Kineska vojska objavila listu meta američke mornarice, koje bi napala u slučaju sukoba: Raste napetost u Aziji
Kineska Narodnooslobodilačka vojska (PLA) objavila je "listu meta" američke mornarice koje bi bile napadnute u slučaju sukoba sa SAD, navodi se u novom izveštaju.
Prema izveštaju "South China Morning Post" (SCMP), PLA je identifikovala američke radare, senzore i drugu komunikacionu opremu koju bi ciljala u potencijalnom sukobu.
Vojska navodno planira da koristi dronove kako bi prišla grupi ciljeva i kreirala lažne signale koji bi zbunili ili preopteretili elektronske sisteme ratovanja meta.
Izveštaj PLA takođe opisuje potencijalne strategije za hakovanje u Kooperativni sistem angažovanja (CEC) američke mornarice, ključni odbrambeni sistem koji omogućava celoj floti da deli resurse za vazdušnu odbranu.
U izveštaju kineske vojske navodi se da bi, imitiranjem "tačnog metoda signalizacije", mogli da "infiltriraju CEC mrežu kao kooperativna jedinica i pokrenu napade".
Takozvana "lista meta" objavljena je u najnovijem broju časopisa "Defense Industry Conversion in China", koji je pod državnim nadzorom, prenosi SCMP.
Jedna od najvažnijih meta na listi je fazni radarski sistem AN/SPY-1 na AEGIS brodovima američke mornarice, preneo je "Dailymail". Ako bi ovaj cilj bio preopterećen kineskim elektronskim ratnim uređajima, to bi moglo "ozbiljno oslabiti" sposobnost CEC da se bori protiv nadolazećih napada.
Još jedna ključna meta PLA je E-2C Hawkeye avion za rano upozoravanje, koji je vitalna komponenta odbrane nosača aviona.
Mo Đia Ćijan, stručnjak za elektronske mere protivnapada pri PLA i autorka izveštaja, predložila je načine na koje bi PLA mogla da "hakuje" CEC mrežu.
Osim imitacije signala sistema, ona je sugerisala da se "neprekidni zahtevi za pristup mogu slati kako bi se preopteretio jedan od CEC čvorova zadacima identifikacije, ometajući njegov rad".
Informacije detaljno opisane u izveštaju PLA, prema njoj, mogu "pružiti smernice za razvoj tehnologija elektronskih protivmera i srodne opreme na budućim kineskim pomorskim bojištima".
Izveštaj takođe istražuje funkcionisanje i prednosti CEC sistema mornarice, koji omogućava grupi brodova da lansira rakete s bilo kog broda unutar grupe. Mo Đia Ćijan tvrdi da bi ova "očitna snaga" CEC sistema mogla biti i njegova najveća potencijalna slabost.
„CEC je formiran umrežavanjem faznih radarskih sistema, koji se oslanjaju na bežične komunikacione veze. Kada protivnička sila koristi elektronske smetnje, ove bežične veze su sklone prekidu ili ometanju“, smatra ona.
Nije jasno zašto je PLA objavila ovaj izveštaj i da li su strategije opisane u njemu samo hipotetičke ili moguće sa postojećom kineskom tehnologijom elektronskog ratovanja.
(Telegraf.rs)
Video: Blizak susret kineskog i američkog broda u Tajvanskom moreuzu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
KKK
Zasto su objavili listu !? Pa , to je samo jedan od vidova odvracanja , zavisno od situacije oni mogu da promene mete ! Americi su zadali temu za razmisljanje !
Podelite komentar