Šta se krije iza misterioznih dronova snimljenih iznad američkih vojnih baza: Ovo su sve teorije u opticaju
Američke vojne baze u SAD i Velikoj Britaniji prijavile su desetine misterioznih dronova koji lete iznad osetljivih lokacija, što predstavlja bizarnu i zabrinjavajuću pojavu, koju istražuje Pentagon.
Dronovi se razlikuju po veličini i uspevaju da izbegnu zabrane letenja iznad vojnih baza, prenosi britanski "Telegraf".
Lokacije u Nju Džersiju, Kaliforniji i Velikoj Britaniji nedavno su bile posete ovih dronova. Slični incidenti dogodili su se prošle godine iznad vazduhoplovne baze Langli u Virdžiniji.
Ova opažanja podstakla su brojne zvanične istrage i teorije sigurnosnih zvaničnika, policije i javnosti.
Rusija
Jedna očigledna pretnja je Rusija, koja je ubrzala razvoj dronova tokom rata u Ukrajini i slala borbene avione blizu britanskog i američkog vazdušnog prostora kako bi testirala reakciju vojske.
Baze na meti u Velikoj Britaniji uključuju RAF Lejkenhit, za koji je "Telegraf" ranije otkrio da je planiran za smeštaj američkog nuklearnog oružja.
Džozef Orlando, načelnik policije u Nju Džersiju, upozorio je 4. decembra stanovnike da su dronovi iznad arsenala Pikatini "zlonamerni" i da se pojavljuju "svake noći" nakon zalaska sunca.
Izveštaji u Velikoj Britaniji sugerišu da su dronovi "visokih sposobnosti" i možda opremljeni sofisticiranom opremom za izviđanje, što izaziva sumnju da je odgovorna neka državna aktera. Jedan izvor rekao je za "Tajms" da bi letovi mogli biti deo "zlokobne" zavere.
"Zvučalo je kao putnički avion, ali ne tako glasno", rekao je Kit, svedok iz Nju Džerzija. "Izgledalo je veličine SUV-a, ali je moglo biti i veće."
Kina
Još jedan mogući krivac je Kina, gde je bazirana kompanija DJI, vodeći proizvođač dronova. DJI ima 70 odsto globalnog tržišnog udela u dronovima, a njihovi proizvodi korišćeni su za nadzor muslimanskih Ujgura u kineskoj provinciji Sinđijang, prema tvrdnjama američke vlade.
U ponedeljak je FBI uhapsio kineskog državljanina Jinpijao Žoua, koji je optužen za letenje DJI dronom iznad Vandenberg baze svemirskih snaga na dan kada je Nacionalna obaveštajna kancelarija (NRO) lansirala "osetljiv teret".
Krivična prijava federalne policije navodi da je Žou imao vizu za boravak u SAD, ali je uhapšen dok se ukrcavao na let za Kinu iz San Franciska.
Incidenti s dronovima dolaze manje od dve godine nakon afere sa kineskim "špijunskim balonom", koji je prošao iznad SAD pre nego što ga je vojska oborila.
Iran
Iran je prva zemlja koja je zvanično optužena za lansiranje dronova u Nju Džerziju, prema republikanskom senatoru Džefu Van Druu. Pozivajući se na "izvore", tvrdio je ove nedelje da potiču sa iranskog "mothershipa" (matičnog broda) kod obale SAD.
"Reći ću vam pravu istinu. Iran je lansirao matični brod koji sadrži ove dronove", rekao je, pozivajući vojsku da ih "obori".
Međutim, njegovu teoriju je kasnije demantovala portparolka Pentagona, koja je rekla da "nema iranskog broda kod obale SAD-a" i da "nema takozvanog matičnog broda koji lansira dronove prema Sjedinjenim Državama".
Američka vojska već se suočavala s pretnjama dronovima iz Irana, kada su grupe koje podržava Teheran lansirale eksplozivne "samoubilačke dronove" na baze u Iraku i Siriji, kao odgovor na američku podršku Izraelu posle napada 7. oktobra. Iran je postigao značajan uspeh sa borbenim dronom Šahed, koji je isporučen Rusiji tokom rata u Ukrajini.
Amateri
Jedna manje uzbudljiva teorija je da dronovima upravljaju amateri koji ih lete iz zabave. Jedna teorija o upadima dronova u Velikoj Britaniji sugeriše da ih pilotiraju demonstranti protiv vladinih ograničenja letenja dronovima nakon misterioznog incidenta na aerodromu Getviku decembru 2018.
Iako dronovi uspevaju da izbegnu virtuelne ograde oko vojnih baza i visinska ograničenja koja nameću proizvođači, zvanični izvor rekao je da su te mere relativno lako zaobići.
Jedan šef policije u Nju Džersiju rekao je za "Njujork post" da su prvi dronovi iznad baze Pikatini možda bili deo vojne vežbe nadzora, dok bi noviji letovi mogli biti delo amatera.
"Čim je vest eksplodirala na internetu, postala je situacija kopiranja", rekao je šef.
Međutim, vlasti koje istražuju ove incidente sugerišu da dronovi iznad američkih baza verovatno nisu delo amatera zbog sofisticirane prirode njihove opreme. Svedoci u Nju Džersiju izvestili su da su videli male kvadkoptere i oktokoptere, koji se ne mogu lako kupiti.
Vanzemaljci
Prirodno, priča o misterioznim letelicama na nebu podstakla je teorije da su dronovi zapravo vanzemaljski brodovi.
"Imam ljude koji iskreno veruju da su to vanzemaljci", rekao je jedan šef policije.
Američka vlada vodi program za praćenje NLO-a, Kancelariju za rešavanje anomalija u svim domenima, od jula 2022. i redovno objavljuje slike letećih tanjira i drugih brodova koje prijavljuju vojni zvaničnici i javnost.
Još nije identifikovan potvrđeni vanzemaljski brod, ali se priznaje kada slike ne mogu biti adekvatno objašnjene. Teorija o vanzemaljcima nije dobila podršku u zvaničnim krugovima i ograničena je na Facebook grupe i druge internet forume. Jedan dugogodišnji entuzijasta vanzemaljaca na "Reditu" gotovo je uveren.
"Šta nam to ne govore? Možda je ovo prava stvar".
(Telegraf.rs)
Video: Više od 700 američkih vojnika stiglo u Kuvajt, a onda je stiglo saopštenje da je ubijen Sulejmani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.