Brod iz tajne ruske flote u senci presekao još jedan kabl u Baltičkom moru? Finska istražuje najnoviji slučaj
Finske vlasti veruju da bi teretni brod koji pripada ruskoj "floti u senci" mogao stajati iza najnovije štete na podvodnom kablu za napajanje koji povezuje Finsku i Estoniju u Baltičkom moru.
Finski organi za sprovođenje zakona istražuju da li je ruski brod umešan u oštećenje podmorskog kabla za napajanje koji povezuje Finsku i Estoniju nakon iznenadnog prekida rada u sredu, saopštila je policija u četvrtak. Prema finskim vlastima, sumnja se da je oštećenje kabla EstLink 2 prouzrokovalo plovilo Eagle S, koje plovi pod zastavom Kukovih ostrva, prenose domaći mediji.
Finska istražuje incident kao teški vandalizam. Ispitana je posada broda, a uviđaj je obavljen tokom noći, piše Euronews.
Nacionalni istražni biro nije naveo da li je šteta, za koju se veruje da je nastala zbog brodskog sidra, mogla nastati slučajno.
Eagle S je ranije plovio pod turskom i indijskom zastavom, ali vlasti veruju da pripada ruskoj "floti u senci" teretnih brodova — plovila koje Rusija koristi da bi zaobišla ograničenja cena nafte i sankcije. U trenutku oštećenja kabla, brod je prevozio oko 35.000 tona bezolovnog benzina, navodi finska štampa.
Trenutno je ruskim brodovima zabranjeno korišćenje luka EU, dok evropske kompanije ne mogu da im ponude osiguranje ili druge usluge.
Šta se dogodilo na Božić?
Kabl za napajanje koji povezuje Finsku i Estoniju ispod Baltičkog mora doživeo je prekid u sredu popodne, poslednji u nizu incidenata koji su uključivali oštećenje telekomunikacionih kablova i energetskih cevovoda u Baltičkom moru.
U postu na društvenoj mreži Iks, bivšem Tviteru, finski premijer Peteri Orpo rekao je da je "EstLink 2 veza za prenos električne energije između Finske i Estonije prekinuta danas popodne".
Finski nacionalni operater mreže za prenos električne energije, Fingrid, naveo je u saopštenju da se prekid na kablu EstLink 2 dogodio u 12:26 časova popodne po lokalnom vremenu (11:26 po srednjeevropskom vremenu). Oni su uveravali javnost da incident neće dovesti do nestanka struje u Finskoj, navodeći da Helsinki ima adekvatne zalihe struje.
Estonski mrežni operater Elering rekao je da na estonskoj strani ima dovoljno slobodnog kapaciteta da zadovolji potrebe za električnom energijom. Šef operacija u Fingridu, Arto Pahkin, rekao je tada finskoj televiziji Ile da se „mogućnost sabotaže ne može isključiti“.
Baltičko more je bilo svedok više infrastrukturnih incidenata od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Vlasti su bile na ivici u pogledu podmorske infrastrukture u baltičkom regionu. U novembru su prekinuta dva kabla za prenos podataka, jedan između Finske i Nemačke, a drugi između Litvanije i Švedske. Pre toga, finsko-estonski podmorski gasovod je oštećen u oktobru pošto je kineski teretni brod navodno bacio sidro.
Gasovod Severni tok, koji je nekada dopremao prirodni gas iz Rusije u Nemačku, oštećen je podvodnim eksplozijama u septembru 2022. Vlasti su tada posumnjale da je taj potez takođe sabotaža, idući dalje i pokrenuvši krivične istrage.
(Telegraf.rs)
Video: Drama u Kazahstanu: Srušio se putnički avion
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gaga
Finska i Estonija ,pa kad cackaju mecku onda ima ona pokaze zube.Tako im i treba .
Podelite komentar
Гаргамел
Исти моменат знају ко је пресекао кабл али ни дан данас не знају ко је пресекао гасовод?
Podelite komentar