Tramp najavio ukidanje gornje granice javnog duga
Novoizabrani predsednik Donald Tramp izjavio je u četvrtak da bi Kongres trebalo da ukine gornju granicu javnog duga, dan nakon što se usprotivio dogovoru kongresnih zakonodavaca o finansiranju vlade kako bi se izbegla obustava rada.
U telefonskom intervjuu za NBC News, Tramp je rekao da bi ukidanje "plafona" duga u potpunosti bilo „najpametnija stvar koju bi Kongres mogao da uradi. U potpunosti bih to podržao.“
„Demokrate su rekle da žele da ga ukinu. Ako to žele, ja bih predvodio tu inicijativu“, dodao je Tramp.
Tramp je sugerisao da je "plafon" duga besmislen koncept — i da niko sa sigurnošću ne zna šta bi se dogodilo ako bi jednog dana bio probijen — „katastrofa, ili beznačajno“ — i da niko ne bi trebalo da želi da sazna.
„To ništa ne znači, osim psihološki“, rekao je.
Gornja granica duga predstavlja granicu koju zakonodavci postavljaju kako bi odredili koliko savezna vlada može da pozajmi da bi platila svoje obaveze. On ne odobrava nikakve nove troškove.
Što se tiče mogućnosti obustave rada vlade, koja bi se dogodila u subotu u 12:01 ako ne bude postignut dogovor o finansiranju, Tramp je rekao: „Ako dođe do obustave rada, počećemo je sa demokratskim predsednikom“ — sugerišući da je sukob koji se sada odvija u Kongresu neophodan kako bi se raščistile prepreke pre početka njegove administracije u januaru.
Na pitanje da li i dalje ima poverenja u predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona, Tramp je odgovorio: „Videćemo. [Dogovor o finansiranju] koji su imali juče bio je neprihvatljiv“, referišući se na rezoluciju predsednika Džonsona. „Na mnogo načina bio je neprihvatljiv. To je demokratska zamka.“
Tramp je rekao da je razgovarao o kratkoročnom dogovoru o finansiranju s Ilonom Maskom pre nego što je vlasnik platforme X objavio svoje stavove u sredu.
„Rekao sam mu da, ako se slaže sa mnom, može da iznese saopštenje“, rekao je Tramp. „On na stvari gleda sa stanovišta troškova.“ Opisao je njihova gledišta kao usklađena i „veoma usmerena na istu stvar.“
U svom pozivu u sredu da republikanci odbace pregovorima postignut dvostranački kratkoročni zakon o potrošnji, Tramp je takođe zahtevao da zakonodavci povećaju plafon duga — nešto što uopšte nije bilo deo pregovora.
Kongres je poslednji put podigao plafon duga u junu 2023, suspendujući ga do 1. januara 2025. Obično Ministarstvo finansija može da produži rok korišćenjem takozvanih vanrednih mera kako bi zakonodavcima dalo više vremena za rešavanje tog pitanja.
Tokom Trampovog prvog mandata, tri puta je potpisao zakon kojim se podiže plafon duga. Takođe je razmatrao ideju o ukidanju plafona duga dok je bio u Beloj kući.
Neki demokrati su poslednjih godina izrazili podršku za ukidanje tog koncepta.
Kongresmen Brendan Bojl, demokrata iz Pensilvanije i visoki član Odbora za budžet, predvodi inicijativu zakonom nazvanim Zakon o reformi plafona duga, koji bi umanjio sposobnost Kongresa da koristi pretnju neplaćanjem kao taktiku u zakonodavnim pregovorima.
Bojl je za NBC News rekao da je „jedini način“ na koji bi demokrate u Predstavničkom domu trebalo da „glasaju za povećanje plafona duga pod Trampom ako imamo trajno ukidanje“ — ili reformu koja bi ga uglavnom poništila, poput njegovog zakona, koji bi predsedniku dao ovlašćenje da poveća plafon duga osim ako Kongres ne poništi tu odluku.
Ostavio je mogućnost razmatranja ove teme kao dela zakona o finansiranju vlade. „Što se tiče uključivanja ovoga u kratkoročnu rezoluciju, morao bih da razmotrim sve ostale povezane teme“, rekao je Bojl.
(Telegraf.rs/NBC)
Video: Pogledajte kako izgleda sajam antikviteta u Ljubljani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.