Sve veća pretnja po nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država: Problem je veštačka inteligencija

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Novi izveštaj upozorava na rastuću pretnju nacionalnoj bezbednosti SAD, a zbog razvoja veštačke inteligencije u Kini.

U izveštaju se navodi da je pretnja značajna i zabrinjavajuća, preneo je "Foks njuz". U njemu se navodi da bi pretnja koju predstavlja kineska tehnologija veštačke inteligencije i njen pristup otvorenom kodu, mogao da ugrozi nacionalnu i ekonomsku bezbednost Sjedinjenih Američkih Država.

"Kina brzo razvija svoj ekosistem otvorenog koda kao alternativu američkoj tehnologiji i koristi ga kao Trojanskog konja za implantaciju vrednosti Komunističke partije Kine u globalnu infrastrukturu", stoji u izveštu "American Edge Project".

"Njihov napredak je i značajan i zabrinjavajući. Alati za veštačku inteligenciju razvijeni u Kini već nadmašuju zapadne modele na ključnim testovima, dok funkcionišu uz drastično niže troškove, što ubrzava njihovo globalno usvajanje. Kroz inicijativu Pojas i put (BRI), koja obuhvata više od 155 zemalja na četiri kontinenta, i Digitalni put svile (DSR), Kina izvozi svoju tehnologiju širom sveta, podstičući povećanu globalnu zavisnost, potkopavajući demokratske norme i ugrožavajući američko vođstvo i globalnu bezbednost".

Izveštaj opisuje kako kineski AI modeli cenzurišu istorijske događaje koji bi Kinu mogli predstaviti u lošem svetlu, negiraju ili umanjuju kršenja ljudskih prava i filtriraju kritike kineskih političkih lidera.

"Kina sprovodi ambiciozan plan vredan 1,4 triliona dolara da do 2030. dominira globalnom tehnologijom, pri čemu su sistemi otvorenog koda temelj njene AI strategije. Dok se mnoge zapadne kompanije fokusiraju na plaćene, vlasničke AI modele, Kina agresivno promoviše besplatne i niskobudžetne alternative kako bi ubrzala njihovo globalno usvajanje", navodi se u izveštaju i dodaje:

"Čineći veliki deo svoje AI tehnologije slobodno dostupnim, Peking nastoji da osigura da njegovi sistemi i standardi budu ugrađeni u osnovne svetske finansijske, proizvodne i komunikacione sisteme. Kroz koordinisano delovanje vlade i industrije, Kina radi na preoblikovanju globalnog tehnološkog pejzaža dok implementira vrednosti i mehanizme kontrole Komunističćke partije Kine u ključne sisteme širom sveta".

U izveštaju se objašnjava da se Kina "utrkuje" u implementaciji veštačke inteligencije dok se Sjedinjene Države suočavaju s preprekama zbog prioritizacije regulacije AI tehnologije.

"Dok američke i evropske vlade fokusiraju svoje napore na regulisanje veštačke inteligencije, Kina agresivno plasira svoje AI sisteme na globalna tržišta", navodi se u izveštaju, dodajući da ovaj pristup podseća na kinesku strategiju s 5G tehnologijom, gde je "Huawei" stekao dominantan udeo na tržištu agresivnim cenama i brzom implementacijom pre nego što su zapadne zemlje mogle da odgovore.

Sada, u AI sektoru, samo jedna kineska firma, "Alibaba Cloud", objavila je više od 100 modela otvorenog koda na 29 različitih jezika, preplavljujući globalna tržišta dok zapadne kompanije moraju da se snalaze u sve složenijim regulatornim zahtevima".

Izveštaj iznosi razlike između kineskih i američkih AI modela i daje preporuke za politiku s ciljem "očuvanja američkog vođstva u oblasti veštačke inteligencije", što uključuje iskorišćavanje „istorijske prilike za osiguranje trajnog američkog vođstva u AI tehnologiji" i izbegavanje "jednostranih ograničenja na izvoz i pristup američkim AI sistemima".

"Ako Amerika izgubi globalnu trku za dominaciju i u otvorenim i u zatvorenim AI tehnologijama, autoritarni kineski sistemi će oblikovati budućnost, a političari u Vašingtonu to ne smeju da dozvole", rekao je Dag Keli, izvršni direktor "American Edge Project".

Izveštaj zaključuje da su "implikacije kineskog vođstva u globalnom razvoju AI tehnologije duboke".

"Svet nekontrolisanih AI ekosistema koje gradi Peking bio bi veliki udarac za SAD i čovečanstvo uopšte", navodi Centar za novu američku bezbednost u izveštaju i dodaje:

"Ako kineska veštačka inteligencija postane globalna, isto će se dogoditi i s njenim otvorenim nepoštovanjem međunarodnih sporazuma o tehnologiji".

(Telegraf.rs)

Video: "To pitajte Kinu": Tramp pobesneo na novinarku zbog pitanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA