Ukrajina prvi put od početka rata izvršila napad samo pomoću robota na ruske položaje, ratovi budućnosti
Ukrajinske snage su prvi put od početka rata pre nepune tri godine izvršile napad na ruske trupe koristeći isključivo robote, potiskujući ih uprkos značajnoj brojčanoj inferiornosti.
Snage iz Kijeva koristile su desetine daljinski kontrolisanih vozila opremljenih mitraljezima, kao i bespilotne kamikaze-dronove u napadu u blizini ukrajinskog grada Liptija, nedaleko od Harkova, saopštila je ukrajinska vojska.
Napad je takođe uključivao dronove za vazdušni nadzor i postavljanje mina kao podrška operaciji, preneo je bitanski Telegraf.
"Radi se o nekoliko desetina jedinica robotske i bespilotne opreme koje su istovremeno korišćene na malom delu fronta", rekao je Volodimir Dehtijarov, predstavnik ukrajinske brigade "Hartia".
Dok Kijev nastoji da prevaziđe ozbiljan nedostatak ljudstva, njegove oružane snage sve češće se oslanjaju na eksperimentalne naoružane robote kako bi preokrenule tok rata. Na nekim delovima fronta, Rusija ima prednost u ljudstvu od tri prema jedan.
Poznato je da je Ukrajina koristila vozila sa robotskim mitraljezima, postavljačima mina i elektronskim borbenim sistemima koji smanjuju učešće ljudi na bojnom polju. Međutim, napad 13. brigade Nacionalne garde predstavlja prvi primer kombinovanog manevra isključivo uz pomoć robota.
Brigada je odgovorna za odbranu oko deset kilometara dugog dela fronta u blizini Hljobokog, ruskog grada u oblasti Harkova, udaljenog oko deset kilometara južno od granice.
Rusija je angažovala četiri puka koji pokušavaju da napreduju u tom području, što znači da Ukrajina odgovara na 6.000 vojnika sa samo 2.000 ljudi. Dehtijarov je izjavio da je napad bio uspešan, iako "Telegraf" nije mogao nezavisno da potvrdi te tvrdnje.
Snimci koje je objavila brigada prikazuju pilote koji upravljaju bespilotnim kopnenim vozilima (UGV) i bespilotnim letelicama (UAV) iz komandnog centra.
Na više ekrana prikazuju se uživo snimci sa bojnog polja, koje omogućavaju kamere postavljene na dronovima i robotskim vozilima, pružajući komandnom centru različite perspektive sukoba iz sigurnosti skrivenog bunkera. Piloti koriste kontrolere, slične onima za konzole za igranje, kako bi upravljali dronovima i vozilima, koristeći ih za napad na ruske položaje.
Robotska vozila, koja obično izgledaju kao mini-tenkovi sa mitraljezima, direktno napadaju položaje, dok kamikaze-dronovi natovareni eksplozivom napadau ruske vojnike iz vazduha.
Ostali dronovi za podršku, sa prikazom iz prve perspektive, lebde iznad bojnog polja prenoseći video uživo u komandni centar kako bi pružili pogled iz ptičje perspektive, ili postavljaju mine duž ruskih pravaca povlačenja kako bi dodatno naneli štetu neprijatelju.
"Ukrajinski zvaničnici više puta su isticali napore Ukrajine da koristi tehnološke inovacije i asimetrične udarne sposobnosti kako bi nadoknadila ograničenja u ljudstvu, naspram ruske spremnosti da prihvati neodržive gubitke za marginalne teritorijalne dobitke", navodi se u izveštaju Isntituta za pročavanje rata (ISW).
Mik Rajan, bivši general-major australijske vojske, rekao je:
"Bitka kod Liptija je važan korak u transformaciji karaktera rata iz isključivo ljudskog poduhvata u nešto sasvim drugačije u 21. veku. Ali nijedna funkcija na bojištu predviđena za nekorišćene sisteme neće biti efikasna bez transformacije vojnih institucija koje žele da ih koriste. Ovo uključuje vojske, ali i civilne birokratije koje ih podržavaju".
Sličan, ali manji primer ratovanja robotima nedavno je prijavljen iz Kurska, ruskog regiona delimično pod ukrajinskom kontrolom. Ukrajinske snage koristile su "Furiju", četvorotočkaša opremljenog mitraljezom za čišćenje rovova. Snimci napada pokazuju kako dron prolazi kroz minsko polje pre nego što ispali rafale na ruski položaj.
Ukrajina je prva vojska koja je formirala posebnu dron jedinicu - Snage za nekorišćene sisteme. Volodimir Zelenski, predsednik Ukrajine, prošle godine je izjavio da će ratom pogođena zemlja proizvesti više od milion dronova 2024. godine kako bi upotpunila novu jedinicu.
Međutim, najnovije procene sugerišu da je taj cilj daleko premašen, a Ukrajina je sposobna da proizvodi oko četiri miliona dronova godišnje.
Neki od najnovijih modela opremljeni su optičkim kablovima koji sprečavaju ruske ometače elektronskog ratovanja da prekinu vezu između dronova i njihovih operatera.
(Telegraf.rs)
Video: Ovako izgledaju aktuelne borbe u Ukrajini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.