EU država uvodi obaveznu obuku rukovanja oružjem u osnovne škole: Strahuju od Putina, imaju razrađen plan

M. M.
M. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 6

Poljska je uvela obaveznu edukaciju o bezbednosti za decu u školama, koja uključuje obuku rukovanja oružjem, kao i pružanja prve pomoći.

Većina zemalja želi da njihova deca budu što dalje od oružja, međutim, čini se da je situacija u Poljskoj malo drugačija..

Zbog blizine fronta u Ukrajini, ali i sve većim strahom od pretnji Moskve, poljska vlada je uvela obaveznu obuku iz vatrenog oružja za decu u osnovnim i srednjim školama.

Deca od 14 godina sada učestvuju na treninzima sa oružjem, koji su osmišljeni tako da ih uče kako da precizno gađaju, ali i kako da se nose sa "pretnjama koje nosi rat, kao i sa osnovama taktičkog spasavanja".

Nastavni plan i program uključuje lekcije o tome kako sastaviti i rastaviti oružje i kako poboljšati preciznost gađanja u metu. Da bi se učenici zaštitili, nastava, koja se odvija u fiskulturnim salama škola, koristi laserske puške umesto klasične municije.

Pod nazivom "Obrazovanje bezbednosti", predmet je obavezan u osmom razredu osnovne škole i prvom razredu srednje škole, koji pohađaju deca uzrasta između 14 i 16 godina.

Što se tiče obuke za gađanje, u osnovnim školama, zahtevi uključuju teorijsku pripremu o bezbednom rukovanju oružjem, objasnilo je poljsko ministarstvo obrazovanja u mejlu koji su poslali Euro news-u.

"U srednjim školama će se izvoditi osnovna obuka gađanja sa praktičnom komponentom korišćenjem bezbednih alata za vežbe gađanja, kao što su vatreno oružje, pneumatsko oružje, replike vatrenog oružja (ASG) ili virtuelna/laserska strelišta", dodaju iz ministarstva.

Obuka je obavezna

Poljska ima oko 18.000 škola, a ova obuka biće sprovedena u svakoj od njih. Sada će obuka biti obavezna ove školske godine, a škole koje se nalaze u okruzima sa pristupom vatrenom oružju, pneumatskom oružju, ASG-ovima i laserskim strelištima implementirale su je još 2022. godine.

"Novi sadržaj nastavnog plana i programa za predmet obuhvata sledeće teme iz oblasti odbrambenog obrazovanja: odgovor na pretnju ratom (tj. opstanak, uključujući mesta zaklona); principe prve pomoći u slučaju pretnji koje uključuju konvencionalno oružje", saopštile su poljske vlasti.

Dodatno, „za osnovne škole, zahtevi uključuju poznavanje lokalnog područja, sajber bezbednost u vojnoj dimenziji, pripremu za obuku u gađanju; a za srednje škole deca moraju da znaju kako da odgovore na pretnju ratom, sajber bezbednost u vojnoj dimenziji i da učestvuju u obuci gađanja.”

Izmene, pripremljene u saradnji sa Ministarstvom odbrane uvedene su zbog "sve veće pretnje državnoj bezbednosti od rata u Ukrajini koji je počeo 2022. godine.

Inicijativa, motivisana sve većim strahom od ruske agresije, nije previše iznenadila ljde, budući da je dozvola nošenja oružja široko rasprostranjena u ovoj zemlji.

Država dozvoljava građanima da poseduju moderno vatreno oružje prema strogim propisima: kandidati moraju da imaju najmanje 21 godinu, moraju da prođu psihološku procenu i pokažu da postoji legitimna potreba za oružjem, kao što je lov, sportsko pucanje ili samoodbrana.

Oni takođe moraju da prođu proveru prošlosti, koja uključuje pregled krivičnih dosijea i psiho-fizički tst zdravstvenih kartona. Pored toga, od vlasnika oružja se traži da završi kurs za rukovanje vatrenim oružjem.

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Faradej

    24. decembar 2024 | 07:37

    Ala ih Ameri i Englezi tutkaju da udju u sukob...

  • Darija

    24. decembar 2024 | 08:20

    ....i baš će pištoljima da se odbrane od ruske agresije. Bolje da uče decu kako da prežive bez vode, struje i interneta. Verujem da 80% današnje dece ne zna vatru da zapali.

  • Ex đak

    24. decembar 2024 | 07:36

    Kod nas je to nekada bio obavezan predmet u školama i zvao se Predvojnička obuka

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA