolni toranj upozorio je pilota na mogućnost sudara s pticama. Minut kasnije avin je poslao signal za pomoć. Kada je avion sleteo iz drugog pokušaja u 9:03, njegov stajni trap nije bio aktiviran.
Lirmaunt veruje da su ljudi u avionu imali dobre izglede za preživljavanje nakon što je pilot spustio avion na tlo uprkos velikoj brzini.
"Pilot ga je lepo spustio s obzirom na okolnosti. Avion se kretao vrlo brzo, ali je klizao po tlu", napomenuo je.
Kad je stigao do kraja piste i udario u zid, avion je gotovo trenutno uništen.
"Ta vrsta strukture ne bi trebalo da bude tamo. To je grozno. To je neverovatno grozno", poručio je Lirmaunt.
Međunarodna vazdušna luka Muan otvorena je 2007. i postala je saobraćajno regionalno središte na jugu zemlje. Njome upravlja državna Korea Airports Corporation. Satelitske karte pokazuju da je betonska konstrukcija mnogo godina stajala na južnom kraju piste blizu perimetralne ograde. Sadrži instrumentalni sistem za sletanje koji pomaže pilotima da slete noću ili kad je vidljivost loša.
Zamenik ministra odbacuje optužbe
U većini vazdušnih luka ti su sistemi postavljeni na sklopive strukture.
"Imati tvrdi objekt na udaljenosti od oko 200 m ili manje od kraja piste, nikad pre nisam video nešto slično", dodao je Lirmaunt. U slučaju da avion nije udario u zid, Lirmaunt veruje da bi probio ogradu, prošao ulicu i verovatno se zaustavio na susednom polju.
"Bilo je dovoljno prostora da avion uspori, zaustavi se. I mislim da bi svi bili živi... piloti bi možda pretrpeli neku štetu prolazeći kroz zaštitnu ogradu ili nešto slično. Ali čak mislim da bi mogli preživeti", istakao je.
Zamenik državnog ministra saobraćaja Jo Jong-van naveo je da dužina piste od 2.800 metara nije doprinela nesreći i tvrdio je kako je zid izgrađen prema industrijskim standardima.
(Telegraf.rs)
Video: U pucnjavi u ugostiteljskom objektu na Cetinju danas ubijeno više osoba
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.