"Princ tame" se vraća na veliku scenu: Pristalice oduševljene, ali ima i dosta onih koji nisu srećni zbog toga
Ser Kir Starmer sprema se da imenuje Pitera Mendelsona za ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva u Sjedinjenim Američkim Državama, što će biti njegova najkontroverznija visoka politička imenovanja do sada.
Lord Mendelson (71), poznat kao "Princ tame" iz vremena kada je bio medijski strateg Nove laburističke partije, biće premijerova veza sa Donaldom Trampom, piše Sky News.
Nekadašnji ministar u kabinetu i komesar u Briselu poznat je kao vešt politički pregovarač, pa njegovo imenovanje pristalice vide kao majstorski potez.
Međutim, Mendelson je bio jedna od najkontroverznijih ličnosti britanske politike tokom mnogih godina, a levičari u Laburističkoj partiji ovo imenovanje smatraće aktom nepotizma od strane premijera.
Kontroverzna prošlost
Lord Mendelson je dva puta morao da podnese ostavku u kabinetu Tonija Blera – prvi put zbog neprijavljenog bankarskog kredita, a drugi put zbog uplitanja u aplikaciju za pasoš indijskog biznismena visokog profila.
Prestižna funkcija
Uloga ambasadora u Vašingtonu, koja se smatra najprestižnijom diplomatskom funkcijom u britanskoj vladi, biće upražnjena kada sadašnja ambasadorka Keren Pirs odstupi početkom sledeće godine.
Položaj dolazi sa brojnim privilegijama, uključujući luksuznu rezidenciju ambasadora na aveniji Masačusets – veličanstvenu vilu u stilu Kraljice Ane, koju je projektovao čuveni arhitekta ser Edvin Lačens.
Prvo političko imenovanje na ovu poziciju od 1977.
Postavljanje lorda Mendelsona biće prvo političko, a ne diplomatsko imenovanje za Vašington od 1977. godine, kada je Piter Džej, zet bivšeg premijera Džejmsa Kalahana, postavljen na ovu funkciju.
Faraž među pristalicama imenovanja
Unutrašnji izvori navode da Sir Kir veruje kako Mendelson ima iskustvo u trgovinskim pregovorima i veštine umrežavanja potrebne za unapređenje interesa Velike Britanije u SAD tokom izazovnog perioda Trampovog drugog mandata – uz mogućnost uvođenja tarifa na pomolu.
Ključno je i to što je Mendelson postao blizak saveznik novog šefa osoblja Sir Kira, Morgana Meksvinija, a njegovo imenovanje podržava i ministar spoljnih poslova Dejvid Lami. Izvori tvrde da je lord Mendelson viđen u Ministarstvu spoljnih poslova prošle nedelje.
Značajno je i to što je lider Reform UK partije, Najdžel Faraž, koji se nedavno vratio sa sastanaka sa Trampovim saveznicima, izjavio da je lord Mendelson "vrlo pametan čovek" koji može "savladati materiju" i da bi bio "poštovan" od strane tima novoizabranog predsednika.
Vrhunac karijere
Njegovo imenovanje nije iznenađenje. Poslednjih mesec dana, laburistički krugovi su ga videli kao glavnog kandidata na listi od četiri imena, među kojima su bili i bivši ministar spoljnih poslova Dejvid Miliband. Na listi su bile i baronica Ešton, bivša visoka zvaničnica u Briselu, i baronica Amos, bivša ministarka za međunarodni razvoj u Blerovom kabinetu.
Milibandovu kandidaturu promovisala je Sju Grej, sada smenjena šefica osoblja Sir Kira, dok su baronice Amos i Ešton, sa jakim vezama sa Demokratama, viđene kao odgovarajuće kandidatkinje da je Kamala Haris pobedila na predsedničkim izborima.
Za lorda Mendelsona, ovo imenovanje će verovatno predstavljati vrhunac karijere, koja je započela kao TV producent, a zatim kao direktor komunikacija Laburističke partije pod Nilom Kinokom 1985. godine.
"Borben, ne odustaje..."
Mendelson je viđen kao briljantan, ali nemilosrdan medijski strateg, koji je osmislio Novi laburizam, ali i kritikovao urednike novina zbog nepovoljnih tekstova njihovih političkih novinara.
Postao je poslanik za Hartlpul 1992. godine i pomogao Toniju Bleru da preuzme vođstvo stranke nakon smrti Džona Smita 1994, što je izazvalo ogorčeno rivalstvo sa Gordonom Braunom. Potom je dobio prvu ministarsku funkciju, kao sekretar za trgovinu i industriju, 1998. godine, ali je ubrzo morao da podnese ostavku zbog neprijavljivanja kredita za kuću od laburističkog milionera Džefrija Robinsona.
Vratio se kao sekretar za Severnu Irsku 1999. godine, ali je podneo ostavku drugi put zbog tvrdnji da je pomogao biznismenu Šričandu Hinduji u apliciranju za britansko državljanstvo.
Kada je 2001. godine zadržao svoje mesto u Hartlpulu na parlamentarnim izborima, održao je strastven i prkosan govor u kojem je izjavio: "Ja sam borac, ne odustajem."
... ali je ipak odustao
Tri godine kasnije, povukao se iz parlamenta kada je postao trgovinski komesar u Briselu, za šta su njegove pristalice tvrdili da mu je dalo ključno iskustvo u trgovinskim pregovorima sa Trampom.
Međutim, u njegovom najdramatičnijem političkom povratku do sada, 2008. godine, njegov stari rival Gordon Braun, tada premijer, ali suočen sa izazovima vođstva, vratio ga je kao sekretara za biznis i dodelio mu plemićku titulu.
Godinu dana kasnije, Braun mu je dodelio grandioznu titulu prvog državnog sekretara, poziciju koju je držao do poraza Laburističke partije na izborima 2010. godine.
Blerov čuveni citat
Ipak, Mendelson je mnogo više pripadao Blerovom krugu nego Braunovom. Uoči pobede Sir Kira na izborima ove godine, Mendelson se vratio u krug Laburista, dajući savete o kampanji i politici.
Priznajući Mendelsonovu kontroverznost, Toni Bler je 1996. izjavio: "Moj projekat će biti završen kada Laburistička partija nauči da voli Pitera Mendelsona."
Izgleda da sadašnje rukovodstvo Laburista dovoljno voli Mendelsona da mu dodeli ovu prestižnu poziciju, iako će mnogi na levici partije biti ogorčeni njegovim imenovanjem, zaključuje Sky News.
(Telegraf.rs)
Video: Član mesnog odbora: "Deca su u stanju šoka nakon horora koji se desio u OŠ Prečko"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.